Antepfıstığı üretiminde örnek oldu köyde bahçeler büyüdü!

Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Gündoğdu köyünde Adem Akgün ile birlikte başlayan antepfıstığı yetiştiriciliği bugün köyün önemli bir gelir kaynağı oldu.

banner247
Antepfıstığı üretiminde örnek oldu köyde bahçeler büyüdü!
banner200
banner217

Burdur ili Bucak ilçesine bağlı Gündoğdu köyünde 25 yıldır üretilen antepfıstığının 2018 yılı hasadı başladı. İlde Eylül ayı sonunda hasat edilen antepfıstığı bu yıl Eylül ortasında hasat edilmeye başlandı. Bölgenin ilk üreticisi Adem Akgün'e ait 10 dekarlık kapama bahçedeki 210 adet ağaç İl ve İlçe Müdürlüğünün de katılımı ile hasat edildi.

Yaklaşık olarak 7-8 ton yaş (3-3,5 ton kuru) antepfıstığı elde edilen bahçede üretici ile yapılan görüşmelerde uzun süredir bölgede verimli ve kârlı bir üretim yapıldığı belirtildi. Gündoğdu köyündeki başarılı bir üretim sonrası diğer üreticilerin de antepfıstığı üretimine başladığı köyde şu anda 100 dekarı aşan bir bahçe tesis edilmiş bulunuyor.

İlk 7 yıllık bakım sonrası yıllık masrafı düşük olan ve elde edilen ürünün depolama süresinin de uzun yıllara yayılması bölgede özellikle Bucak yöresinde antepfıstığı üretiminin gelişmesine sebep oldu.

İl ve İlçe Müdürlüğünce birim alandan daha fazla gelir getiren tarımsal faaliyet konuları desteklenirken, bu tip uygulamaların yayılması için tanıtım çalışmalarına da tarımsal ekonominin güçlenmesi adına önem verileceği kaydedildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151