" />

Tarım Kredi gübre fiyatlarını düşürmek için düğmeye bastı!

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, döviz kurlarının artmasından dolayı yüksek fiyat artışlarının yaşandığı gübrede fiyatları aşağıya çekmek için çalıştıklarını belirtti. Poyraz, "Gübretaş'ın fonlama maliyetini aşağı çekme anlamında yeni bir yöntem geliştirdik. Tarım Kredi ve GÜBRETAŞ olarak önümüzdeki günlerde ciddi bir fiyat avantajı sağlayacağımızı şimdiden söyleyebilirim" dedi.

Tarım Kredi gübre fiyatlarını düşürmek için düğmeye bastı!
banner200

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nde (EMD) basın mensuplarıyla bir araya geldi.

TARIM KREDİ KATILIM BANKASI KURACAK

Poyraz burada yaptığı açıklamada, yurt içinde veya yurt dışında ortaklarla bir katılım bankası kurma hedeflerinin olduğunu belirterek, "Çok da uzun olmayan vadede katılım bankası anlamında faizsiz sistemle böyle bir çalışma yapacağız. Bahsettiğim sistem katılım bankalarının bile isteyip de yapamadığı bir sistem. Aslında faizsiz modelin uygulanabileceği en iyi yer Tarım Kredi." ifadelerini kullandı.

Genelde küçük ve orta ölçekli çiftçilerle muhatap olduklarına vurgu yapan Poyraz, şöyle devam etti:

"Büyük çiftçiler başta Ziraat Bankası olmak üzere diğer bankalarla muhatap oluyor. Ziraat Bankasının bize kaynak kullandırma maliyeti yüzde 27. Biz şu anda özel sektörle Ziraat'in ortasında bir yerdeyiz. İşin kritik noktası, yüzde 20-23 aralığında toplanan mevduatın yüzde 40 oranında tarım sektörüne aktarılması. Biz yüzde 27 ile aldığımız fonu yüzde 29 ile aktarıyoruz. Bu anlamda kredi kısmak gibi bir durumumuz yok, bulabildiğimiz tüm kaynakları tarım sektörünü desteklemek anlamında aktarıyoruz."

KREDİ VE ÜRÜN ALIMINDA CİDDİ BİR ORANTISIZLIK VAR

Tarım Kredi'nin işleyişi hakkında bilgiler veren Poyraz, amaçlarının kooperatif ortaklarının ihtiyacı olan girdilerin ekonomik olarak teminindeki süreci işletmek olduğunu söyledi. Poyraz, "Ortaklarımıza yıllık yaklaşık 9 milyar lira civarında bir kredi kullandırıyoruz. Bunun da yüzde 70'ten fazlası ayni kredi biçiminde. Buna rağmen, ortaklarımızdan geçen sene sonu itibarıyla 450 milyon lira gibi bir ürün alımı gerçekleşmiş. Ciddi bir orantısızlık var." ifadelerini kullandı.

Hedeflerinin ürettikleri ürünleri tüketiciye ulaştırmada daha fazla sorumluluk almak olduğunu dile getiren Poyraz, tüketicilerin ihtiyaçlarına göre "sözleşmeli üretim" modeliyle üretim yapmak istediklerini anlattı.

Poyraz, yurt içinde market zincirleriyle iş birliğine gidip kooperatifin ürünlerini tüketicilere ulaştırmaya başladıklarına işaret ederek, "Dış pazar noktasında İran, Rusya ve Çin üzerine bir çalışma yapıyoruz. Çin'e teknoloji anlamında satabileceğimiz ürün yok ama gıda noktasında Çin pazarı Türkiye'nin gündeme alması ve üzerinde çalışması gereken bir pazar. Oradaki fuarları takip edip, market zincirleriyle görüşmeler yapıp bir pazar oluşturmayı hedefliyoruz." dedi.

GÜBREDE FİYATLARI DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Diğer yandan çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek için özellikle gübrede bir çalışma yaptıklarını açıklayan Poyraz, GÜBRETAŞ'ın kredi maliyetlerini aşağıya çekerek gübre fiyatlarını düşürmek istediklerini söyledi. Poyraz, şunları kaydetti: "Gübretaş, ürün alırken bankadan fon kullanıyor. Yüzde 35'i aşan bir maliyet var. 'Tarım Kredi olarak size bir nevi ön ödeme yapalım, siz de şu faizi maliyet unsuru olarak aşağı çekin ve bize bir indirim yapın' diye önerdik. Onlar da kabul etti çünkü başka bir bankadan kredi alacak, o aldığı girdiyle de ürünü üretecek piyasaya ve bize satacak. Fonlama maliyetini de aşağı çekme anlamında yeni bir yöntem geliştirdik. Tarım Kredi ve GÜBRETAŞ olarak önümüzdeki günlerde ciddi bir fiyat avantajı sağlayacağımızı şimdiden söyleyebilirim"

Poyraz, gübre fiyatlarının Tarım Kredi Kooperatiflerinde piyasadan daha pahalı satıldığı yönündeki eleştirilere de katılmadığını söyledi. Gübre fiyatlarından örnekler veren Poyraz, "Bir çok gübrede en uygun fiyatlar bizde" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
taşeron kadro
taşeron kadro - 3 yıl Önce

taşeron kadro verilmedi taşeron hayla bekliyor verilmeyecek ise bilgimiz olsun işimize bakalım bu işin sonu hiç sağlıklı değil hakarete maruz kalıyoruz hamal gibi çalıştırılıyoruz artık sinirlerimiz inceldi 1850 TL maaş verilmekte bu paraya biriniz çalışsanız ! ne derdiniz ! yazık günahtır anlayın sesimizi duyun ahirete bir hesap kalacak kul hakkı bilginiz olsun !!!

- 3 yıl Önce

Sn.Genel müdür Gübretaş ın Yönetim kurulu başkanısın benim dedemin babamın kar payları bağış,Özkaynak,risturunları ne olacak kısca Tarım kredinin fabrikası fiyatı düşürün üreticisiniz .Bizim fabrikamız yıllardır bize piyasa dam pahalı satış yapıyor.Allah ikakı adalet sahibi hakkımızı istiyoruz ve Allah’a havale ediyoruz kurumu.Şirketler tamamen keyfilik yeri bunları lav edin finansman sağlayın.Trakya birlik piyasa şartlarında bu işi yapıyor.

Sizi biliyorum
Sizi biliyorum - 3 yıl Önce

İbrahim yumaklı gubretas ı batırdı... Tkk kurtarsın.... Ohhh ne güzel iş ....

- 3 yıl Önce

Sn.Genel müdür üreten siz satan siz kime ne anlatıyorsunuz. Serbest piyasada gübre bayileri kar amaçlı satış yapıyor tarım kredi hizmet amaçlı her ne hikmetse serbest piyasa ile aynı fiyatta gübre satıyorsunuz.birde üzerine vade farkı tefeci faizlerinden farksız sadece isimi kooperatif

- 3 yıl Önce

Çiftçinin kanlnl ediniz siz ne kuruluşunuzun bilmiyorum 20yilidir uyeyim öğrenemedim

Gübretaş ne üretiyor...
Gübretaş ne üretiyor... - 3 yıl Önce

Yıllardır çiftçi kandırılıyor.Gübretas sattığı gübrelerin ancak % 35 ini üretiyor. Geri kalanını diğer fabrikalara fason olarak ürettiyor. Veya ithal dökme olarak getirip burada çuvallıyor. Yani tedarikçi bir kuruluş. Şimdi söylesinler kendi üretmediği gübrenin fiyatını nasıl düşürecek. İrandaki fabrikanın kar payı olmasa batık durumda. Yıllardır kötü yönetiliyor.Sayın Genel Müdürüme yön verecek yönetim kurulu da yok.Hepsi yüksek huzur ücreti nedeniyle birdaha seçilme derdinde vesselam...

Madalya takmalılar!!!
Madalya takmalılar!!! - 3 yıl Önce

Gübre Fabrikaları bankalara 888 milyonu kısa vadeli 979 milyon lira borçlu...Harikasınız, şahanesiniz, mükemmelsiniz. Madalyayı hakettiniz! Kazanan çiftçiyse ne bu feryat, kazanan fabrika ise ne bu borç? Milli serveti burada da çarçur ettiler, çiftçinin kuruluşuniu batağa ittiler... Sorun var, sorumlusu yok diyen, doğru demiş.

Yavv hehe
Yavv hehe - 3 yıl Önce

Siz bi dalı bile aşağı çekemezsin.


banner151

banner251