Narenciyede yeni sezon beklentileri

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, narenciyede yeni sezonun başlaması üzerine, sektördeki sorunlara ve beklentilere dikkat çekti.

Narenciyede yeni sezon beklentileri
banner282

Narenciyede yeni sezonun umutlu başladığını belirten Yıldırım, “İhracat pazarlarındaki büyük sorunlara rağmen ihracatın 1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceği ve iç piyasada da hem tüketicinin hem de sanayinin ihtiyaç duyduğu ürünün piyasaya arz edilmesi bekleniyor" dedi. Üretimden ihracata bu sezona yönelik tahmin ve beklentilere dikkat çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

YÜZDE 3'ÜNÜ TÜRKİYE ÜRETİYOR

Türkiye, dünya narenciye üretiminin yaklaşık yüzde 3'ünü yapıyor. Ülkenin potansiyeli ise bunun çok üzerinde. Son yıllarda verilen desteklerle dikim alanları genişliyor. Limon, portakal, mandarin, greyfurt gibi ürünleri kapsayan narenciyede ihracat sezonu başladı.

ÜRETİMİN YÜZDE 85'İ AKDENİZ BÖLGESİNDEN

Türkiye'nin narenciye üretimi ortalama 3.7 milyon ton. Bu üretimin yaklaşık yüzde 85'i Akdeniz Bölgesi'nde gerçekleştiriliyor. Ege Bölgesi ise ortalama yüzde 10 pay ile diğer önemli üretim bölgesi. Ege Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği'nin yaptığı tahmine göre bu yıl narenciye üretiminde Ege Bölgesi'nde yüzde 23 üretim düşüşü bekleniyor. Ülke geneline bakıldığında ise üretimde kayda değer bir düşüş beklenmiyor. Dolayısıyla üretimde Ege Bölgesi'nde bir sıkıntı var, ama üretimin büyük bölümünün gerçekleştiği Akdeniz Bölgesi'nde sıkıntı yok.

İHRACAT PAZARLARINDA CİDDİ SIKINTILAR VAR

İhracat sezonu pazartesi günü başladı. İhracatla ilgili Türkiye'de sorun yok. Fakat, ihracat pazarlarında ciddi sorunlar var. Narenciye ihracatının yapıldığı pazarlara bakıldığında Rusya, Irak, Ukrayna ve Ortadoğu ilk sıralarda. Bu ülkelerin hepsinde ciddi sorunlar yaşanıyor. Rusya'da ekonomik kriz nedeniyle sorun var. Ukrayna'da iç karışıklıklar ve ekonomik sorunlar, Irak ve Ortadoğu'da ise bölgedeki savaş ve iç sorunlar ihracatçıları zorluyor. Suriye'deki savaş nedeniyle karayolu ile Ortadoğu ülkelerine ihracat yapılamıyor. Bütün bu olumsuzluklara rağmen ihracatçılar umutlu. En azından bu sezon ihracatta düşüş beklemiyorlar.

İHRACATTA KISMİ DÜŞÜŞ

Geçen sezon Türkiye'nin narenciye ihracatı 1 milyar dolar civarında gerçekleşti.Yıl bazında bakıldığında 2015'in ilk 8 aylık döneminde 635 bin tonluk ihracat karşılığında 318 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Bu geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 7, değer bakımından yüzde 14 düşüş anlamına geliyor. Sezonun yeni başladığı dikkate alınırsa gelecek yıl bu zamana kadar ihracatın yine 1 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor.

İLAÇ KALINTISI HABERLERİ ÜRETİCİYİ RAHATSIZ EDİYOR

Sezon öncesi yaş sebze ve meyve sektörünü dolayısıyla narenciye ihracatını en çok olumsuz etkileyen konulardan birisi medyada yer alan ilaç kalıntı haberleri. İhraç edilen ancak ilaç kalıntısı nedeniyle geri dönen ürünlerin iç piyasada tüketildiğine yönelik haberler sektörde büyük tepkiyle karşılanıyor. Sektör temsilcilerine göre,narenciyede son yıllarda ilaç kalıntısı nedeniyle geri dönen bir ürün yok.

KEŞKE İHRAÇ EDİLEN ÜRÜNLERİ TÜKETEBİLSEK

Rusya'nın analiz sıklığını yüzde 5'e kadar düşürmesi sektör açısından bu işin daha bilinçli yapıldığının göstergesi. Daha önce de yazdık ve bir çok televizyon programında dile getirdiğimiz gibi, keşke ihraç edilen ürünleri tüketebilsek. İhraç edilen ürünlerin tamamı analize tabi tutuluyor.İhraç edilen ülkeler kendi tüketicilerini korumak için belli limitler koyar ve aldıkları ürünün de o limitler içinde olmasını ister.

İÇ PİYASA NE KADAR DENETLENİYOR?

Türkiye'de iç piyasaya arz edilen ürünler ne kadar denetleniyor. Bizim tükettiğimiz ürünlerde ne kadar kalıntı olduğunu bilmiyoruz. Bu nedenle medyada sık sık gündeme getirilen “ihracatta dönen ürünleri bize yediriyorlar" haberlerine birazda bu gözle bakmak gerekir.

ÜRETİCİ BİTKİSEL ÜRETİMDEN MEYVECİLİĞE YÖNELİYOR

Narenciye ile ilgili bir başka önemli gelişme ise, son yıllarda bitkisel üretimden kaçan üreticilerin meyveciliğe yönelmesi. Dolayısıyla son yıllarda dikim alanları artıyor. Fakat bu yeni dikim alanlarında hangi ürünün ne kadar üretildiği henüz bilinmiyor. Ulusal Turunçgil Konseyi bunu tespit etmek için üretim bölgelerinde uzaktan algılama yöntemi ile tespit çalışmalarını sürdürüyor. Bu proje tamamlandığında net veriler elde edilecek. Böylece hangi ürünlerin nerede ne kadar üretildiği belirlenecek.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE