Şeker fabrikaları demir-çelik fabrikası mantığıyla özelleştirilemez!

Pankobirlik Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda kararlar oy birliği ile alınırken, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ana gündem oldu. Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin bir demir-çelik fabrikası veya elektrik santrali özelleştirmesiyle bir tutulamayacağını belirterek, dünyadan örnekler verdi.

Şeker fabrikaları demir-çelik fabrikası mantığıyla özelleştirilemez!
banner200
banner217

Pankobirlik Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda kararlar oy birliği ile alınırken, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ana gündem oldu. Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin bir demir-çelik fabrikası veya elektrik santrali özelleştirmesiyle bir tutulamayacağını belirterek, şeker özelleştirmesinde ABD ve Almanya'da uygulanan modelin Türkiye'de de uygulanmasını savunduklarını söyledi.

31 Kooperatifin Merkez Birliği olan ve 1,6 Milyon pancar üreticisini temsil eden Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği'nin (PANKOBİRLİK) Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

Tüm kararların oy birliği ile alındığı Genel Kurul'da konuşan Başkan Recep Konuk, Kooperatiflere Torba Yasa ile yapılan düzenleme ile kooperatif mağazalarından üye dışı satış ve kurumlar vergisi muafiyetini kaybetmeksizin üye dışı satış ve faaliyet alanı dışında ürün pazarlama imkânı getirilmesi çalışmalarında son aşamaya gelindiği müjdesini verdi.

GENEL KURUL ANKARA'DA YAPILDI

PANKOBİRLİK'in 45. Olağan Genel Kurulu, Ankara'daki Merkez Binada gerçekleştirildi.

Genel Kurulda konuşan AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk; “PANKOBİRLİK olarak bir faaliyet yılını daha 1,6 Milyon üyemizin karşısına başımız dik, alnımız ak çıkmamızı sağlayacak şekilde işimizi tam ve kâmil manada yapmanın iç huzuruyla tamamladık. Bu faaliyet yılının sonunda da Allah'a şükür, önceki hizmetlerimize yenilerini ekledik, biz kooperatifçilikte ezberleri bozduk, şimdi de sanayileşmede çıtayı yükseğe koyduk" dedi.

BİZ HEP YAPICI DAVRANDIK

Şeker Fabrikalarının özelleştirilme konularına da değinen Başkan Recep Konuk, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Şeker özelleştirmesi bildiğiniz gibi ülkemizin gündeminde olan konulardan biri. Biz PANKOBİRLİK olarak şeker özelleştirmesinde hiç 'istemezükçü' bir tavır takınmadık. Hep yapıcı davrandık. Bizim bir tane kaygımız var, bu fabrikaların şeker üretmeye dolayısıyla da pancar üreticisinin pancar üretmeye devam edebilmesi.

BİZ AYNI YERDE DURUYORUZ

Bunun da ancak üreticinin de içinde olduğu bir özelleştirme modeli ile mümkün olduğunu her platformda yüksek sesle ifade ediyoruz. Biz yine aynı yerde duruyor ve hükümetimize bu özelleştirme ile ilgili tavsiyelerimizi ısrarla ifade etmeye devam ediyoruz.

BAĞCIYI DÖVMEK GİBİ BİR DERDİMİZ YOK

Bizim bağcı dövmek gibi bir derdimiz yok. Bizim derdimiz bağın üzüm vermeye devam etmesi. O nedenle biz şeker fabrikalarının nasıl özelleştirileceğinden, özelleştirilip özelleştirilmeyeceğinden çok bu fabrikaların şeker üretmeye çiftçinin de şeker pancarı üretmeye devam edebilmesi ile ilgileniyoruz.

Bunun için en sağlıklı modelin de üreticinin de içinde olduğu bir özelleştirme modeli olduğunu biliyoruz. Bu dünyada denenmiş ve başarısı tescilli bir model.

ABD VE ALMANYA'YI ÖRNEK GÖSTERDİ

Mesela ABD'de pancar şekeri fabrikalarının tamamı üretici kooperatiflerinindir ve bu fabrikaların başarısı tartışmasızdır. ABD'de kooperatiflerin şeker fabrikalarındaki sahiplik oranı %60'ın üzerindedir. Almanya'da bu oran %75'tir.

ELEKTRİK SANTRALİ GİBİ ÖZELLEŞTİRİLEMEZ

Şeker sektörünün özelliği gereği pancarı üretenin sanayisinin de içinde olması sektörde başarıyı arttıran bir durumdur ve bu birçok ülkede uygulama ile tescillenmiştir. Biz bu süreçte arkadaşlarımıza özellikle şunu ifade ediyoruz, şeker özelleştirmesi bir demir-çelik fabrikası, bir elektrik santrali özelleştirmesi gibi değildir ve tarım takviminden bağımsız yapılamaz." Bizim ki toprağa ve çiftçiye bağımlılık.

Bunun tedavisi yok diyen AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı; “Bizim ki kalkınma, sanayileşme hastalığı bunu terk etmek bırakmak yok. Allah bu derdi bizden eksik etmesin, Rabbim fırsat versin bizden herkese ve her sektöre bulaşsın diyor Genel Kurulumuzun tüm Kooperatiflerimize, ortaklarımıza, tarım sektörüne hayırlı olmasını diliyor, tarlanın bereketine bereket katmak için gösterdiğimiz gayrette, çiftçinin ekmeğini büyütmek için sergilediğimiz çabada, Türk çiftçisini ve pancar üreticisini dünyada bir adım öne taşımak için çıktığımız amansız yarışta Rabbimin yar ve yardımcı olmasını temenni ederek hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi.

Konuşmaların ardından yapılan oylamalarda Yönetim ve Denetim Kurulları oy birliği ile ibra edilirken faaliyet yılına ait hesaplar da oy birliği ile tasdik edildi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251