Tarım Kredi çiftçi kuruluşu değil!

Ziraat Bankası, Milli Gazete'nin 'Çiftçiye Kanunsuz Faiz' manşet haberine bir açıklama göndererek, büyük bir skandala imza attı. 1 milyon 200 bin çiftçi ortağı bulunan ve Türkiye'nin en önemli tarımsal kooperatiflerinden olan Tarım Kredi Kooperatifleri'ni tarımsal kuruluş olarak değil ticari bir kuruluş olarak değerlendirdi.

Tarım Kredi çiftçi kuruluşu değil!
banner200
banner217
"Bankamızca kullandırılan tarım kredilerinden yararlanmanın birinci şartı tarımsal üretim yapmaktır. Tarım Kredi Kooperatifleri ise bünyesinde pek çok sanayi kuruluşunu barındırmakta olup tarımsal üreticilere hizmet vermekle birlikte, tarımsal üretici ya da çiftçi değildir. Bu yönüyle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamında kredi kullandırılabilecek kişiler arasında bulunmamaktadır."

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, tarım sektöründe büyük yankı bulan; 'Çiftçiye Kanunsuz Faiz!' manşet haberi ülke tarımı için yeni bir skandalı ortaya çıkardı. Çiftinin neden üretimden çekildiğini, Türkiye'nin neden birçok tarımsal üründe ithalatçı konuma geldiğini belgeleyen yeni bir gelişme yaşandı.

Ziraat Bankası, Milli Gazete'nin 'Çiftçiye Kanunsuz Faiz' manşet haberine bir açıklama göndererek, büyük bir skandala imza attı. 1 milyon 200 bin çiftçi ortağı bulunan ve Türkiye'nin en önemli tarımsal kooperatiflerinden olan Tarım Kredi Kooperatifleri'ni tarımsal kuruluş olarak değil ticari bir kuruluş olarak değerlendirdi. Ziraat Bankası bu açıklamasıyla, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 1 milyon 200 bin çiftçi ortağını da çiftçi olarak görmediğini ortaya koydu. Bundan dolayı da Bakanlar Kurulu kararları kapsamında Tarım Kredi Kooperatiflerine indirimli tarımsal kredi kullandırılmasının mümkün olmadığı belirtildi. Ziraat Bankası, bu açıklamasıyla birlikte Tarım Kredi tarafından çiftçiye kullandırılan indirimli tarımsal kredilerdeki 'kanunsuz faizi' de belgelemiş oldu.

İNDİRİMLİ TARIMSAL KREDİLERDE SADECE İKİSİ YETKİLİ

Bilindiği üzere Türkiye'de çiftçiye indirimli tarımsal kredileri Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılıyor. Ziraat Bankası'nın dışında hiçbir bankanın böyle bir yetkisi bulunmuyor. Tarım Kredi Kooperatifleri de Ziraat Bankası'ndan sağladığı kaynakla çiftçiye bu krediyi kullandırıyor. Ancak Ziraat Bankası, Tarım Kredi'ye bu kaynağı cari faiz oranıyla kullandırdığı için, Tarım Kredi'de indirimli tarımsal kredileri çiftçiye cari faiz oranında bir maliyetle kullandırıyor. Yani Tarım Kredi, çiftçiden indirimli tarımsal kredilerde yüzde 8 yasal faiz alırken diğer aradaki açığı da 'kaynak kullanım ücreti' adı altında gizli faizle kapatıyor. Dolayısıyla Tarım Kredi'den indirimli tarımsal kredi kullandığını düşünen çiftçi aslında cari faiz oranıyla kullanmış oluyor.

1 MİLYON 200 BİN ÇİFTÇİ ORTAĞI ÇİFTÇİ OLARAK GÖRÜLMEDİ!

Milli Gazete'nin açığa çıkardığı bu skandal, Ziraat Bankası'nın gazeteye gönderdiği açıklamayla da belgelendi. Ziraat Bankası'nın açıklamasında tüzel kişiliği bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri için kullanılan 'tarımsal üretici ya da çiftçi değil' tanımlaması dikkat çekerken, 1 milyon 200 bin çiftçi ortağı bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçi kuruluşu olarak değil ticari bir kuruluş olarak değerlendirildi. Bundan dolayı da Tarım Kredi Kooperatifleri'nin indirimli tarımsal krediler için Ziraat Bankası'ndan kullandığı kaynağın Bakanlar Kurulu kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi.

İŞTE HABERİ BELGELEYEN SKANDAL AÇIKLAMA!

“Bankamızca kullandırılan tarım kredilerinin amacı, tarımsal üretim yapan üreticilerin tarımsal faaliyetleri ile ilgili olarak ihtiyaç duydukları tohum, gübre, ilaç, yakıt, hayvan, yem, aşı, işçilik gibi girdiklerin ve tarımsal yatırımların finansmanını sağlamaktır. Bankamızca kullandırılan tarım kredilerinden yararlanmanın birinci şartı tarımsal üretim yapmaktır. Tarım Kredi Kooperatifleri ise bünyesinde pek çok sanayi kuruluşunu barındırmakta olup tarımsal üreticilere hizmet vermekle birlikte, tarımsal üretici ya da çiftçi değildir. Bu yönüyle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamında kredi kullandırılabilecek kişiler arasında bulunmamaktadır. Dolayısıyla Bankamızca tarımsal üretim yapan üreticilere kullandırılan kredilere uygulanan faiz oranlarının, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Bankamızdan kullandığı kredilere uygulanması mümkün bulunmamaktadır."

BAKANLAR KURULU KARARLARI TARTIŞMALI HALE GELDİ

Diğer yandan Ziraat Bankası'nın skandal açıklamasıyla birlikte indirimli tarımsal kredilerle ilgili Bakanlar Kurulu kararları da tartışmalı hale geldi. Çünkü bugüne kadar yayınlanan Bakanlar Kurulu kararlarında çiftçi borçlarının ertelenmesinde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri yetkili gösterildi. Ancak Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Bakanlar Kurulu kararları kapsamında indirimli tarımsal kredi kullandırılabilecek kişiler arasında bulunmadığı kaydedildi.

HÜKÜMET BU SKANDALA NASIL BİR ÇÖZÜM BULACAK?

Tarım Kredi üzerinden kullandırılan indirimli tarımsal kredilerde ortaya çıkan bu skandala hükümetin nasıl bir çözüm bulacağı merak ediliyor. Çünkü bugüne kadar bu skandal çiftçi başta olmak üzere milletvekilleri tarafından bile bilinmiyordu. Bu skandala bir çözüm bulunmaması durumunda olayın vahameti daha da büyüyecek. Çünkü Tarım Kredi'den kullanılan indirimli tarımsal kredilerde çiftçi bir anlamda kandırılmış oluyor.

Milli Gazete, Ziraat Bankası tarafından gönderilen ve skandal ifadelere yer verilen CEVAP VE DÜZELTME metnini de aynen okuyucuları ile paylaştı.

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
İnanmakta zorluk çekiyorum
İnanmakta zorluk çekiyorum - 2 yıl Önce

Yorum yapanlar yazıyı neresiyle okuyor. Sorumlu ziraat bankası bile kabul etmiş tarım krediyi kazıkladığını. Neden yorumcular ziraat değil de tarım krediyi hedef alıyor. Evet ortada bir sorun var ama sorunun kaynağını tarım kredi çözemez bunu çözse çözse yukarısı çözer. Ziraat ısrarla ben yaptım diyor bizimkiler yok efendim bizim saldırasımız var diyor. Ha doğru ya yorum yapanlar tarımkrediden ya emekli olanlar yada terfi edemeyenler pardon özür!!

Yeter artık
Yeter artık - 2 yıl Önce

Sevgili okurlar; Tarım Kredinin suçu olmayan bir konuda bile bu kuruma haksız eleştiriler yapılması saçma değilmi. Bu kurumun yaptıkları ortada:
1- Tarım Kredi pahalı gübre, tohum, yem satıyormuş. Serbest piyasa tarım kredisinin altında fiyat vermezse ürününü satamaz asla. O yüzden tarım kredi belirleyici oluyor malesef. Tarım Kredinin elinde ürün bittiği zaman piyasa fahiş fiyatlara çıkıyor hemen. Gerçeği görün lütfen.
2- Tarım Kredi ürün alımı yapmasa çiftçi ürününü öldü fiyatına satar malesef. Bu sene nohutla gördük bunu. Tarım Kredi nohutu 2.90-3.15 fiyat aralığında alırken serbest piyasa da aynı fiyatı vermek zorunda kalıyordu. Tarım Kredi stokları doldurunca piyasada nohut 2 tl ye kadar düştü. Lütfen gerçekleri görelim.

Arka bahçe
Arka bahçe - 2 yıl Önce

Kooperatifler yüksek fiyat ve faiz politikasına rağmen ayakta durmakta zorlanmaktadırlar. Çiftçiye faydası olmadığı gibi kendilerine de hayrı yoktur. Vasıfsız yönetim ve siyasetin arka bahçesi olmaya devam ettiği sürece de kimseye hayrı olmayacaktır.

Suçlu Ziraatir
Suçlu Ziraatir - 2 yıl Önce

Bir.yazıya yorum yaparken güzel okuyup güzel etüt etmek gerekir. Ama nedir bu TKK düşmanlığı anlamakta zorlanıyorum. TKK lerinin kredi kuruluşu kanun ile devlet tarafından ziraat olarak belirlenmiştir. Ziraat bankası TKK ya % 8 kredi vermişte TKK % 20 ile mi ortaklarına kredi kullandırmıştır. Bilmediğiniz olaylara yorum yapmayın. Ekmek yediğiniz kuruma ihanet etmeyin. Şunuda unutmayınki TKK leri her yerde ortaklarımız için bir denge unsurudur . Burada suçlu aranacaksa suçlu ziraat bankasıdır.

Denecek kelime kalmadı
Denecek kelime kalmadı - 2 yıl Önce

Çiftci zarar edeceğine tarım kredi kooparatif kapatalsın. Imza kampanyası başlatılsın ticaretten çiftci zarar ediyor tarım kredi kar ediyor saçmalık.. Hak yiyen tarım kredi

Aldatma
Aldatma - 2 yıl Önce

Kim başlatacak yasal süreci bu işlemler yapılırken bu ülkeyi yönetenler bu adaletsizligi bilmiyorlar mıydı sanki, sevgili çiftçi dostlarım biz hakkimiza aramadigimiz sürece bizler bu ülkede gerek ürettiğimiz ürünleri aracılara ve zengin sanayicilere veya tefecilere veyahutta böyle güya çiftçinin üreticinin kuruluşu olan tarım kredi kooperatifleri ziraat bankası bizleri aldatmaya ve sürundurmeyi devam edecek

verene bakarım
verene bakarım - 2 yıl Önce

ama hak ediyorsunuz verin oyları böyle usulsüz yönetmelik tüzük tanımayan daha kimliği bile belli olmayan !!!!!!!!!!............... yerlerden kredi alırsanız böyle olur . veren yeterli ziraat ile tarım kredinin arasındaki işden banane olan çiftciye olmuş .....ve birtane resmi açıklama yok ben diyorum kapatın tarım kredi yi bak çiftci nasıl toparlıyor herşey piyasada fazla fazla var ... 2018 yılındayı uçak yapıyoz tarım yapmak için tarım il müdürlükleri yeterli .. tarım kredi kapatılmalı faiz ve zam yıllardır böyle çalıştı özel bir yasa ile bu yasa değiştirlilmeli bunların başı boşlukları düzene alınmalı !!!

Tabanını tanımayan
Tabanını tanımayan - 2 yıl Önce

Dibinideki tabanı tanımayan çiftciyi tanırmı gençler burada yalvardı resmen ağladı onların hakkını vermedi ki ne konuşsanız boş??


banner151

banner251