Çiğ Süt Tebliğinde değişikliğe gidilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme ve Uygulama Esasları Tebliği'nde değişikliğe gidileceğini açıkladı.

banner247
Çiğ Süt Tebliğinde değişikliğe gidilecek
banner200
banner217

Bakan Çelik, "Hem süt üreticileri hem de süt sanayicileriyle yaptığımız görüşmelerde süt sektöründeki her iki kesimin görüşlerini aldık. Bu çerçevede yapacağımız değerlendirmeler sonucunda, 'Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme ve Uygulama Esasları Tebliği'ndeki değişiklik nihai şeklini alacak." dedi.

Bakan Çelik, bugün süt üreticileri ve süt sanayicileriyle ayrı ayrı görüştü. Sabah saatlerinde süt sanayii kuruluşlarının yöneticilerini kabul eden Bakan Çelik daha sonra da Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği, Tüm Süt Et ve Damızık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği, Tire Süt Kooperatifi yöneticilerinden oluşan süt üreticileri heyetini Bakanlık makam toplantı salonunda kabul etti.

SANAYİCİ İLE 2 SAAT GÖRÜŞTÜ

Süt üreticileriyle yaptığı toplantı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Çelik, sanayiciler ile 2 saatlik bir değerlendirme yaptıklarını, Türkiye'deki sütün arzı ve pazar sorunlarına ilişkin görüştüklerini bildirdi.

Bakan Çelik, Türkiye'nin komşularında yaşanan gelişmeler nedeniyle sektörün karşı karşıya kaldığı sorunların nasıl aşılabileceği konusunda değerlendirmelerde bulunduklarının altını çizerek, süt sanayicilerinin ardından, süt üreticileriyle de yapacakları değerlendirmeler neticesinde karar aşamasına geleceklerini ve yayınlayacakları "Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme Uygulama Esasları Tebliği"nde yapılacak değişikliğin nihai şeklini alacağını bildirdi.

Bu tebliğin hem sanayiciler hem de üreticiler açısından yararlı neticelere vesile olacağına dikkati çeken Çelik, bununla ilgili bir açıklama yapacaklarını söyledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
sakarya akyazi sut ureticileri birligi baskani
sakarya akyazi sut ureticileri birligi baskani - 4 yıl Önce

Cig sut destegini yorenin fiziki durumu, sartlarini goz onunde bulundurarak yapilmasini ayrica sicak sute destegin kaldirilmamasini rica ediyorum

Süt desteği
Süt desteği - 4 yıl Önce

Devlet destek alabilen için örgütlü üretici olmalısın dedi tarımsal kalkinma koop lar kuruldu olmadı üst orgutlenmeni tamamla dendi onlara üye olduk çiğ süte destegi sogutmassan vermem dedin bizde soguttuk bunları yaparken insanımıza istihdam ülkemize KDV urettik firmalar mustahsil makbuzu keserken doğan KDV tahsil edemeyen devlete kooperatifler olarak süt satıp fatura etmeye başladık buda adeta vergi tahsilatcisi olduk ama yüce devletimiz çiğ süte fiyat verirken sütun soğutma giderlerini hesaba dahi kadmadi sanayici önce bizi dize getirdi sonra devleti ve onların istediği oldu ne gerek vardı bu kadar orgutlenmege her üretici orgutu çiftçiyi somuruyor hiç birinin bir faydası yok verilecek desteği alabilmek için harcadığını fazlasıyla geri veriyor çiftçi oysaki biz her daim devletimizin yanında iken neden devletimiz bizim yanımızda değil yoksa biz savaşta kahraman barışta aptal olduğumuz için mi....

Çiğ süt desteykleri
Çiğ süt desteykleri - 4 yıl Önce

Çiğ süt desteği alabilmek için süt birliğine yada damızlık birliğine üye olman gerekiyor ufak ölçekli üreticilerin süt desteği üye oldukları birliğin aidatına yetmiyor sayın bakanım bunlarada bir çare bulursanız en azından küçük ölçekli işletmelerinde destekten payı olur saygılarımla ,

KALDIRIN
KALDIRIN - 4 yıl Önce

Tüm birlikleri ve koparitifleri özellikle tarımkredi kop ve süt birligini kapatın yeter üreticinin kanını emdikleri süt destegini de kaldırın gölge etmen başka ihsan istemem.

çığ süt desteklemeleri
çığ süt desteklemeleri - 4 yıl Önce

ÇİĞ SÜT DESTEKLEMELERİ nın bütün üreticiler adına kalkmasını istemiyorum.SAYIN BAKANIMDAN rica ediyorum.saygilarimla

çare bir an once
çare bir an once - 4 yıl Önce

sayın bakanım Siirt tarım müdürüne acilen müfettiş personel kayırma ve kollama Siirt vatandaşı bu davranışından muzdarip himmetinizi bekliyoruz saygılarımla.

Neden süt desteği alamıyorum
Neden süt desteği alamıyorum - 4 yıl Önce

Canakkalede küçükbaş isletmem var.Edirne'de büyükbaş işletmem var.iki ayrı yerdede süt örgütlerine üye olmama rağmen çanakkale 'deki işletmemden süt desteği neden alamıyorum

banner248
banner151