Meralara bina yapılabilecek!

Bakanlar Kurulu 1998 yılında yayınlanan Mera Yönetmeliği'nde değişiklik yaparak, birinci sınıf mera alanlarına 20 yıllık ot gelirini yatırana bina yapmasının önünü açtı.

banner255
Meralara bina yapılabilecek!
banner200

Dünya gazetesinin haberine göre, Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 31 Temmuz 1998 tarihli Mera Yönetmeliği'nin 8'inci maddesinin 5'inci fıkrasına yeni bir bent eklendi.

Buna göre, durumu ve sınıfı çok iyi veya iyi olan mera, yaylak ve kışlaklarda tahsis amacı değişikliği yapılamadığı için, bölge kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmeden önce1/5000 ölçekli haritası ile Mera Komisyonuna başvurarak uygun görüş alınacak.

Tahsis amacının valilikçe değiştirilmesinin ardından 20 yıllık ot gelirinin yatırılması sağlanacak. Ot bedeli yatırıldıktan sonra iki yıllık süre zarfında kesinleşmiş uygulama imar planının komisyona sunulacak. Bu süre zarfında söz konusu planların sunulmaması durumunda tahsis amacı değişikliği iptal edilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
 bilgilendirme
bilgilendirme - 5 yıl Önce

Merhaba köyde oturuyorum köy içinde oturuyorum merada yirmi yilik ücreti yatirirsam bende merada ev ve ahır yapabilirmiyim

meranin imara acilmasi
meranin imara acilmasi - 5 yıl Önce

Ismail bey bu kanun sehir icinde kalan ve kensel donusume giren meralar icindir.

- 5 yıl Önce

Sulak arazi de uzum bagim var satmak istedim alici olan kisi is yeri acacak izin alamadi simdi bu arazilara izin varmi

üc kardeş hisseli arazimiz var ücümüzde ev yamak istiyoruz imara acık değil neyapmamız lazım biza yardımcı olurmusunuz
üc kardeş hisseli arazimiz var ücümüzde ev yamak istiyoruz imara acık değil neyapmamız lazım biza yardımcı olurmusunuz - 5 yıl Önce

banner151

banner251