15 ova koruma alanı ilan edildi

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre 4 ildeki 15 ova "büyük ova koruma alanı" olarak belirlendi.

15 ova koruma alanı ilan edildi
banner200

Antalya, Bingöl, Edirne ve Tokat'taki 15 ova, "büyük ova koruma alanı" olarak belirlendi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızla geliştiği 15 ova, "büyük ova koruma alanı" olarak ilan edildi.

Ovaların sınırlarında yer alan onaylı planlı alanlarla tarım dışı kullanma izni verilmiş yerler kapsam dışında tutuldu.

İşte o ovalar:

"Bozova Ovası (Antalya), Demre Ovası (Antalya), Kınık Ovası (Antalya), Kumluca Ovası (Antalya), Manavgat Ovası (Antalya), Serik Ovası (Antalya), Söğüt Ovası (Antalya), Zümrütova (Antalya), Solhan Ovası (Bingöl), Havsa Ovası (Edirne), Çamlıbel Ovası (Tokat), Gözova Ovası (Tokat), Kazova Ovası (Tokat), Maşat Ovası (Tokat), Zile Ovası (Tokat)."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 12:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
geç kalınmış bir karar
geç kalınmış bir karar - 3 yıl Önce

15 ovanın büyük ova koruma alanı olarak ilan edilmesi çok iyi. Ancak bu ovalar koruma alanı ilan edilmeden önce, buralarda TARIM DIŞINA ÇIKARTILAN ARAZİLERİN gerçekten tarım dışı olup olmadığı araştırılmalıydı. Varsa, tarım arazisi olupta tarım dışına çıkartılan araziler, tekrar tarım arazisi olarak tescillenmeli ve bu arazileri tarım dışına çıkartan kişiler varsa bunlar hakkında suç duyurusunda bulunulup cezalarının çekmesinin sağlanması gerekmez miydi?
Bu memleket hepimizin.. Çocuklarımızın geleceği bu tarım arazilerine bağlı değil mi?

banner151

banner251