Tarım Kredi’de çalışana tehdit gibi ek sözleşme!

Tarım Kredi'de personele öyle bir sözleşme imzalattırıldı ki, hiçbir kusuru olmasa bile çalışanlar rahat bir şekilde işten atılabilecek. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin tarihinde personele ilk kez imzalattırılan ek sözleşmeye göre, kurum içindeki bilgi ve belgelerin ifşa olması durumunda personelin kusuru olmasa bile sorumlu tutulacak. Ve bu personelin iş sözleşmesi bildirimsiz ve tazminatsız bir şekilde feshedilebilecek.

Tarım Kredi’de çalışana tehdit gibi ek sözleşme!
banner200
banner217

Tarım Kredi'de merkez birliği başta olmak üzere bölge birliği, kooperatifler ve iştiraklerde çalışanlara 'ek sözleşme' imzalattırıldığı ortaya çıktı. Ek sözleşme ile İş Kanunu, Türk Borçlar Kanunu, İnsan Kaynakları Yönetmeliği ve diğer iç mevzuatı gereği çalışanların uyması gereken kurallara ilave olarak ek normlar düzenleniyor.

Ek sözleşmenin, Tarım Kredi'nin iştiraki olan TAREKS Hayvancılık A.Ş tarafından Macaristanlı bir firmaya teminatsız olarak gönderilen 3 milyon Euro haberlerinden sonra imzalattırılması dikkat çekti. Personel yönetmeliğinde olan konuların ayrı bir sözleşme ile çalışanlara imzalattırıldığı gözlenirken, ağır hükümlerin içermesi soru işaretlerine neden oldu.

SENDİKA: HABERİMİZ YOK

Tarım Kredi Kooperatiflerinde örgütlü bulunun Koop-İş Sendikası Başkanı Eyüp Alemdar ise çalışanlara böyle bir ek sözleşmenin imzalattırılmasından haberlerinin olmadığını belirtti.

Tarım Kredi'de personele imzalattırılan ek sözleşmede öyle bir madde var ki, çalışana teslim edilmiş bir bilginin, çalışanın inisiyatifi dışında ifşa olması durumunda bile o çalışan bundan sorumlu tutulacak. İmzaladığı sözleşme hükümlerine aykırı davrandığı için de iş sözleşmesi bildirimsiz ve tazminatsız bir şekilde feshedilebilecek.

İşte ek sözleşmedeki o ilgili madde:

“Kurum tarafından çalışana teslim edilmiş her türlü bilginin çalışan tarafından sözleşmeye aykırı olarak ifşa edildiğinin kurum tarafından öğrenilmesi halinde herhangi bir olumsuz sonuç doğmasa bile çalışan sözleşmenin yükümlülüğüne aykırı davranmış kabul edilecektir.

ARTIK BELGELİ HABER YAPILAMAYACAK!

Bununla birlikte çalışan, bu bilgi ve belgelerin 3. şahıslara iletilmemesi için her türlü tedbiri almayı taahhüt ettiği gibi, her türlü tedbiri almasına rağmen, bu bilgi ve belgelerin yayılmasına mani olamadığını ve/veya kusuru olmadığını ileri sürerek sorumluluktan kurtulamaz.

Kurum, işbu sözleşmenin akdedilmesinden sonra üçüncü bir kişiye karşı çalışanın iş bu sözleşme kapsamında gizliliğe aykırı davranışlarından dolayı müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulduğu / tutulacağı hallerde veya tek başına sorumlu tutulduğu / tutulacağı hallerde zarara uğradığı veya üçüncü bir kişiye karşı ödeme yaptığı tutar kadar çalışana rücu etme hakkına sahip olacaktır."


TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2019, 01:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emekli
Emekli - 3 yıl Önce

Burdan soruyorum koop iş sendıkası neişyapar? Biz yılarca bukurumda caliştık bizler böyle bir şeyle karşılaşmadık demekki bir yerlerde sıkıntı var bukuruma kimler zarar veriyorsa Canabı Allah onları kahretsin burunlarından fitil fitil gelsin inşallah ?

Emekli
Emekli - 3 yıl Önce

Bakıyorumda bu teşkilatda bir tane ülkücü kalmadı ne var neyok temizlendiler cün kü sayın gelen müdür ayhan karayama yedi sülasini işe soktu maşallah ?

Adalet
Adalet - 3 yıl Önce

Öncelikle sayın editör size çok teşekkür ederim. Bu kurumun personeli asil cefakar ve sabırlıdır. Kurumun personelini tehdit ederek kendi pisliklerini örtbas etmeye çalışanlar sunu çok iyi bilmelidirler ki çırpındıkça batıyorlar. Bu kurumun bir mevzuatı devletinde iş hukuku vardır. Burada kurumu kendi kanunlarıyla yöneten idareciler sunu iyi bilsinler hesap vereceğiniz gün çok yakındır kurum personeli sahipsiz değil devlet en kısa zamanda vicdanları sızlatan bu duruma müdahil olup gereğini yapacağından kimsenin şüphesi yoktur. Bu kurumun garip guraba personeli anlından öpülesi personeldir guc ve kudret sahibi olduğu düşünenler hesap vereceğimiz gün çok yakın az kaldı saltanatınız bitmek üzere herşeyi elinize yüzünüze bulaştırdınız cok yazık

Tarım da sıkıntı
Tarım da sıkıntı - 3 yıl Önce

Yarın bu uygulama TMO ve diğer tarım kuruluşlarına sıçrar onlarda açığını örtmek ve yolsuzlukları kapatmak için aynı uygulamayı yapar nerde şeffaflık nerde güven ve cesaret tarım bakanı doldurdu kendi müdür ve bürokratları hep yanlış işler çok sıkıntı var

- 3 yıl Önce

Eyup orada yıllardır sendikada oturur yer içer tabiki bunu idareye borçlu.Şimdi muhalefet etse saltanat gidecek haberi yokmuş.TARIM Kredide SENDİKA SUSTUR İDARENİN MERHAMETİNE KALMIŞ.Kurum çalışanları OTELCİLER bunlardan daha iyi ve dürüst diyorlar.

Sendika
Sendika - 3 yıl Önce

Sayın EYÜP ALEMDAR dalga geciyorsun bizimle haberim Yok diyosun velevki doğru söylüyorsun sen nasıl sendikacısın.Türkiyenin en çok aidat alan sendikasısın ne dersen o oluyor.
Diyelim ki haberin var neden karşı çıkmıyorsun.Çıkmazsın ki neden çıkacan insan kendi ekmeğine taş mı koyar.Şunu bilmeni istedim Eyüp bey salak ayağına yatıyoruz ama bizi salak zannetme. Nedenini biliyorsun salak ayağına yatmak zorundayız.Delegeler seçilir,Demokratik şekilde

- 3 yıl Önce

Başka işleri kalmadi.

Çalışan
Çalışan - 3 yıl Önce

Kurumun etrafında kebapçı kedisi gibi gezinen Emekliler sizden kaç kişi dışarıda şahsi iş kurabildi veya bir başka işde başarılı oldu Gen Müdür size bir iştirakte görev vermedi diye yırtınıyorsunuz hemen iftira atıyorsunuz Asaletiyle kuruma dua eden emeklilerden de Allah Razı olsun


banner151

banner251