" />

Sahte gıdacılara verilecek ceza belli oldu

Sahte gıda üreterek vatandaşın sağlığı ile oynayanlara ağır cezalar geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, gelen cezalar hakkında açıklamalarda bulundu. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un "Ceza hükümleri" başlıklı 77. maddesi bugünden itibaren değiştirildi. Değişiklik ile birlikte tüketiciyi kandıranlar için 2018 yılında uygulanacak cezaların parasal sınırları arttırıldı.

banner255
Sahte gıdacılara verilecek ceza belli oldu
banner200

Tüfenkci'nin verdiği bilgiye göre, tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda uygulanan parasal sınırlar 1 Ocak 2018'den itibaren geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldı. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un "Ceza hükümleri" başlıklı 77. maddesinde düzenlenen idari para cezaları da bugünden itibaren değiştirildi.

Bakanlığın bugün başlayan yeni düzenlemesine göre, tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda, değeri 4 bin 570 TL'nin altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetleri, büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde 4 bin 570 TL - 6 bin 860 TL arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri, büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 6 bin 860 TL'nin altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri, büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 4 bin 570 - 6 bin 860 TL arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri görevli olacak.

SAHTE GIDAYA 6 BİN 907 TL CEZA

Gıda ürünü olmamalarına rağmen, sahip oldukları şekil, koku, renk, görünüm, ambalaj, etiket, hacim veya boyutları nedeniyle olduklarından farklı görünen ve bu sebeple tüketiciler, özellikle çocuklar tarafından, gıda ürünleriyle karıştırılarak tüketicilerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atan ürünlerin üretilmesi, pazarlanması, ithalatı ve ihracatı yasak. Söz konusu yasağa uymayanlar hakkında her bir işlem başına uygulanacak idari para cezası 6 bin 907 TL'ye çıkarıldı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251