Menengiç ağaçlarında Antep fıstığı yetiştirilecek!

Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Siirt, Malatya ve Adıyaman Antep fıstığı yetiştiriciliğinde önde gelen iller arasında bulunurken, bu illere bir il daha eklendi. Antep fıstığı artık Eskişehir'de de yetiştirilecek.

banner247
Menengiç ağaçlarında Antep fıstığı yetiştirilecek!
banner200
banner217

Antep fıstığı Eskişehir'de de yetiştirilmeye başlandı. Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün yapmış olduğu proje ile Mihalgazi ilçesinde yetiştiricilik denemelerine başlanan ve başarılı sonuçlar elde edilen Antep Fıstığı Yetiştiriciliği artık ilçede yaygınlaşıyor.

Mikroklima iklim özelliği bulunan Mihalgazi İlçesinde Antep fıstığı aşılamasına uygun çok fazla Menengiç Ağacı bulunmasına rağmen tarımsal üretime katkısı bulunmuyordu. Aşılı ağaçlar ise son yıllardaki iklim değişiklikleri ve gerekli bakım besleme yapılmadığı için verimsiz durumdaydı.

2016 yılında Mihalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Mihalgazi Belediyesi arasında hazırlanan Menengiç Ağaçlarına Antepfıstığı Aşılanması Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında 2017 yılı sonbahar aylarında budaması yapılan 2000 adet Menengiç ağacının Antep fıstığı kalemleri ile aşılanması çalışmaları Gaziantep Antep fıstığı Tarımsal Araştırma Enstitüsünden gelen aşılama konusunda uzman kişiler tarafından gerçekleştirildi. Aşılama işlemleri Bozaniç, Karaoğlan ve Demirciler Mahallelerinde yapıldı.

Yapılan çalışmaları görmek için Mihalgazi ilçesinde incelemelerde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, yaptığı açıklamada “İlçemiz ekonomisine katkı sağlamak ve Antep fıstığı yetiştiriciliğinin özendirilmesi maksadıyla yapılan proje ile Mihalgazi İlçemizde farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Aşılama işlemleri Bozaniç, Karaoğlan ve Demirciler Mahallelerinde yapılmıştır. Projenin geliştirilerek bölgeye daha yararlı olması için çalışmalarımız devam etmektedir. Çiftçilerimiz ve yöre halkımız için hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

Antep Fıstığı ihtiyacının karşılanması, ihracatının yükselmesi, kırsal alanda yaşayan üretici gelirleri ile rekabet gücünün artmasına katkı sağlamak amacıyla ilçede aşılamaya en uygun ağaçlar tespit edilerek gerekli gübreleme, ilaçlama, budama ve aşılama işlemleri yapılmış, yabani ağaçların üretime katılması sağlandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Mihalgazi İlçesinde Antepfıstığı yetiştiriciliğinin artırılması konusunda yapılan proje kapsamında çalışmalar devam ediyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilecik
Bilecik - 2 yıl Önce

Eskişehir il müdürlüğünün başlattığı menengic ağacının fıstık asilamasini destekliyor bır an once Bilecik ilimizde binlerce menengic ağacının asilanmasini bekliyor Bilecik tarım İl Müdürlüğünü bu proje ile ilgili çalışmalarını bekliyoruz fıstık eminim Bilecik'te yetişebilir yeterki bır gayret olsun Tebrikler Eskişehir.

- 2 yıl Önce

Ekerler dikerler aşılarlar budarlar. Takibini yapan elemana kızınca alırlar bir veterinere isi veriler yada bir su ürünleri muhendisine mındar olur proje. Sonuç raporu yağmur yağdı sel aldı seneye umutlar kaldi die kapatılır. Personeli etkin ve verimli kullanın gidaciyi bitkisel üretimde bahceciyi gıdada calistirmayin. En büyük vatan hainliği budur

banner248
banner151