Tarım Kredi’nin inşaat ihalesini Söğüt İnşaat kazandı

Tarım Kredi'nin dün yapılan inşaat ihalesinde iki ayrıntı dikkat çekti. Tarımdan Haber'in gündeme getirmesiyle ertelenen ihalede çiftçi ciddi bir kazanç elde ederken, ertelenen ihaleyi ise Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden aldığı ihalelerle gündeme gelen bir firmanın kazanması dikkat çekti.


Tarım Kredi’nin inşaat ihalesini Söğüt İnşaat kazandı
banner282

ÖZEL HABER

Tarım Kredi'nin inşaat ihalesini, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden aldığı ihalelerle gündeme gelen Söğüt İnşaat kazandı.

14 FİRMA DAVET EDİLDİ, 5'İ KATILDI

Tarım Kredi'nin Genel Müdürlük binasının ihalesi dün yapıldı. Genel Müdürlük binasının yerine kat karşılığı yapılacak binanın ihalesine, 14 firma davet edilirken bunlardan 11 tanesi ihale şartnamesini aldı. Şartname alan 11 firmadan da sadece 5 tanesi ihaleye katıldı.

3'Ü İLK TURDA ÇEKİLDİ

İhaleye katılan firmalardan; Tepe İnşaat Sanayi A.Ş, Pelit Yatırım İnşaat A.Ş ve Ege Grup Yapı Endüstrisi A.Ş, ilk turun ardından ihaleden çekilirken, Usta Grup ve Söğüt İnşaat A.Ş arasında ise kıran kırana açık artırma süreci yaşandı.

KAPALI ZARFTA EN YÜKSEK TEKLİF USTA GRUP'TAN GELDİ

Kapalı zarfla verilen teklifle en yüksek teklif yüzde 57 ile Usta Grup'tan gelirken, açık artırma da bu oran üzerinden başladı. İkinci en yüksek teklif de yüzde 55 ile Söğüt İnşaat'tan gelirken; diğer üç firmada sırasıyla Tepe İnşaat yüzde 50.10, Ege Grup yüzde 51 ve Pelit Yatırım ise yüzde 52 verdi.

SÖĞÜT İNŞAAT İLE USTA GRUP ARASINDAKİ AÇIK ARTIRMA 43 TUR SÜRDÜ

Tepe İnşaat, Ege Grup ve Pelit Yatırım açık artırmaya katılmadan ihaleden çekilirken Usta Grup ile Söğüt İnşaat arasında 43 turluk açık artırma süreci yaşandı.

İHALE 66.20 İLE SÖĞÜT İNŞAAT'TA KALDI

43'ncü turda Usta Grup'un da ihaleden çekilmesi üzerine, ihale yüzde 66.20'lik teklif ile Söğüt İnşaat'ta kaldı.

Buna göre Milli Kütüphane'nin hemen arkasında Ankara'nın en prestijli yerlerinden olan Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan ve mülkiyeti Tarım Kredi Merkez Birliği'ne ait olan genel müdürlük binasının yerine kat karşılığı yapılacak binanın yüzde 66.20'si Tarım Kredi'nin, geriye kalan 33.80'i ise Söğüt İnşaat'ın olacak.

İHALEDE DİKKAT ÇEKEN AYRINTI

Bilindiği üzere söz konusu inşaatın ihalesi 30 Aralık 2015'te yapılacaktı. Tarımdan Haber tarafından gündeme getirilmesi üzerine bu ihale ertelenmişti. Ertelenen bu ihaleye ise sadece 5 firma yani; KKozlar İnşaat, Ege Grup, Tepe İnşaat, Pelit Yatırım ve Mesa Mesken davet edilmişti.

İLK İHALEYE ÇAĞRILAN FİRMALAR İLK TURDA ÇEKİLDİLER

Dün yapılan ikinci ihaleye bu 5 firmadan 3'ü katılırken, diğer katılan iki firma ise ilk ihaleye davet edilmemişlerdi. İhale sürecinde ilk ihaleye davet edilen 3 firmanın tekliflerinin diğer iki firmaya göre düşük kalması ve ilk turda çekilmeleri dikkat çekti. Diğer yandan açık artırmanın ise ilk ihaleye davet edilmeyen iki firma arasında yaşanması anlamlı bulundu.

REKABET SAĞLANMAMIŞ OLSAYDI ÇİFTÇİ KAYBEDECEKTİ

Bu durum, ilk ihale ertelenmeyip fazla rekabet sağlanmadan yapılmış olsaydı, Tarım Kredi'nin inşaat ihalesinden ciddi anlamda bir kaybının olacağını ortaya koydu.

GÖKÇEK'İN BAŞKAN OLDUĞU BELEDİYEDEN 4,1 MİLYAR LİRALIK İŞ ALDI

Diğer yandan ihaleyi kazanan Söğüt İnşaat'ın ismi Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden aldığı ihalelerle gündeme gelmişti. Bu konuda yapılan haberlere göre, Söğüt İnşaat, 2009'dan buyana Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden tam 4,1 milyar liralık iş aldı.

SÖĞÜT İNŞAAT, SADECE 'BELEDİYEYE' ÇALIŞMIŞ

Zaten Söğüt İnşaat'ın internet sitesinde de bugüne kadar yaptığı işlerin yeraldığı 'tamamlanmış işler' bölümünde sadece BELKO Ankara Kömür ve Asfalt İşletmeleri ile onun bağlı olduğu Ankara Anakent Belediyesi'nin işleri bulunuyor.

AHMET GÖKÇEK VE SÖĞÜT İNŞAAT

Söğüt İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akan ise Melih Gökçek'in oğlu Ahmet Gökçek'in başkan olduğu dönemde Ankaragücü Spor Kulübünün yönetiminde bulunmuştu.

TARIM KREDİ, KİRAYA DEĞİL SATIN ALACAĞI BİNAYA TAŞINACAK

Tarım Kredi Genel Müdürlük binası bir yıl içinde boşaltılacak. Yani kat karşılığı yapılacak yeni binanın inşaatı bir yıl sonra başlayacak. Binanın yapımı sırasında ise Genel Müdürlük, kiraya değil satın alacağı yeni bir binaya taşınacak. Binanın satın alınabilmesi için de bu süre içinde Tarım Kredi'nin genel kurul kararı alması gerekiyor.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

ne güzel gündeme getirdiğiniz seylerle ilgili çözüm oluyosa.

Şu verilmek bilmeyen destekleri de bi gündeme getirseniz olmaz mi, 204 kışında ekip, 2015 temmuzunda biçip sattıgımız buğdayların daha bir kuruş desteğini alamadık,ne mazot ne gübre ne fark hiçbirini. Üstüne de bu seneki buğdayları ektik üresini almaya calısıyoruz, el insaf ya ,verdikleri 3 kuruş destek onu da vaktinde ödesinler de bari azcık dişe dokunsun , hep vade hep harman vade, sora çiftçi daha da içerde.

gerçek bilgi
gerçek bilgi - 6 yıl Önce

Arkadaşlar sırf önyargılı olarak yıpratmaya yönelik yorumlar yapıyorsunuz. Kurum personeline ve kurum yöneticilerine yaptığınız asılsız, mesnetsiz ve kasıtlı ithamlarla kurumun itibarını zedeleyerek gerçek zararı siz veriyorsunuz. Kuruma bağlı olan ve kurumdan yıllarca geçimini sağlayan ailesinin nafakasını kazanıp sonrasında kurumu kamuoyu nezdinde küçük düşürmeye çalışmanız kuruma karşı bir nankörlüktür. Kurumun şimdiki idarecileri gayretli çalışkan ve verimli olmaya çalışan kişilerden oluşmaktadır. Bilgi almak istediğiniz bir konu olursa bunu bu alanlardan dedikodu şeklinde değil de BİMER aracılığıyla Kurumdan yasal yollardan soru sorma hakkınız bulunmaktadır. Mesela 2015 yılında kurumda ÜÇ MİLYON TL tadilat yapıldığını ifade ediyorsunuz. Oysa 2015 yılında acil ihtiyaçlardan dolayı toplam 221.000 TL lik tadilat harcaması yapılmıştır. Binanın mevcut haliyle kullanılabilir hale getirilebilmesi için; depreme dayanıklılık, mantolama, pencere, doğalgaz, elektrik, su tesisatları vb. işler için yaklaşık 15 milyon harcama yapılması gerekmektedir. Bu tespitten sonra tadilat işleri durdurulmuştur. Binanın kat karşılığı verilmesine karar verilmiştir. Böylece 15 milyon tl lik tasarruf baştan sağlanmıştır. İhaleye Yönetmelik gereği önce 5 firma davet edilmiştir. Bu firmalardan mesa ve koz inşaatın ihaleye katılmayacağını belirtmesi üzerine ihale süresi bir hafta uzatılmıştır. Teklif verilen firmaların vazgeçmeleri ihtimaline binaen 9 firmaya daha teklif gönderilmiştir. Toplam 14 firmanın sadece 5 tanesi ihaleye katılmıştır. BU 14 firma da Ankara'nın en büyük ve gözde firmalarıdır. Yönetim her zaman en iyisini yapmaya çalışmıştır. Sürenin bir hafta uzatılmasına yorumda ifade edildiği gibi buna yönelik haberleri etkisi olmamıştır. Tarım kredi camiasının takdirle karşıladığı ve Ankara'da arsa sahipleri lehine gelmiş geçmiş en yüksek oranla bu nitelikteki büyük firmalara verilmiş bir ihalenin bir kaç ön yargılı kişi tarafından yanlış kamuoyu oluşturulması şahsi kaprislerden başka bir şey değildir. Gerçeği öğrenmeye yönelik olarak iyi niyetle sorulan sorular her zaman cevabını bulacaktır. Yalana dayalı yıpratmaya yönelik yorum yapanları da kul hakkından dolayı Allah'a havale ediyorum.

Firma
Firma - 6 yıl Önce

Sayın genel müdür maşallah ne iş yapsa Hepsinde profesyonel lik çıkıyor müthiş müthaitleri firmada çok profesyonel çıkmış baksanıza kura getirdiği adamlar gibi oda sgk dan sahte belge alacak kadar profesyonel maşallah sayın güvendiyi ancak bunlar keser yoksa amatör kuruma zarar gelmesin diye kılı kırk yaran tarım krediciler değil tabi.

inşaat
inşaat - 6 yıl Önce

Sayın bakanın bu konuyu araştırıp ilk ihale için mektup yazdığı arkafaşlarının siz olayı gündeme getirince diğer firmaları çağırıp öncekilerinin yüzde elli drn donra ihaleyi bırakmaları sonra çaürılanların fazla kırım yapıp ihsleyi almaları acaba ilk çağrılanlarla olsaydı neye gidecekti görünen yuzde 51 le gidecekmiş sayın bakanın dize ödül ihaleyi yapaniarada artık Güle güle drmedi lazım

N.İ.
N.İ. - 6 yıl Önce

napolyon irfan

İHBAR
İHBAR - 6 yıl Önce

İran Razi Petrokimya tesislerindeki meşhur TABOSAN hisselerinden sonra ASYAGAZ hisseleride İrfan bey tarafından GÜBRETAŞa değerinin üzerinde alınacak burayı mercek altına alın iyiki varsın çiftçi dostu tarımdan haber

Umut
Umut - 6 yıl Önce

Toplantılarda gübrenin pahalı olduğunu idareye söylemeyin,satacaksınız diyerek kooperatifçilere sattırmaya zorlamak çiftçilere atacağınız kazığı gizlemez Sn Bakanım çiftçiye sahip çıkın.piyasa gübre fiyatları ile tarım kredi arasındaki uçurumu göreceksiniz onlara sorarsanız kalite diyecekler Türkiye'nin 3de 1ne gübre temin ediyoruz diyorlar kalan 3de 2 çiftçimiz enayimi kalitesiz gübreyi alsın.bunlar her şeyi pahalı satıp beylik sürerken sizler karşılaştığınız her yerdeki çiftçiden sorun dinliyorsunuz lütfen çiftçinin üretimine engel olanları ve sırtında kim yükse indiriverin

içerik
içerik - 6 yıl Önce

TARIM KREDİ MERKEZ BİRLİĞİ BİNASI 1965 TARİHİNDE YAPILMIŞTIR. BİNANIN 1985 YILINDA BAZI KOLONLARI YER GENİŞLETMEK İÇİN KESİLMİŞTİR. DEPREME DAYANIKSIZDIR. BİNA KATLARINDA DOĞALGAZ BAĞLANAMAMAKTADIR. PENCERELERİ SOĞUK GEÇİRMEKTEDİR. MANTOLAMASI YOKTUR. BİNADA DEPREME DAYANIKLILIK VE DİĞER BAKIM İŞLERİ İÇİN YAKLAŞIK 15 MİLYON TL LİK MASRAF YAPILMASI GEREKMEKTEDİR. BİNA TÜM EKONOMİK ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞTUR.ARSASI 8.287 m2 dir. EMSALİ 2 DİR. YENİ BİR İNŞAAT YAPILINCA YAKLAŞIK 20.000 M2 KAPALI ALAN HAKKI KAZANILMAKTADIR. OYSAKİ ŞİMDİ KULLANILAN ALAN, YAKLAŞIK 10.000 M'2 DİR. YENİ BİR İNŞAAT YAPILDIĞINDA YENİ ALANLAR KAZANILMAKTADIR. YILLARDIR KULLANILMAYAN VE ATIL KALAN BU HAK, KULLANILMIŞ OLACAĞI GİBİ KURUM MODERN BİR BİNAYA KAVUŞACAKTIR.
BİNAYA YAPILACAK TÜM MASRAFLARDAN KURTULUNULDUĞU GİBİ YAKLAŞIK 10.000 M2 LİK YENİ BİR ALAN KAZANILACAKTIR. KAT KARŞILIĞI YAPILAN BU İHALEDE, ANKARA'DA DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ BİR BİÇİMDE VE KURUM LEHİNE YÜZDE 66,2 ORANINDA OLACAK ŞEKİLDE BÜYÜK BİR BAŞARI ELDE EDİLMİŞTİR. KURUM LEHİNE YAKLAŞIK, 13.500 M'2 KAPALI ALAN ELDE EDİLECEKTİR. ANKARA'NIN ÇOK GÖZDE BİR YERİNDE OLAN BU ARSAYA YAPILACAK İŞYERLERİNİN ORTALAMA METREKARESİ 10.000 TL OLDUĞU DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE KURUM, 135 MİLYON TL GELİR ELDE EDECEKTİR. KURUMUN ARSASI BU ESKİ HALİYLE YAKLAŞIK 50 MİLYON TL EDECEĞİNE DAİR GAYRİMENKUL DEĞER TESPİT RAPORUNA RAĞMEN, YAPILAN AÇIK İHALE SONUCUNDA YAKLAŞIK 135 MİLYON TL GELİR ELDE EDİLECEKTİR. KURUMUN MENFAATİ BU İHALE NETİCESİNDE YAKLAŞIK 2.5 KAT OLMUŞTUR. TÜRKİYE'DE SON DÖNEMLERDE KAMU LEHİNE YAPILAN EN VERİMLİ VE EN YÜKSEK ORANDA KARLI İHALE TARIM KREDİ MERKEZ BİRLİĞİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. BU BAŞARIYI SAĞLAYAN YETKİLİLERE TEŞEKKÜR EDERİZ. TÜRKİYENİN BÜYÜK FİRMALARINI OBJEKTİF BİR ORTAMDA CANLI YAYINDA KARŞILAŞTIRAN VE KIYASIYA REKABET ETTİREN, DAVETİYE GÖNDERİMİ VE AÇIK ARTTIRMA USULÜNÜN BİRLİKTE UYGULANDIĞI BU İHALE USULÜNÜN HERKESE ÖRNEK OLMASINI TEMENNİ EDERİM.


banner151