Yönetimi komple değişti

Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu komple değişti.

Yönetimi komple değişti
banner200

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin 10'uncu Genel Kurulu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in de katılımı ile Ankara'daki TOBB Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulunda bulunan 9 isimden hiç biri yeni listede yer almadı. Dolayısı ile Tarım Kredi Kooperatiflerini yönetecek yeni yönetim kurulu tamamen yeni isimlerden oluşmuş oldu.

Önceki yönetim kurulunda Varol Yıldız, Adnan Güney, Necat Buğdaci, İlhami Teke, Ahmet Sakin, Osman Şirin, Hacı Özata, Salih Aydın ve Emrullah Tekman yer alıyordu. Tarımdan Haber'in edindiği bilgiye göre bu isimlerin yeni yönetim kurulunda olmasını Bakan Mehdi Eker istemedi.

BAKAN EKER'DE KATILDI

TOBB Konferans Salonunda gerçekleştirilen 10. Olağan Genel Kurul Toplantısına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'de katıldı.

Toplantı açılışında bir konuşma yapan Bakan Eker, genel kurulun hayırlı olmasını diledi.

2002 yılı genel seçimlerinin ardından tarımla ilgili bir toplantı yapıldığını ve kendisinin de davet edildiğini dile getiren Bakan Eker, toplantıda Tarım Kredi Kooperatiflerinin geleceğinin konuşulduğunu ifade etti.

O zamanki tabloya göre, Tarım Kredi Kooperatiflerinin sürekli zarar ettiğini ve kapatılması gerektiğinin konuşulduğunu anımsatan Bakan Eker, bununla ilgili o zaman Dünya Bankası ve IMF'e de "sipariş raporlar" hazırlatıldığını söyledi.

Kendisinin, o toplantıda kanaatlerini dile getirdiğini belirten Bakan Eker, şunları kaydetti: "Biz millete ve Türk çiftçisine inanıyoruz. Onların gücüne, iradesine, imanına inanıyoruz. Bir şeye sarılıp, iradeyle ortaya çıkarlarsa tüm problemlerin üstesinden geleceklerine inancımızı söyledik ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kapatılması değil, aksine gerekli düzenlemeler yapılıp, geliştirilmesi gereken bir kurum olduğunu ifade ettik. Hükümetimiz de bu yönde tüm adımları attı, yasal düzenlemeler yapıldı ve bugün hamdolsun, Tarım Kredi Kooperatifleri Türkiye'nin en saygın, büyük kuruluşlarından biri, en büyük tarım ailesi haline gelmiştir."

Bakan Eker, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2002 yılında 302 milyon lira kredi kullandırabildiğine, bu rakamın 2014 yılında ise 6 milyar liraya çıktığına dikkati çekti. Faizlerin o yıllarda yüzde 59 düzeyinde olduğunu ifade eden Bakan Eker, bugün ise faizlerin yüzde 0 ile 7,5 arasında olduğunu ve birçok alanda sübvansiyonların etkin şekilde uygulandığını vurguladı. Bakan Eker, "Bu köklü aile günümüzde, 35 bin yerleşim yeri ünitesinde, bin 625 kooperatifte, 1 milyon 100 bin üye ile Türkiye'yi besliyor, ülkemizi bir yılda ziyaret eden 30 milyonun üzerinde turistin de karnını doyuruyor. Üstüne 18 milyar dolarlık gıda ve tarım ihracatı gerçekleştiriyor, 5 milyon 200 bin insanı istihdam ediyor" dedi.


YORUM EKLE
banner151

banner251