" />

Tarım Kredi’nin hikayesini yeniden yazıyoruz

Denetim Standartları ve Uygulamaları Eğitimi'nde konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Vekili Hüsamettin Gülhan “Tarım Kredi'nin hikayesini yeniden yazıyoruz, hepimiz bu hikayenin bir oyuncusu olacağız." dedi.

banner255
Tarım Kredi’nin hikayesini yeniden yazıyoruz
banner200

Denetim anlayışındaki yeniliklerin takibi ve güncel denetim tekniklerinin verimli olarak uygulanabilmesi için müfettişlere yönelik olarak Ankara İçkale Otel'de düzenlenen toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Gülhan şunları kaydetti, “Doğal, ekonomik, sosyo-kültürel ve çevre faktörlerinin sürekli olarak değişmesi en çok işletmeleri etkilemektedir. Günümüz işletmelerinin ayakta kalabilmeleri, değişen şartlara ve çevreye uyum sağlamaları ile mümkün olmaktadır.


Bu değişim ve uyum süreci, işletmelerin karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biri olarak ortaya çıkmaktadır. İşletmelerde değişim yapabilmenin temeli mantaliteyi değiştirmektir. Bugün global çapta başarılı işletmelerin bir çoğu mantalite revizyonu ile başarılı hale gelmişlerdir. Bizim için değişim süreci biraz zor olsa da, bu dönüşümü her geçen gün biraz daha gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. Tarım Kredi'nin hikayesini yeniden yazıyoruz, hepimiz bu hikayenin bir oyuncusu olacağız. Bu hikayede kendimizi yenileyerek; değişime, dönüşüme ayak uydurabilirsek bunun bir parçası olarak tarih yazarak, gelecek nesillere güçlü bir Tarım Kredi bırakabiliriz."

İNOVATİF VE KATMA DEĞER ÜRETEN BİR YAPIDA OLMAMIZ GEREKİYOR

Performans ve ölçeklendirme gibi temel rekabete dayalı bir çalışma stilinin benimsenmesi için çalıştıklarını söyleyen Gülhan, “Zamanın parasal değerini göz önüne alarak, faaliyetlerinizin koordine edilmesi, yapılandırılması ve katma değerin sağlanması lazım. Eğer bir işletme bizim benzerimiz olup, bizden çok daha fazla katma değer üretip, verimli, karlı çalışmalar yürütüyorsa, hatayı dışarda değil kendimizde aramamız gerekiyor. Kariyer yollarını planlayarak, inovatif ve katma değer üreten bir yapıda olmamız gerekiyor." dedi

MÜFETTİŞLERİMİZİ MEVCUT RAPORLAMA SİSTEMİNDEN ARINDIRACAĞIZ

Az sayıda daha etkin, daha verimli teftiş ve denetim mekanizması oluşturulması gerektiğinin altını çizen Gülhan, “Öncelikli olarak müfettişlerimizi mevcut raporlama sisteminden arındıracağız. Artık böyle bir raporlama sistemi kullanılmıyor. Teftiş kurulu yönetmeliğinde gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra, sizlerin yaptığı işleri daha sistemli, daha efektif bir yapıya getireceğiz. Kooperatiflerde çok kısa sürede işinizin bitmesini sağlayacağız. Bunlara ek olarak rehberlik hizmetlerini ön plana çıkartacağız.


Mesaimizin büyük çoğunluğunu eğitim için ayıracağız. Sizlerin eğitimi için her türlü desteği vermeye hazırız. Yurt dışındaki kooperatif ve tarımsal organizasyonların yapılarını inceleyelim. Bugün Hollanda, Japonya gibi birçok gelişmiş ülkede oldukça başarılı sistemler mevcut. Oralardan ne çıkartabiliriz, oradan elde ettiğimiz bilgileri nasıl kurumumuza entegre edebiliriz diye düşünelim. Kurumda eğitim konusunda da mantalite değişikliği yapacağız. Çoğu kurumda üst düzey yöneticiler teftiş orijinlidir. Teftiş personelimiz uzun vadede kurumumuzun omurgasını oluşturacaktır. Müfettişlerimizin, mutlak suretle alanlarında uzmanlaşmasını sağlayacağız. Dürüstlük, çalışkanlık, inovatif düşünme gibi öğelerden asla vazgeçmeyin. İnovatif düşünme kabiliyetini kazanmak içinde çok okuyup çalışmak lazım.

ORTAK MEMNUNİYETİ ÜST SEVİYEDE TUTMALIYIZ

Tarım Kredi'nin her zaman ortaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğuna vurgu yapan Gülhan, “Hizmet götürdüğümüz sektör rekabetin üst seviyelerde olduğu bir sektör. Bu yüzden her zaman yenilikçi olmamız gerekiyor. Genç çiftçilere, modern çiftliklere hitap etmemiz, ortak memnuniyetini üst seviyede tutmamız gerekiyor. Kooperatife mecburen gelen ortak değil; severek, isteyerek gelinen bir kooperatif yapısı kurmak zorundayız. Satış ve pazarlama odaklı bir mantaliteyi oturtup, getireceğimiz sistemle çok daha başarılı işlere imza atacağımıza inanıyorum." diyerek sözlerini sona erdirdi.

Toplantıda, Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı Ali Erdem Saatçi, Başkan Yardımcısı Serkan Yenice ve Merkez Birliği Müfettişleri de hazır bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hoşgeldin
hoşgeldin - 5 yıl Önce

Sayın gülhan 4 -5 yıldır yeni okuma yazma öğrenmiş herhalde yada 5 yılda tarım kredinin tarihini anca öğrenmişki yazmaya başlayacak .ya bu başlığı atarken insan biraz aynaya bakar geldiğin günden beri kart işi olacaktı yok 25 bin altındaki kredi kullananlar tarım krediye gelecekti oda yok üstün üstlük birde bankadan tarihinin en yüksrk faizle para alıyoruz sen ilişkileri düzeltecektin hesapta. Yoksa buzamana kadar yurt dışındaydında yeni geldin sayın gülhan birde du dışardan gelenlet kurum çalışanlarının aklıyla alay adiyorlarya insanı ası bu delirtiyor.neyse sen tarih yazda basan olurmu bilmem yafa okuyan olurmu

İcraat yok
İcraat yok - 5 yıl Önce

Bu kadar konuşacağına Gübre fiyatını piyasa ile ayni seviyeye düşür gelip alnından öpelim Hüsamettin bey, kurumu değiştirmeye çalışacağına gübre fiyatına çözüm bul tabanda biz ağır eleştiri alıyoruz, gübre fiyatı pahalılığımıza "biz kaliteli ürün satıyoruz" diye çözüm bulan ve tehditle pahalı gübre sattıran bir idare kurumun hikayesini nasıl yeniden yazacak ? Anlat bize bizde öğrenelim ?

dalgamı geçiyorsun h.g.
dalgamı geçiyorsun h.g. - 5 yıl Önce

Bu yaptıklarınızdan sonra dalgamı geçiyorsunuz yada tahrik mi ediyorsunuz Siz nasıl teftiş mekanizması kurumu hakim olacağınızı iddia edersiniz.Sizin yapacağınız ve şu ana kadar yaptığınız en iyi şeyi yapmaya devam edin Siz teftiş kadrosu rutin teftiş lerinizi yani saban teftişe aldıracağınız koooperatif i mesaiden önce basın hemen kasa anahtarlarını ele geçirin ve şova başlayın çünkü kooperatifçi hırsız kooperatifçi çalar teftiş başlar hemen tediye ler ve harcırah ve yolluklar bide temsil ikram incelenir hele birde 3- 5 liralık zimmet bulursanız zevkten dört köşe olursunuz evet beyler bu bir abartı değil ama sıkıyorsa tarım kredi gıdayı gübre taşa girsenize lütfen siz yönetim kademelerini gerçek yöneticilere yani kooperatifçilere bırakı

sözler güzel ama...
sözler güzel ama... - 5 yıl Önce

Performans ve ölçeklendirme ile başarı elde edileceğinizi sanıyorsunuz.Bu süreç ilk başlarda başarılı gibi gözükecek ama daha sonraları kurumun hızla çöküşüne sebep olacak.Kaybeden sizler olmayacaksınız ama kooperatifler ortaklar kaybeden taraf olacak.Bir uygulama üzerinde çalışırken lütfen kurumun alt kadrolarında çalışanlardan görüş alın.Kooperatifçiler boş insan değiller.neler yapılması gerektiğini çok daha iyi biliyorlar.

- 5 yıl Önce

Kardeşim bırak tarih yazmayı, somut bir teklif getirebiliyormusun ortağın çiftçilerle ilgili? Yoldan geçen adamı cevirsen aynı konuşmayı yapar.

faiz
faiz - 5 yıl Önce

Siz önce aldığınız faiz ve komisyonları düşürün işlem başına %10 artı yıllık faiz olurmu tefeci gibi çalışıyorsunuz güya çiftçinin yanında bizde yedik geçin bu ayakları allah kimseyi k.koop.lara düşürmesin ciftci bes kurus para kazaniyor onuda k.koop.elinde aliyor

tarih yazarken
tarih yazarken - 5 yıl Önce

sayın gülhan
tarım kredi tarihini yazarken kuruma ilk geldiğin yıllarda yurt dışına çıkanlara mutlaka hoca efendinin okullarına uğramalarını tavsiye ettiğini,
TK PLASTİK A.Ş. ne oğlunu işe aldırdığını yazmayı unutma
yani seninde fırsatları lehine çevirmeyi ihmal etmediğini herkese kendin duyur,
o fabrikaya amir olarak uğrarsan gn müdüre eksiklerini söyleyemezsin çünkü sende birşeylere gebe kalmışsın
sana latife yazanlara duyurulur

Kıymetini Bilin
Kıymetini Bilin - 5 yıl Önce

H.Gülha'ın Tarım Kredi için bir nimet olduğunu zamanla anlayacaksınız. Büyük binaların çöküşü hızlı olur. İşin ehlini eleştirmeyin bari. Biraz kıymet bilin.


banner151

banner251