" />

Bolu çiftçisinin gönlünde yatan aslan her zaman patates olmuştur!

Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat, alternatif ürün arayışında olsalar da tabiri caizse Bolu çiftçisinin gönlünde yatan aslanın her daim patates olduğunu belirterek, "Bir tohumla başlayan umut yolculuğunun nihayetinde Bolu için hasat zamanı, verilen emeklerin karşılığını alma zamanı gelmiştir" dedi.

banner255
Bolu çiftçisinin gönlünde yatan aslan her zaman patates olmuştur!
banner200

Bolu çiftçisinin göz bebeği adıyla, tadıyla fark yaratan patateste yağışlı geçen günlerin ardından nihayet hasat dönemine gelindi. İlk söküm Örencik köyünde gerçekleştirilirken ürün kalitesi, yapısı ve verim olarak göz doldurdu.

Konu hakkında açıklama yapan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, şunları kaydetti:

“Hepimizin malumu olduğu üzere bizler alternatif ürün arayışında olsak da tabiri caizse Bolu çiftçisinin gönlünde yatan aslan her daim patates olmuştur. İçerisinde bulunduğumuz dalgalı fiyat hareketleri de son zamanlarda patatesi stratejik bir noktaya sürüklemiştir. Bu ortamda üreticimiz sabırsızlıkla hasadı beklemiştir. Bir tohumla başlayan umut yolculuğunun nihayetinde Bolu için hasat zamanı, verilen emeklerin karşılığını alma zamanı gelmiştir. Bugün de tarladan ilk ürün toplanarak tüketiciye sunulmak üzere hazırlanmaktadır. Üreticimizin memnuniyeti mutluluk verici olmakla beraber temennimiz hasat sezonunun üreticilerimize hayırlı olmasıdır. Bereketi kazancı bol ola Bolu…"

Ekilen cinslere ve ekim zamanına bağlı olarak hasat zamanı değişkenlik göstermekle beraber bugün itibari ile Bolu patatesinde hasat mevsimi başladı. Ekilen tohumluğun cinsine bağlı yaklaşık 3-4 ton dekardan verim beklenmektedir.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251