Meclis çiftçi için mesaide

TBMM, çiftçileri ve üreticileri çok yakından ilgilendiren tasarı için yoğun mesai yapacak.

Meclis çiftçi için mesaide
banner200

TBMM çiftçilerle ilgili tasarı için mesai yapacak. Tasarıyla, Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu'nda yer alan yetkiler, DSİ Genel Müdürlüğüne veriliyor.

TBMM Genel Kurulunda bu hafta, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda, görüşmeleri iki kez ertelendikten sonra kabul edilen, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek.

Tasarıyla, DSİ Genel Müdürlüğü'nün, su tahsisi yapmaya görevli ve yetkili olduğuna dair hüküm açık şekilde kanuna yazılıyor.

Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu'nda yer alan yetkiler, DSİ Genel Müdürlüğü'ne veriliyor. Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetlerinin yürütülmesinde DSİ uygulayıcı kuruluş olarak yetkili olacak.

Sulama tesislerinden izinsiz olarak su kullananlara, izinli kullanım olması halinde alınması gereken işletme ve bakım ücretinin yüzde 50 fazlası tutarında idari para cezası verilecek.

Orman Genel Müdürlüğü, devlet ormanlarında arkeolojik kazı yapılmasına; odun kömürü, katran, sakız gibi işletilmesinde ağaç kullanılan ocakların açılmasına ve yeraltında depolama alanı kurulmasına, bedeli karşılığında 29 yıla kadar izin verebilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na ait taşınırlar, taşıtlar, araç, gereç ve malzemeler ile makine ve teçhizatlar DSİ'ye devredilecek.

TARIMDANHABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
Zorlu
Zorlu - 3 yıl Önce

Bu korkunç birşey

- 3 yıl Önce

Tarım alanlarnın toplulaştırılması ve tarla içi geliştirme konularının orman bakanlığında olması asla kabul edilemez..yanlış kardeşim..bunun yanlış olduğunu herkes söylemek zorunda . Neden söylemiyorsunuz böyle birşey olamaz.bu yanliştan dönün

Ekşi pınar
Ekşi pınar - 3 yıl Önce

Tarla işleri orman bakanliğina verilmesi yanliş arkadaşim..böyle bir şey olmamali..olamaz..olmayacaği zaten fazla uzun sürmeden anlaşilacaktir..ama zamana yazık emeğe yazık

banner151

banner251