Rekabet Kurumu soğan üreticisini aklayan raporu yok saydı!

Rekabet Kurumu'nun soğan üreticisini aklayan bir raporu ortaya çıkmıştı. Rekabet Kurumu, raporunda soğan piyasasının manipülasyon yapılmayacak bir şekilde yapılandığına dikkat çekmişti. Ancak Rekabet Kurumu dün bir açıklama yaparak bu kararın güncel olmadığını iddia ederek tavır değiştirdi. Rekabet Kurumu'nun tavır değiştirmesi, farklı yorumları beraberinde getirirken, tepkiyle karşılandı.

Rekabet Kurumu soğan üreticisini aklayan raporu yok saydı!
banner200

Karar yazarı İbrahim Kahveci, bugünkü köşe yazısında Rekabet Kurumu'nun tavır değişikliğini sert bir dille eleştirerek, “Bir soğan koca kurumu bitirdi" dedi.

Kurumların asli görev ve kararlarının siyasi davranışlarla yön bulmaması gerektiğini vurgulayan Kahveci, Rekabet Kurumu'nun yaklaşık 3 ay önce oy birliğiyle aldığı kararı hatırlattı.

Bu kararda; “Patates ve soğan pazarlarında gerek ilgili pazarları etkileyebilecek büyüklükte teşebbüslerin bulunmaması gerekse bu pazarın hemen hemen her aşamasında çok sayıda teşebbüsün bulunması, bir diğer ifadeyle hâkim durumda teşebbüsün olmaması dikkate alındığında 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesinin ihlaline işaret edebilecek herhangi bir bilgi, belge ya da bulgunun da söz konusu olmadığı görülmektedir" denildiğini hatırlatan Kahveci şunları kaydetti:

“Uzun yılları kapsayan bu rapor, sektörün bütününde stokçuluk diye bir şey olmadığını aslında resmen ilan ediyor. En büyük patates veya soğancı stokçunun 100-150 bin liralık stok yapabildiğini ve üretimin milyonlarca ton olduğunu ilan ediyor.

Fiyat değişimlerinin hastalık ve ekim alanına bağlı değiştiğini söylüyor ve depoculuğun ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Ama dün...

Aradan sadece 3 ay geçmesine rağmen “Rekabet Kurumunun soğan konusunda güncel bir kararı olmadığını" açıklıyor.

Ve yakından takip ettiklerini söylüyor.

Acaba kısacık 3 ayda soğan patates piyasası tekellerin eline mi geçti? Basılan her bir depoda 500-700 bin ton ürün mü ele geçirildi?

Soğan patates piyasası 3 ayda mı değişti yoksa Rekabet Kurumu basılan depolar karşısında oybirliği ile aldığı kendi raporunu mu yok saydı?"

REKABET KURUMU AÇIKLAMASI

Rekabet Kurumu soğan fiyatlarıyla ilgili dün yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetmişti:

Son günlerde basın yayın organlarının bir kısmında yayınlanan haber ve yorumlarda; yakın zamandaki soğan fiyatındaki artışların, patates ve soğan ticaretiyle iştigal eden teşebbüslerin rekabet karşıtı eylem ve davranışlar içerisinde bulundukları iddiası ile ilgili alınan Rekabet Kurulu'nun 8 Ağustos 2018 tarihli ve 18-27/440-210 sayılı Kararı ile ilişkilendirildiği görülmektedir.

Söz konusu Kararda yer verilen inceleme, tespit ve değerlendirmeler; ilgili Kararın alındığı tarihten önceki döneme yönelik olup, bahse konu haber ve yorumlarda iddia edildiği gibi soğan fiyatlarına ilişkin mevcut durumda yaşanan gelişmelerin incelendiği ya da değerlendirildiği ve bu gelişmeler üzerine alınan güncel bir Rekabet Kurulu kararı bulunmamaktadır.

Ayrıca yapılan inceleme ve araştırmalar üzerine alınan Kurul kararlarının vaka özelinde ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ile sınırlı olduğu, dolayısıyla bu kapsamda ele alınan konuların diğer mevzuat bakımından da hukuka uygun olduğu anlamına gelmeyeceği vurgulanmalıdır.

Ancak, son günlerdeki soğan fiyatlarıyla ilgili gelişmeler Kurumumuz tarafından yakından takip edilmektedir."

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Tüm bunlar sayın bakanı devre dışı bırakıp doğu ve güneydoğudan bakan aratmak için yapılıyor gibi

banner151

banner251