" />

Tarım Kredi gübre ve yemi daha pahalı satıyor!

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, ülke tarımı ve çiftçiler için önemli bir yeri olan Tarım Kredi Kooperatifleri ile ilgili olarak önemli bir çarpıklığa dikkat çekti. Tarım Kredi'nin gübre ve yemde önemli bir pazar gücünün bulunmasına rağmen fiyatların piyasaya göre daha pahalı olduğunu vurgulayan Doğru, "burada bir mantıksızlık var. Organizasyonda veya yönetimde bir yanlışlık var" dedi.

Tarım Kredi gübre ve yemi daha pahalı satıyor!
banner200

Kooperatifçiliğin, bütün girdilerin ortak alınarak, ortak almanın getirdiği güç ve sinerji ile fiyatları aşağıya çekmek, üretim maliyetlerini de azaltarak karlılığı arttırmak için oluşmuş bir birliktelik olduğuna dikkat çeken Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, ancak Tarım Kredi'de sistemin böyle çalışmadığını belirtti.

NAKLİYE VE HAMALİYE DAHİL DAHA UCUZ

Tarım Kredi Kooperatifleri ile her hangi bir gübre bayisinde satılan gübre fiyatları ile ilgili olarak çarpıcı bir rakam veren Doğru, “Bu kuruluşta (nakliye ve hamaliye giderleri hariç) aynı markalı üre gübresinin kilosu 1 lira 30 kuruş. Her hangi bir gübre bayinde (nakliye ve hamaliye dahil) 1 lira 26 kuruş" dedi.

EN BÜYÜK GÜBRE ALICISI KONUMUNDA

Türkiye'de tüketilen gübrenin yaklaşık yüzde 35'inin Tarım Kredi Kooperatifleri'nin üzerinden pazarlandığına işaret eden Doğru, şunları kaydetti: “Bu kuruluş, Türkiye'nin en büyük gübre alıcısı konumunda, çok büyük bir güçtür. O zaman pazarlığı ve organizasyonu daha iyi yapıp, gübre fiyatlarını aşağıya çekebilir. Böylece sektördeki diğer gübre fiyatlarını da regüle eder. Ama gerçek fiyatlara bakacak olursak hal böyle değildir"

SERBEST PİYASADA DAHA UCUZA SATILIYOR

Tarım Kredi'nin, hazinenin verdiği destekle bu paraları çiftçiye düşük faizli kredi olarak verdiğini anımsatan Doğru, “Ama girdilere bakacak olursanız; serbest piyasada satılan girdi fiyatları kooperatiften daha ucuz. Burada bir mantıksızlık var. Organizasyonda veya yönetimde bir yanlışlık var" dedi.

TARIM KREDİ'NİN YENİLENMEYE İHTİYACI VAR

Bu konuyu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın gündemine getirdiklerini ve getirmeye de devam edeceklerini söyleyen Doğru, Tarım Kredi Kooperatiflerinin organizasyonunda yenilemeye veya işlevsel bir reforma gidilmesi gerektiğini kaydetti.

YEM FİYATLARI DA PİYASANIN ÜSTÜNDE

Gübrede olduğu gibi yemde de aynı sıkıntının yaşandığını dile getiren Doğru, “Tarım Kredi Kooperatifleri çok büyük miktarlarda yem de pazarlıyor. Yem girdi fiyatlarını dahi regüle edebilecek bir güçtedir. Ama maalesef piyasanın üstünde girdileri çiftçilere satıyor. Bu organizasyonu tekrar gözden geçirip, değiştirmek gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Yanılıyorsunuz yanlış konuşyorsunuz ramazan tamazan yalan söylyorsunuz demek istemiyorommm şuanda bizim kooperatif te süt ve besi yemi 52 tl piyasada 63tl

- 3 yıl Önce

Malesef doğru bizim kuruluşumuz bizi kazıklıyor tüccar gübretaş ın gübresini kooperatif ten ucuz satıyor.Çalışanlar yüksek maaş alıyor yönetim kurulu süs saltanat sürüyor orada gölge gibiler.İtiraz etse tekrar seçilemeyecekler korkuluyorlar.Allah hakkımızı onlardan alsın haram olsun.Biz ucuz girdi istiyoruz Negmar gemi istemiyoruz tarımla ilgisi ne bunun.

Fiyat
Fiyat - 3 yıl Önce

TKK üretmiş olduğu yemler uzun zamandan beri piyasanın 7-8 TL altında satılmaktadır. Aynı şekilde gübrede piyasaya göre çoğu çeşitlerinde daha ucuz. Bu anlamsız TKK düşmanlığı nedendir acaba merak ediyorum. Şu unutulmamalıdır ki TKK leri her zaman denge unsuru olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Her şey aynı
Her şey aynı - 3 yıl Önce

Ttk iştiraklerinde ne oldu. Tarnette müfettiş geldi gitti değişen bir şey yok. Amerikalı gitti müsiadlı gül yaklaşık 22bin tl maaşla tarnete genel müdür oldu. Şirket arabasının Araç takip cihazını söktürdü tarnet için gece gündüz istanbulda orda burda geziyor. Amerikalıda aynısı yapıyordu ne değişti. Yolsuzluğa adı karışan karaleke döneminin tarnet yönetici ve elemanlarına yılını doldurmadan yüksek zamlar yapıldı. Tarnet yönetim kurulu ve iştiraklerden sorumlu yöneticiler Allah aşkına ne iş yapıyorsunuz? Şu zamları ve işe giriş tarihleri ile neden değerlendirilmezsiniz. Sahte beyanla mesai alanları kooperatifte olsaydı ne yapardınız? Zavallı kooperatifçiler çalışsın tarnet yesin. Yiyin beyler yiyin aksırıncaya kadar.

İşin doğrusu
İşin doğrusu - 3 yıl Önce

Siyasetin, yolsuzluğun, ısrafın, liyakatsızlığın kol gezdiği bir kurum çiftçiye faydalı olabilir mi? Sadece bir fabrikasında ortaya çıkan yolsuzluk 500 milyon

HÂLÂ NE OLDUĞUNU ANLAMADINIZ
HÂLÂ NE OLDUĞUNU ANLAMADINIZ - 3 yıl Önce

Tarım Kredi ve Şirketleri arpalık olarak görülüyor. gübrenin, yemin yöneticilerinin özgeçmişlerine lütfen bakınız. tarım kredi yöneticilerinin de özgeçmişlerine bakınız. Hangi özel vasıflarından dolayı bu görevlere getirildiklerini anlarsınız. Çiftçinin temsilcisi olan TKK Yönetim Kurulu Üyeleri de tekrar seçilme derdindeler. Dolayısıyla çiftçiyi, üreticiyi, tarım kredi ortaklarını düşünenler varsa aşk olsun. tarım kredi ve şirketlerinin yöneticilerine baktığınızda acemiler topluluğu olduğunu görürsünüz. Çiftçinin, üreticinin durumunun ne önemi var? Sadece bu kişiler çiftçinin sırtından geçinsinler yeter. Bir de milli görüşçülük ayaklarına yatarak çiftçinin soyulmasına göz yumarlar. KISACA TARIM KREDİ VE ŞİRKETLERİ ACEMİ EĞİTİM MERKEZİ'DİR.

Operasyon
Operasyon - 3 yıl Önce

Tarımdan haberde Tkk yönetimlerine beklenilen operasyon sinyalini almış olmalı ki yapmaya başladığı haberlerden anlaşılıyor

#Gerek değil ama
#Gerek değil ama - 3 yıl Önce

Eyy Doğru; Şu verdiğiniz demeç şunu gösteriyor ki 155 yıllık tarihi olan bir Kurumu tanımadığınızı net bir şekilde ortaya koyuyor, sende muhalefet gibi eline birilerinin tutuşturduğu Aslı yada astarı olmayan bilgi yada belgeleri paylaşarak kendinizce gündem oluşturuyorsunuz.Ama şu bir gerçek ki sizin gibi insanların Tarım kredi Kooperatiflerini itibarsızlaştırmaya ne gücü nede kudreti yeter.Siz bu gibi demeçlerle sadece kendi kusurlarınızı örtersiniz .


banner151

banner251