" />

Kiraz ihracatında hedef 200 milyon doları aşmak!

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, kirazda bu yıl 200 milyon dolarlık ihracatı aşacaklarını söyledi. Seyyar, “Rusya ile kiraz ihracatında yaşanan sıkıntılar çözüldü ayrıca katma değerli pazarlar için hava kargo kısa sürede başlayacak" açıklamasını yaptı.

Kiraz ihracatında hedef 200 milyon doları aşmak!
banner200
banner217

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, mayısta yağmur ya da dolu zararı olmadığı takdirde verimdeki artışın ihracata yansıyacağını belirterek, “kirazda son zamanların en verimli dönemi yaşanıyor. Rusya ile kiraz ihracatında yaşanan sıkıntılar çözüldü ayrıca katma değerli pazarlar için hava kargo kısa sürede başlayacak. Her şey normal giderse 200 milyon dolarlık ihracatı aşacağımızı öngörüyoruz" diye konuştu.

Birlik Başkanı Seyyar, şunları kaydetti:

“Türkiye dünyanın en büyük kiraz üreticisi ancak ihracatta 3. sırada. Üretiminde birinci olduğumuz kirazda ihracatta da lider olmayı amaçlıyoruz. Bunun önünü açacak çalışmalar yapıyoruz. Hava kargo çalışması Turkish Cargo ile bu yönde yapılmış bir iş birliği. Bu çalışmanın meyvelerini bu yıl almaya başlayacağız."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251