Tarım Kredi Gıda’daki yolsuzluk iddialarına SPK el alttı!

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin gıda alanında faaliyet gösteren Tarım Kredi Gıda'daki yolsuzluk iddiaları, Sermaye Piyasası Kurulu'nu (SPK) harekete geçirdi. SPK, Tarım Kredi Gıda A.Ş'nin eski genel müdürü ve muhasebe müdürü hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Tarım Kredi Gıda’daki yolsuzluk iddialarına SPK el alttı!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

SPK'nın haftalık bülteninde yer alan karara göre, Tarım Kredi Gıdı A.Ş eski genel müdürü Erdinç Yavuz ve muhasebe müdürü Turgut Barbol hakkında 2012 ve 2013 yıllarında şirket finansal tablo ve raporlarının gerçeğe aykırı olarak düzenlenmesi, şirket muhasebe kayıtlarında gerçeğe aykırı hesap açılması ve muhasebe hilesi yapılması ile ilgili Mülga 2499 sayılı SPK'nın 47/1/B-2 ve 6362 sayılı SPK'nın 112/2 maddeleri uyarınca suç duyurusunda bulunacak.

Bültende konu ile ilgili şu bilgiler verildi: "Tarım Kredi Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ nezdinde Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn) ve ilgili mevzuat çerçevesinde yapılan inceleme sonucunda Kurulumuzca tespit edilen suçlar nedeniyle (varsa) zarara uğrayan yatırımcıların, genel hukuk hükümleri çerçevesinde, yasal koşulların oluşması halinde, mevzuata aykırılık teşkil eden bahse konu işlemlerde sorumluluğu bulunan kişiler aleyhine dava açabilecekleri hususunun Kurulumuz Bülteni ile kamuya duyurulmasına karar verilmiştir.

Tarım Kredi Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Bulgaristan'da kurulu Altın Dış Ticaret EAD ve Elöz Gıda Tarım ve Petrol ürünleri Tic. Ltd. Şti.'ye finansman sağlama işlemlerinin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 155'inci maddesi kapsamında değerlendirilmek üzere Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilmesine karar verilmiştir."

SPK, TARIMDAN HABER'İN ŞOK BELGELERİNİ TEYİT ETTİ

SPK'nın Tarım Kredi Gıda A.Ş'deki yolsuzluk iddiaları üzerine devreye girmesi Tarımdan Haber'in gündeme getirdiği şok belgeleri de teyit etti.

'Tarım Kredi Gıda'da Yargıya Taşınan Yolsuzluklarla İlgili Şok Belgeler!'başlıklı haberimizde SPK'nın suç duyurusunda bulunacağı Erdinç Yavuz ile ilgili dönemin Tarım Kredi Genel Müdür Yardımcısı Sefa Çağlayan ve Genel Müdürü Abdullah Kutlu tarafından gerekli işlemlerin olayın başında başlatılmadığı ortaya çıkmıştı.

İlk zamanlarda konu kurum içerisinde duyulana kadar herhangi bir idari ve hukuki işlem yapılmadığı, sorulduğunda da 'şirket müdürünün iyi niyet ve saflığından kaynaklanan küçük sorunlar olduğu' ifade edilen Erdinç Yavuz'un iş akdi düzenlenen raporlara rağmen ancak olaydan aylar sonra 26/Haziran/2014 tarihli yazıda 'Şirket Genel Müdürünün 4857 sayılı kanunun 25-II-e maddesine göre 'işverenin güvenini kötüye kullanma ve şirketi önemli ölçüde zarara uğratmadan' görevine son verilmişti.

SPK'nın devreye girmesi Tarım Kredi Gıda'daki yolsuzluk iddialarını yeni bir boyuta taşırken, bu gelişme Tarım Kredi Gıda'nın dönemin yönetim kurulu tarafından 15 Mayıs 2014'de hızlı bir şekilde SPK denetiminden çıkarılması kararını da anlamlı hale getirdi.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Elinizde sihirli değnek varmış gibi kendinizi anlatan sizdiniz. Bu sektörde bu kapasitelerle senede 30 milyon kazanamayacağını yeni yetmeler bile bilir ,kazanacağız deyip yalan söyleyende sizsiniz.Ham yağ fabrikası senede sadece 25 bin ton mal işlemiş ve 4-5 aydır yatıyor,rafine tesisi desen 3 ayda bir bir hafta çalışıyor dışarıya bir adet ambalajlı ürün satamamış. Kalkmışsın bilanço okumaktan bahsediyorsun ki üretim yok satış yok ama bilançolar çok düzgün yine yalan, tek bilanço çıkartıp yağda ki zararı yemle kamufle eden bu ekip, yağın bilançosunu çıkar da görelim bilanço okumayıda çok iyi bilirim fabrika çalıştırmayı da sen asıl bi oturda eski dönemler yılda kaç gün çalışmışlar kaç ton ürün işlemişler ona bir bak. saygılarımla

gerçekte sorumlu kim.
gerçekte sorumlu kim. - 5 yıl Önce

TARIM KREDİ CAMİASINDAN BİRİ OLARAK TARIM KREDİ GIDA DA OLANLARI ÇOK İYİ BİLEN İNSANLARIZ.ŞU ANA KADAR GÖZÜKMEYEN OLAYLARIDA BİLİYORUZ.AMA İŞİN KÖTÜ TARAFI FATURANIN FABRİKA MÜDÜRÜNE KESİLMEYE ÇALIŞILMASI ÇOK ACI.ÖZEL ARAÇLARLA KENDİLERİNİ HAVA ALANINDAN ALDIRAN,FABRİKAYA AŞIRI ESNEK (HESAPSIZ) HARCAMA VE HAREKET YETKİSİ TANIYAN,FABRİKAYI HAYIR KURUMU GİBİ KULLANAN YÖNETİM KURULU ÜYELERİ HUZUR HAKKINI CEBİNİZE İNDİRİRKEN GÖZÜNÜZ NEREYE BAKIYORDU.BULGARİSTANDA FABRİKA MÜDÜRÜ İLE GEZERKEN SESİ ÇIKMAYANLAR.DEĞİRMENİN SUYUNU HİÇMİ MERAK ETMEDİNİZMİ.

- 5 yıl Önce

Syn gnl md syn yönetim kurulu başkanım tk gıda çalışanı olarak sizden son bir isteğimiz varŞu ismail bala ve metşn şahin denen vatandaşları görevden alınız bakın bu adamlar insanların basına bela olacaklar. Adamlar 20 tane işçinin aldığı maaşı tek başlarına alıyorlar.Yalanlarla gelen ve şirketi bu duruma dÜŞmesine göz yuman ekibin elemanları. Geldiklerinden beri hiçbir şey yapmadılar yüksek maaş almak dışında şirkete zerre faydaları olmadı ve şuanda da çatır çatır işçi çıkartıyorlar. ulan size yapılması gereken belli ama hepimizin ailesi var bizi işten çıkartabilirsiniz ama bu aldığınız ahları ve bedduaları nasıl çıkartırsınız benim gözümde bir işçinin tırnağı bile değilsiniz çünkü sizde olmayan bir hazine var bizde oda ONUR ve GURUR...

 Komedi dünyası
Komedi dünyası - 5 yıl Önce

İG Torkudan ayda 10 milyon kazandıracaqğız diye getirdiği adamlar şimdi şirketin kapısına kilit vuruyorlar. Ulan hadi öncekiler halt etti dünyanın zararını çiftçiye yükledi siz Sefa ile beraber Yaşar, İsmail, Metin ne yaptınız kardeşim ayda 10 milyon kar nerede??? Şimdi her şeyi devredin ve pişkin pişkin ortalıkta dolanın sizi getirenler, sizi burada tutanlar ve siz ayda 15 bin lirayı cebinize doldururken utanmaz mısınız? Çiftçi ölmüşte ağlayanı yok...

- 5 yıl Önce

Cahil cahil yazmayın iyi okuyun haberi

- 5 yıl Önce

Yönetim de olanların mal varlıklarını bir inceleyin neler cikacak

- 5 yıl Önce

Floresan arkadaş burası duygu sömürüsü yapma yeri değil sen git bu avuntu cümlelerini bu ekibi ve şirketi tanımayanlara yap,anlaşılan sende bu ekibin bir parçasısın.Belki işçi çıkartmak tamamen bu ekibin suçu olmayabilir fakat söylermisin geldiklerinden beri ne yaptılar yalanla dolanla 1 sene geçirip sadece çevre düzenlemesi ve inşaat işi yaptılar , neyin mucadelesinden bahsediyosun geldiklerinde biz yemi istemiyoruz yemci değiliz biz yagcıyız yagdan soyle para kazanırız boyle para kazanırız takla atarız olmazsa amuda kalkarız oda olmadı işçi çıkartırız ama biz yerimizi koruruz yüksek maaşımızı yedirtmeyiz ekpteki mantık buydu. ne oldu koca bir sene sonunda yeme sarıldılar çünkü bu ekip yag işinden de anlamıyor savunulacak hicbirseyiniz yok

- 5 yıl Önce

Sirket Genel Müdürü ve yrd ile birlikte, o zaman ki ve devamindaki yönetim ve denetim kurulunda görev alıp da yolsuzluğu saklayanlar içeri, savcılar göreve inşallah.


banner151

banner251