TOBB ve TZOB’a ‘ithal ete karşı ortak mücadele edelim’ çağrısı!

İthal ete karşı tartışmalar devam ederken, üreticilerden anlamlı bir çağrı geldi. 160 bin üyesi bulunan Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği, aralarında TOBB ve TZOB'un da bulunduğu 7 oda ve birlik başkanına 'ithal ete karşı ortak mücadele edelim' çağrısında bulundu. Oda ve birlik başkanlarının çağrıya cevap vermeleri durumunda üreticinin sorunlarını görüşmek için Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Tarım Bakanından randevu talep edilecek.

banner255
TOBB ve TZOB’a ‘ithal ete karşı ortak mücadele edelim’ çağrısı!
banner200

Et ithalatının artmasından dolayı zor bir süreçten geçen besiciler, yaşadıkları sıkıntıları anlatmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan randevu talep edecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ile de görüşmek isteyen besiciler, TOBB ve TZOB başta olmak üzere sektördeki meslek kuruluşlarına da 'ithal ete karşı' ortak hareket etme çağrısında bulundular.

ET İTHALATINA KARŞI ORTAK HAREKET EDELİM ÇAĞRISI

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, et ithalatına karşı ortak hareket etmek için; TOBB, TZOB, Ulusal Kırmızı Et Konseyi, Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği'ne birer davet mektubu gönderdi.

ÜRETİCİ PANİK İÇİNDE

Davet mektubunda, son aylarda kırmızı et ithalatının önünü sonuna kadar açan kararlar alındığına dikkat çeken Tunç, üreticinin ise büyük bir panik içinde olduğunu belirtti. Bu konunun sadece besicilerin veya kırmızı et üreticilerinin sorunu olmadığına işaret eden Tunç, oda ve birlik başkanlarına gönderdiği davet mektubunda; şunları kaydetti: “Bu çerçevede ortak hareket edilerek, sorunlarımızı aktarmak üzere silsile yolu ile önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızdan başlamak üzere, sayın Başbakanımız ve sayın Cumhurbaşkanımızdan randevu alınarak, genel başkanlar olarak beraber ziyaretler yapılmasında fayda mülahaza edilmektedir"

ODA VE BİRLİK BAŞKANLARINDAN CEVAP BEKLENİYOR

Tunç, oda ve birlik başkanlarından çağrılarına 13 Ekim'e kadar cevap verilmesini isterken, “Hepimiz aynı geminin içerisindeyiz. Sektöre veya üreticiye gelecek bir zarar hepimizi etkileyecektir. Üstelik Merkez Birliği üyesi olan üretici aynı zamanda sizlerin de üyesidir" dedi.
TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Bu bir kisir dongu..ithalat-uretici magduriyeti-uretim azaliyor-et fiyati artiyor-fiyati dusurmek icin tekrar ithalat-uretmeye devam eden uretici magduriyeti-uretim dahada azaliyor-piyasada et fiyati artiyor-fiyati dusurmek icin ithalat...gittikce azalan uretim..sonunda uretimin tamamen durmasi noktasina gelmeden yapacagimiz ithalati acilen durdurmak...yuksek desteklemelerle hayvan varligini artirmak...baska yolu yok...

Tarim
Tarim - 4 yıl Önce

Tek cozum yuksek destek..siz hala kupeden asidan para aliyorsunuz...yok el emegi...yok bilmem ne ...olmaz kardesim..ciftciden para alinmaz..ciftciye para verilir uretimini artirsin diye...biz ne yapiyoruz uretim dursun diye ciftciye ha bire yuk bindiriyoruz...olmazzzzz...ciftciden para almayacaksin...yuksek oranda destek vereceksin...millet hayvan bakmaktansa iskura giriyor...

- 4 yıl Önce

Kim randevu vercek ya allah aşkına,cumhurbaşkanı bugun bizzat kendi açıkladı sırbistandan 5000 ton et ithal anlaşması yaptık diye, bizim ötv mtv ler sırp çiftçisine

Yangın var
Yangın var - 4 yıl Önce

Tamam vatandaş eti ucuza yesin ama bu etinda bir üretim maliyeti var. Damızlık kombine yada besi ırkı hayvan ithalatına destek verilse, yeterli besi materyali üretilene kadar besilik genç dana getirilirse ve en önemlisi bu iş düzgün ve dürüst yapılsa inşallah kısa orta vadede bu iş çözülür. Ama kesinlikle karkas yada diğer türlü et ithal edilmemeli. Amac enflasyonu dusurmek se yanlış sektörle ugrasiliyor. Besicilik zaten zor sermaye ve emek isteyen bir sektör herkes yapamıyor yer lazım yem lazım iş gücü ve işi bilmek sevmek lazım. Uğraşmayın kusturmeyin yazıktır.

- 4 yıl Önce

şayet bu yapılacaksa lop et değilde karkas gövde şeklinde yapılması daha mantıklı olur

banner151

banner251