Yem bitkileri üretim ve standardı belirlendi

Bakanlık sıkıntı halinde standart altı tohum satışına izin verebilecek! Yem bitkileri ile yemeklik tane Baklagil tohumluk üretim ve pazarlama esaslarını belirleyen yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

banner255
Yem bitkileri üretim ve standardı belirlendi
banner200

Buna göre, sertifikalı ya da standart tohumluk olarak sadece Bitki Çeşitlerinin Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği çerçevesinde kayıt altına alınan çeşitlerin ticaretine izin verilecek. Türkiye'de üretilen veya ithal edilerek ticarete sunulan tohumluk partilerine ait sertifika ve raporlar düzenleme tarihinden itibaren bir yıl geçerli olacak.

İthal tohumlar yeniden ambalajlanması halinde üzerine 'ithal edilerek ülkemizde yeniden ambalajlanmıştır' ibaresi yazılacak.

Çoğaltım amacıyla sadece orijinal ve üzeri sınıflardaki tohumlukların ithaline izin verilecek. OECD tohum sistemine dahil olan türlerde sadece OECD tohum sistemi sertifikası veya Bakanlık tarafından karşılıklı olarak ulusal sertifikaların kabul edilmesiyle ilgili anlaşmalar yapılmış olan ülkelerin ulusal sertifikaları ile tohumluk ithaline izin verilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tohumluk arzı konusunda geçici sıkıntı ortaya çıkması halinde, bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak amacıyla belirli bir süre ve miktar için yönetmelikte belirtilen standartların altındaki tohumlukların pazarlanmasına izin verebilecek.


YORUM EKLE
banner151

banner251