meyve bahçe tesislerin ivme kazandığını bildirdi.

" />

Çankırı’da meyvecilik gelişiyor!

Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında, meyve bahçe tesislerin ivme kazandığını bildirdi.

Çankırı’da meyvecilik gelişiyor!
banner200

Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, modern teknik meyveciliği geliştirmek amacıyla, 2013 yılından itibaren fidan dağıtımının yapıldığını, en az 1 dekar kapama meyve bahçesinin kurulduğunu açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bakanlığımızın Meyveciliğe verdiği Sertifikalı Fidan desteklerinin yanında 2017 yılında yüzde 50' si İl Özel idare Destekli yüzde 50'si çiftçi katkılı Meyveciliği Geliştirme Projesi uygulanmıştır. İlimiz genelinde istatistiki verilere göre yaklaşık 25 bin dekar meyve bahçesi yer almaktadır.

Projeden en az 1 dönüm ve üzeri tek türle Elma, Armut, Kiraz, Vişne, Asma, Ceviz, Kuşburnu Kapama Meyve Bahçesi kurmak isteyen çiftçilerimize gerekli olan bilgilendirme toplantıları yapılmış bizzat yerinde ve görsel anlatımlarla meyve bahçesi kuracak çiftçilerimiz eğitime tabi tutulmuştur. Toplantıya, kapama meyve bahçesi kurmak isteyen üreticilerimiz katılmış olup İlimiz merkez ve ilçe köylerinde projeye toplam 183 Çiftçimiz başvuru yapmıştır. Projeye başvuran 183 kişiden alınan talepler doğrultusunda 17 bin 150 adet fidan üreticimize teslim edilmiştir. Bu Proje ile 6 bin adet ceviz fidanı, 1.500 adet elma fidanı 1.000 adet armut fidanı,750 adet kiraz, fidanı, 1.500 adet vişne fidanı, 3 bin 250 adet asma fidanı, 3 bin 150 adet kuşburnu fidanı olmak üzere 17 bin 150 adet fidan ile 2017 yılında kapama meyve bahçesi tesis edilecektir."

Kaynak: Çankırı Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251