Domates üreticilerine kötü haber! Irak Türkiye’den domates almayacak!

Irak yerli üretimi desteklemek amacıyla Türkiye'den domates ithalatını durdurma kararı aldı. Irak domateste Türkiye'nin en önemli ihracat pazarlarından biri konumunda bulunuyor.

Domates üreticilerine kötü haber! Irak Türkiye’den domates almayacak!
banner200

Irak Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yerel üretimin desteklenmesi amacıyla ve özellikle Necef ve Kerbela Vilayetlerindeki artışa bağlı olarak ve yerel üretimin talebi karşılayacağı hesaplanarak, 21 Mayıs tarihinden itibaren, domates ithalatının durdurulacağı kaydedildi.

Irak Tarım Bakanlığı'nın açıklaması, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı'nın internet sitesinde de yer aldı.

Türkiye ne kadar domates ihracatı yapıyor?

Türkiye'nin toplam domates ihracatı geçtiğimiz yıl Rusya kaynaklı krize paralel olarak 367 milyon dolardan 238 milyon dolara gerilemişti. Irak'a domates ihracatı ise 2016 yılında 88 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Türkiye Irak'a 2014 yılında 98.5 milyon dolar, 2015 yılında ise 82.8 milyon dolarlık domates ihracatı gerçekleştirmişti.

Kaynak: Irak Tarım Bakanlığı

YORUM EKLE
YORUMLAR
İYİKİ DE ALMIYOR
İYİKİ DE ALMIYOR - 4 yıl Önce

Almıyor diye üzülen üretiçilerimiz biz tüketiçi olarak ne yapalım pazarda kg 7 ile 8 tl arası ya bide ihracat yapılsa neme lazım kg 10 tl den aşağı olmaz.Yetkililerimizin hem üreticileri hemde tükeçiçileri düşünmesi lazım .Üretici 75 kuruşa satıyorsa pazarda da 1.5 tl yi geçmemesi gerekir alım güçümüz buna yetiyor.

banner151

banner251