Tarım Kredi’nin bilişim şirketine Bitcoin şantajı!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin bilişim şirketi olan TARNET'in serverleri hacklendi. Serverleri hackleyen hackerler, TARNET'ten 600 bin lira değerinde Bitcoin talep etti. Serverlerin hecklenmesinden dolayı TARNET, maaş ödemesi, e-fatura gibi işlemleri manuel yapmak zorunda kaldı.

Tarım Kredi’nin bilişim şirketine Bitcoin şantajı!
banner200

TARNET'ten konuyla ilgili olarak iki gündür bir açıklama beklenirken, TARNET Genel Müdürü Ali Akgül, ortada açıklama yapılacak bir durum olmadığını belirtti. Hackerler tarafından yapılan sızıntı iddialarını ve para taleplerini doğrulayan Akgül, ancak hackerlere bir ödeme yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Akgül, şunları kaydetti:

“Konunun çok açıklama yapılacak, Tarnet'i, Tarım Kredi'yi ilgilendiren bir tarafı yok. Tarnet'in müşterilerini ve operasyonlarını ilgilendiren bir sıkıntı da yok. Eskiden kalma, tamamen devre dışı bırakılmamış, işlevsel olmayan bir sunucuya ufak bir sızıntı olmuş onu da kapattık. O da şifreleme yapılmış, veri alma değil. Ama onu da kapattık geldi geçti"

Sistemleri güvenlik anlamında test yaptırdıklarını ifade eden Akgül, bundan dolayı şuanda bazı süreçleri manüel yaptıklarını söyledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hic bir sey olmaz
Hic bir sey olmaz - 3 yıl Önce

Merkez birliğinde çalışanların email yazışmalarıni , internet giriş kayıtlarini kurum personeli olmayan karayamanin karakutusuna götürup veren bilgi islemci sakallı taklaci yalakaya ne oldu? Taklaci dolmuş cigirtkani yerinde. Tarimdan haber sitesine girdik diye ifadeye cagrilanlar olarak çektiğimiz eziyetlerin hesabini bir yonetici olarak sormaniz gerekmez mi? Bağcıya muaz sakaya yalakalik yap gorevde kal. SAYIN GENEL MÜDÜRÜM bu ispiyoncu ve karaktersiz kişide bizim bulamadığınız neyi buluyorsunuz? Allah aşkına bir soylermisiniz. .

Hemen sorusturma
Hemen sorusturma - 3 yıl Önce

Bilişim sirketinide hacklemisler. Burasi nasil bilisim sirketi? Genel mudurun aciklamasi hiç inandırıcı gelmedi. Neden derseniz kullanilmayan sunucu kapali olmasi gerekmez mi? Kapali olan sunucu saldırı yapılabilir mi? Kapali olmadığına gore kullanilan bir sunucu galiba. Bilişim saldırılarini hafife almamak lazım. Gmüdür umursamamis ama bu tarz saldirilar ilerde buyuk tahribatlara yol acar. Fotograftada oyle görünüyor .Yazik ya ciftcinin paralari nerelere gidiyor.Gorevi ihmal edenlere soruşturma açılması gerekir.

Parayi öderler
Parayi öderler - 3 yıl Önce

Genel müdürun sirket websitesindeki özgeçmişine baktim bilisim eğitimi yok.Hacker bunlari hacklememis ya şükürler olsun. Parayi oder kooperatiflerden yada ortaklardan isterler.

BIRAZ UTANMA
BIRAZ UTANMA - 3 yıl Önce

Isimsiz yorum yazan arkadas buyuk bir ihtimalle sirket icinde kaymakli bir yerde yer edinmiş birisi. Yorumda bulunanlara cehaletten bahsedecegine adlarını belirttiğin kurumlarda saldırı sonrası ne olduğunuda yazar mısınız. Bu sirketlerde hacker saldırısı sonrasi görevde ihmali bulunanlar kendiliginden istifa ettiler.Bazi şirketlerde ise yönetim kurulu ceo hakkında soruşturma acip görevden aldi.Yani anlayacagin senin gibi o adamlarda haber duyulunca haberin altina yorumda bulunup bu normal bir sey her şirketin basina gelir deyip pişkin pişkin hareketlerde bulunmadilar. Cehalet kendi sınırlarıni bilmemekten gelir. Diger yorum yazanlarin değerlendirmelerine göre zaten size bir şey olmaz korkma!Çünkü sizi oraya getiren sizin capinizi biliyordur

Hiç durmadan sorusturma
Hiç durmadan sorusturma - 3 yıl Önce

Burda yazılanlar başlı başına soruşturmalık konuları ikna odalar,mahrem internet kayıtlari,personeli baskı altında tayin ve daha neler. Biz eski müfettişler emekli edilmese idik burda ismi yazılanlari daktilo karşısına gecirtirdik. MüfettişIn kendisinin bile ihbar edip soruşturma açabilir neyi bekliyor bu genç müfettişler. Son duyduğumuz göre M.Şaka da ikna odasına çekilmiş niye ihbar etmiyor.? Neden korkuyor? Kendisine üstad olarak tavsiyemiz korkmasın ihbar etsin. Karakuyu , karakutu,armut,hıyar,taklaci ve sorumluluğu olan hepsi ifadede bir bir öteeler. Aynı tavsiyemiz dieğrileri de..

Hancı ya cevap
Hancı ya cevap - 3 yıl Önce

Hanci kardeşim yazdıklarına katilmakla birlikte sunlari ifade edeyim bilgi islemci yalakanin en buyuk özelliği her telde oynamasi. Kuruma ihtiyac olmadıgı halde önerge yazip 150 bin Tl lil video konferansı 471 dolara alinmasina vesile olmuştur. Bu ozveriden dolayi kardesiini tarnette mezun olmadan ise baslatmistir.Tarnette teftis baslayinca kardesini istifa ettirmistir. kendisini bulunmaz hint kumaşi oldugunu gösterir ve bu durumunu a. Bagciya yedirir. Normalde kurum çalışanın mahrem bilgilerini baskasina veren hakkinda inceleme baslatilmasi tek basina sebepken hala ne diye baslatilmadi anlamis değilim. Bu şahsın yaptıkları tef kurulu başkanı m.gunes , m.saka,a.bagci ve kurumca bilinmesine rağmen nicin gorevde tuttuklrini bilen varsa yazsın

Istirakler binası ne oldu ?
Istirakler binası ne oldu ? - 3 yıl Önce

Sayın editor istirakler ıcin alınan binanın akibetini araştırın lutfen. Istirakler plazalarda kira ıcin dünyanın parasını her ay öderken neden podyum avm arkasinda otelden bozma bina neden boş durur? Kimin baskisi ile alinmistir? İştiraklerin parası neden çarcur edilmiştir? Lütfen araştırın..

Birgün mutlaka
Birgün mutlaka - 3 yıl Önce

Genel Müdür Fahrettin P.gerçekten kaliteli bir insan ama kurumda bu zulüm bu yolsuzluklar devam ettiği sürece bu kurum düzelmez.Ayhan K. Kurum personellerini ikna odalarına çektirip vasfı bile belli olmayan Özgür ö. ve Ayhan K.ya Hala bilgi aktaran Ayhan K. Görevden alındığında Twitt atan çakallarla işimiz olmaz biz kurduz diyen ne olduğu belli olmayan Süleyman Armut. ve Bayram Po.denen şahıs tarafından sorguya çektirdi mi çektirdi. Ayhan K. Kurumun Karakutusunu veren yağcı ne olduğu belli olmayan bilgi işlem müdürü Özkan Ç. Hala Bilgi işlem müdürmü müdürü. Bekleyin düzelir İnşallah.


banner151

banner251