" />

Patateste Türkiye’yi bekleyen tehlike!

Ziraat Mühendisleri Odası, patateste Türkiye'yi bekleyen tehlikeye dikkat çekti. Yapılan değerlendirmede çiftçinin yerli ve hastalıkla bulaşık olma ihtimali olan tohumları tarlalarına diktiği belirtilerek, "Bu uygulama devam ettiği takdirde tüm Türkiye`de patates yetiştirilen alanlar hastalıkla bulaşık hale gelecek, ülkemizin ihtiyacı olan patatesi dışarıdan ithal etmek zorunda kalacağız" uyarısında bulunuldu.

Patateste Türkiye’yi bekleyen tehlike!
banner200
banner217

Ziraat Mühendisleri Odası, patateste Türkiye'yi bekleyen tehlikeye dikkat çekti. Konuyla ilgili yapılan değerlendirmede patates siğili hastalığının giderek yaygınlaştığına dikkat çekilerek, bu hastalığa karşı sertifikalı tohumun önemine vurgu yapıldı. Ancak maliyetlerin yüksek olmasından dolayı çiftçinin sertifikalı tohumu tercih etmediğine işaret eden Ziraat Mühendisleri Odası, “Sertifikalı tohum maliyeti yüksek olması sebebiyle çiftçilerimiz tercih etmemekte, yerli ve hastalıkla bulaşık olma ihtimali olan tohumları tarlalarına dikmektedirler. Bu uygulama devam ettiği takdirde tüm Türkiye`de patates yetiştirilen alanlar hastalıkla bulaşık hale gelecek, ülkemizin ihtiyacı olan patatesi dışarıdan ithal etmek zorunda kalacağız" uyarısında bulundu.

Ziraat Mühendisleri Odası tarafından yapılan değerlendirmede şunlar kaydedildi:

Patates (Solanumtuberosum), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından yumruları yenen, boyu 70-80 cm`ye varan, beyazımsı-pembemsi çiçekler açan, yumruları hariç zehirli otsu bir bitki türüdür.

Tek yıllık bir kültür bitkisi olan patates; nişasta halinde karbonhidrat, protein, vitaminler ve Fe gibi önemli besin maddelerini içermektedir.

Hiç işlenmeden doğrudan ya da değişik şekillerde işlenerek ( cips, parmak patates vs.) tüketilmektedir. Ayrıca ekmek ununa %3-5 oranında patates unu karıştırıldığında, ekmeklerin lezzetini artırmakta ve bayatlamayı geciktirmektedir.

Yüksek oranda nişasta içeren çeşitlerin bir kısmı endüstri de nişasta ve alkol vs. üretiminde kullanılmakta, bir kısmı da hayvan yemi olarak değerlendirilmektedir.

Ülkemizde patatesin büyük bir kısmı ana ürün olarak, kışları ılık geçen kıyı bölgelerimizde (Akdeniz, Ege) ise turfanda amacıyla üretilmektedir. Ülkemizde Patates üretiminin en yoğun olduğu yerlerin başında Niğde, Nevşehir, Ödemiş, Adana, İzmir, Afyon ve Bolu gelmektedir.

PATATES ÜRETİMİ 2016'DA YÜZDE 22 ARTTI

Önemli besin kaynaklarımız arasında yer alan patatesin, ülkemizde kişi başına tüketimi 50 -60 kilogram arasındadır.

2016 yılı TUİK tahmini verilerine göre üretim miktarı bir önceki yıla göre % 22`lik artışla 6 milyon tona yaklaşmıştır. Üretimin artması sebebiyle, patatesin üretici satış fiyatı bu yıl önemli ölçüde düşmüştür. Geçen yıllarda kilosu 5 liraya kadar yükselen patates, bu yıl tarlada 5 kilogramı 1 lira seviyesine kadar inmiştir.

EKİM ALANLARI GENİŞLEDİ

Patates fiyatlarında yıldan yıla oluşan dalgalanmanın ana nedenlerinden biri ekim alanlarının artmasıdır. 2014 yılında 1 milyon 302 bin dekar olan ekili alan, 2015 yılında 1 milyon 540 bin dekara, 2016 yılında ise 1 milyon 885 bin dekara yükselmiştir.

İHRACATTA YAŞANAN SIKINTI ÜRETİCİYİ VURDU

Fiyat dalgalanmalarının bir diğer nedeni ihracatta yaşanan sıkıntılardır. Türkiye zaman zaman artan üretimini Suriye ve Irak pazarlarına ihracat yaparak dengelemekte iken, bu ülkelerdeki savaş ortamı nedeniyle tüketim fazlası ürün iç piyasada kalmış, bu durum fiyat düşüşüne neden olmuştur.

Patates üreten çiftçilerin örgütlü yapılarının olmaması, üretim planlaması yapılmaması, aile çiftçiliğinin yaygın bulunması, fiyat dalgalanmalarının diğer sebepleridir. Patates üretiminin devam etmesi ve çiftçilerin üretimden yeterli geliri elde edebilmesi için patatesin maliyetin üzerinde bir fiyattan satılması şarttır.

Patates üretim alanlarının en temel sorunlarından biri patates siğili hastalığıdır. Patates siğili bulaşıcı bir hastalıktır ve patates yumruları ile taşınmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak, Patates siğili görülen alanlarda ve güvenlik kuşağında uygulanacak desteğe ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliğ 29 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete`de yayımlanmıştır.

PATATES SİGİLİNE KARŞI DESTEK YETERSİZ

Tebliğe göre; patates siğili hastalığından etkilenen ve karantina uygulanan bulaşık alanlarda 3 yıl alternatif ürün eken veya oluşturulan güvenlik kuşağında nadas uygulayan çiftçiye, aynı parsel için 3 yılda bir defa dekara 110 lira destek verilecektir. Destek yerinde ancak yeterli değildir.

Önemli bir patates üretim bölgesi olan Niğde ve Nevşehir illerimizde patates ekim alanlarının büyük bir bölümü patates siğili hastalığı nedeniyle karantina bölgesidir.

HASTALIĞA KARŞI SERTİFİKALI TOHUM DESTEKLENMELİ

Patates siğili hastalığından korunmanın yolu ise sertifikalı tohum kullanmaktır. Sertifikalı tohum maliyeti yüksek olması sebebiyle çiftçilerimiz tercih etmemekte, yerli ve hastalıkla bulaşık olma ihtimali olan tohumları tarlalarına dikmektedirler.

ÖNLEM ALINMAZSA TÜRKİYE PATATESİ İTHAL ETMEK ZORUNDA KALACAK

Bu uygulama devam ettiği takdirde tüm Türkiye`de patates yetiştirilen alanlar hastalıkla bulaşık hale gelecek, ülkemizin ihtiyacı olan patatesi dışardan ithal etmek zorunda kalacağız. Bu nedenle öncelikle, patates tarlalarında sertifikalı tohum kullanan çiftçilerimiz mutlaka desteklenmelidir. Patates tarımının sürdürülebilirliği sertifikalı tohum kullanan çiftçilerin desteklenmesi, üretim planlaması yapılması ve çiftçi örgütlenmesinin sağlanması ile mümkün olacaktır.

YORUM EKLE
banner151

banner251