Tarım Kredi’de EKOOP tedirginliği!

Tarım Kredi Kooperatiflerinde, Bilgi Sistemi Projesi (EKOOP) tedirginliği. Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 17 bölge birliği, 1625 kooperatif ve Genel Müdürlükteki bütün işlemlerin takip edildiği EKOOP'un şifrelerinin istenmeyen kişiler tarafından ele geçirildiği kaydediliyor. EKOOP'a giren kişilerin, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Fatih Zekeriya Yerlikaya'nın unvanını değiştirerek çaycı yaptıkları belirtiliyor.

Tarım Kredi’de EKOOP tedirginliği!
banner200
banner217

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin beyni konumundaki EKOOP'un bazı kullanıcılarının şifrelerinin kırılması, sistemde açık mı sorularını gündeme getirirken, sisteme giren kişilerin nasıl bir zarar verdiği ise bilinmiyor. Genel Müdürlük, konuyla ilgili inceleme başlatırken, savcılığa da suç duyurusunda bulunulacağı kaydediliyor.

BİLİŞİM ŞİRKETİNİN SERVERLARI DA HACKLENMİŞTİ

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin bilişim şirketi olan TARNET'in serverlarının da geçtiğimiz ay güvenlik açığı sebebiyle hacklendiği ortaya çıkmıştı. TARNET'in serverlarının ardından Tarım Kredi Kooepratifleri'nin EKOOP sisteminde bazı şifrelerin kırılması güvenlik zafiyetlerini gündeme getirdi.

EKOOP ŞİFRESİNİ KIRANLAR NE YAPABİLİR?

Tarım Kredi Kooperatifleri'nde bütün işlerin takip edildiği bilgisayar programı. Başta personel bordroları olmak üzere ortak faizlerinin hesaplanmasına kadar bütün işlemler EKOOP üzerinden yapılıyor. EKOOP şifresini kıranlar, istediği çiftçinin borcunu silebilir, personelin aldığı cezaları ortadan kaldırabilir hatta sahte çiftçi bile kaydedebilir. Bunun yanında istediği çiftçinin kredi limitini artırıp gereğinden fazla kredi dahi kullandırabilir.

GENEL MÜDÜR VE DAİRE BAŞKANLARININ ŞİFRELERİ KIRILDI!

Genel Müdür ve bazı daire başkanlarının kullandığı şifrelerin kırıldığı belirtilirken, şifreyi kıranların sisteme nasıl bir zarar verdiği ise henüz bilinmiyor. Şifreyi kırarak EKOOP'a giren kişilerin hangi işlemleri yaptıkları yapılacak incelemeler sonucunda ortaya çıkacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Skandal
Skandal - 1 yıl Önce

Skandalın bu olduğunu sanıyorsunuz ancak asıl skandal bu işlere yol açan, sebebiyet veren ve gerekli önlemleri almayan Tarnet Genel Müdürü AA'nın bu hafta Bilgi İşlem Daire Başkanı yapılmasıdır.

- 1 yıl Önce

Kağıt üzerinde özerk bir kurumu siyasilerin oyuncağı yaparsanız şifrelerde kırılır daire başkanlarıda çaycı yapılır. Asırlık devasa bir kurumu Bilgi birikimi olmayan badem bıyık ve sakal bırakıp siyasilere yalakalıp yapan idarecilere bırakırsanız kurum çiftçiye hizmetten çok siyaseten atanan idarecilere arpalık olur. Ülke ekonomik krizle uğraşırken iştirakler lüks otellerde toplantılar yapıp eğleniyorlar. Beyler bu şatafatın sonu geliyor kara göründü. Çiftçiye %31 faiz uygularsanız bu çiftçiyi bitirirsiniz gübre yem motorin tohum yerine toptancı gibi çay şeker nohut satarsınız.

- 1 yıl Önce

EVET EHİL İNSANLARI TASVİYE ETTİLER ÇİFTÇİYE ERTELENMİŞ BORCLARA YÜZDE 42 FAİZ UYGULUYORLAR ÇİFTÇİ BU PARAYI NERDEN KAZANIP ÖDEYECEK DEMİYORLAR BİR ALLAHIN KULU NE OLUYOR ÇİFTÇİ BATAR DURUN DEMİYOR.

Yazık.
Yazık. - 1 yıl Önce

"şifreyi kıranların sisteme nasıl bir zarar verdiği ise henüz bilinmiyor. "!!! bu tek cümle bile ne tür Bir acziyet içinde olunduğunun görülmesi için yeter de artar bile..

Guzel
Guzel - 1 yıl Önce

Başarıların devamını bekliyoruz

banner151