İran fıstığı piyasaları rahatlatacak

Yılda 478 bin ton üretimiyle dünyanın en büyük fıstık ihracatçısı olan İran'a yaptırımların kalkmasının ardından dünyada son beş yılda fiyatı yüzde 40 yükselen fıstığın ucuzlaması bekleniyor.

banner255
İran fıstığı piyasaları rahatlatacak
banner200

Dünya gazetesinden Evrim Küçük'ün haberine göre İran fıstığı dünyayı istila edecek.

Uzmanlar, İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması durumunda, bundan en çok enerji sektörü ile Antep fıstığının etkileneceğine dikkat çekiyor. Dünyanın önde gelen Antep fıstığı üreticilerinden İran, yaptırımların kalkmasının ardından uluslararası piyasaları uzmanlara göre yeni fıstık arzına boğacak. İran'ın satışlarının artmasının fiyatları aşağı çekmesi bekleniyor.

Haberde yapılan analizde şunlar kaydedildi:

İran'ın gıda sektörünün önemli ürünlerinden Antep fıstığı pazarında ham petrol ticaretinden daha fazla söz hakkı var. Dünyanın yedinci büyük petrol üreticisi olan İran, Antep fıstığında ise dünyanın en büyük üreticisi olmak için ABD ile yarışıyor. ABD ve Avrupa'nın nükleer programı nedeniyle İran'a uyguladığı yaptırımlar tıpkı petrol satışları gibi, Ortadoğu ülkesinin fıstık satışlarını da olumsuz etkilemişti. Ancak Washington ve Tahran arasında 10 yılı aşkın süredir devam eden nükleer anlaşmazlığı çözmeye yönelik görüşmelerin 30 Haziran'da uzlaşıyla sonuçlanması bekleniyor. Bu tarihten itibaren ülkenin fıstık ihracatının önemli ölçüde artacağı tahmin ediliyor.

YORUM EKLE
banner151

banner251