İl Müdürü bağ bozumuna katıldı

Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Dicle İlçesi Çavlı Mahallesinde bağ bozumuna katıldı.

İl Müdürü bağ bozumuna katıldı
banner200

İl Müdürü, Dicle İlçe Müdürü Murat Ödoğlu ve ilçe teknik personelleriyle birlikte, Çavlı mahallesinde bağ bozumunu yapan çiftçileri ziyaret etti.

Dicle İlçesi Çavlı mahallesinde Bağ bozumunu yapan çiftçi İhsan Bayram'a ait üzüm bağındaki bağ bozumuna katılan Atalar; pestil, pekmez ve şire üzümünden yapılan cevizli ve bademli sucuk çalışmalarını yerinde izleyerek İhsan Bayram'dan bilgi aldı.

Çiftçi Bayram, 20 dekar dönümlük alanda tesis ettikleri üzüm bağında mazurman çeşidi şire üzümü üretimi yaptıklarını söyleyerek, bu yıl üretimin bereketli olduğunu dile getirdi.

Dicle İlçesinde 11.000 dekar üzüm alanı olduğunu kaydeden Atalar; Güneydoğuda binlerce yıldır süregelen bağbozumu geleneğinin devam ettiğini, bu işin büyük bir emek verilerek yapıldığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti;

"Burada elde edilen ürünün bir kısmı taze olarak sofralarda tüketilmekle beraber bir kısmı da pekmez, pestil, cevizli ve bademli sucuk şeklinde değerlendirilmektedir. Burada büyük emek verilerek yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen üzüm taze tüketilmesinden daha fazla gelir getiriyor"

Bağlardan elde edilen üzümlerin farklı şekillerde sofraya geliş aşamalarının görüntülenmesinin ardından Atalar ve beraberindekiler emektar çiftçilere teşekkürlerini sunarak oradan ayrıldılar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

DİYARBAKIR İL TARIM MÜDÜRÜ, .BAĞ BOZUMUNDAN ANLAMAZ. SALÇA UZMANIDIR.DONDURMA VE SALÇA DADINI BİLDİĞİNE İNANMIYORUM

- 4 yıl Önce

Müstesar yrd cınsının akrabası veya köylüsü nihat pakdilin sayesınde müdür oldu liyakatli personeli işe küstürüp referansı kuvvetli. Torpilli personeli şubeye torpil

- 5 yıl Önce

GIDA NIN ÜRETİLDİĞİ YERE BAKSANA.İL MÜDÜRÜ OLARAK HALKTAN ÖZÜR DİLEMESİ LAZIM.HALK AFRİKA Lİ LAR GİBİ İLKEL ŞARTLAR GİDA ÜRETİMİNİ YAPIYOR.BASINA HANGİ YÜZLE POZ VERİYORİYORSUN..GIDA KONTROLLERİ MUSAFAFA ERTAN ATALAR A UYGUN YERDIR DİYECEKLERMİ.81 İLİN İL MÜDÜRÜNDEN EN ÇOK TARIMDAN HABER E HABER VEREN İL DİYARBAKIR. NEDEN ÇÜNKÜ MUSTAFA ERTAN ATALAR nİZAMETTİN EKİNCİNİN KADROSUSU .TORPİL GEÇİYORLAR.

- 4 yıl Önce

nihat pakdil kadrosu nizamettin ekinci değil tek bir yeteneği var il ilçe müdürlüklerindeki personellerinden en torpilllileri dikkatinizi çekerim ince eleyip sıkdokuyarak bulmalı haricinde zirai bilgi konusunda yeteneği yok

banner151

banner251