Patlamayan nitratlı gübre üretilecek

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karayama, nitratlı gübrelerin patlayıcı özelliğinin ortadan kaldırılarak kullanılmasıyla ilgili TÜBİTAK'la bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Karayama, “Üre gibi gübrelerle nitrat olmadan da gübrenin azot ihtiyacı karşılanabiliyor" dedi.

Patlamayan nitratlı gübre üretilecek
banner200
banner217

Türkiye gazetesinde yayınlanan bir habere göre, satışı durdurularak, piyasadan toplatılan nitratlı gübreler yerine alternatif gübre için çalışmalar başladı. Toprağın azot ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılan nitratlı gübrelerin toplatılmasının sektöre zarar vereceği iddialarına sektörün lider kuruluşu Gübretaş'tan cevap geldi.

PATLAMAYAN GÜBRE İÇİN ORTAK ÇALIŞMA BAŞLATTIK

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karayama, nitratlı gübrelerin patlayıcı özelliğini ortadan kaldırılarak kullanılmasıyla ilgili TÜBİTAK ile bir çalışma başlatıldığını söyledi. GÜBRETAŞ'ın da TÜBİTAK ile iş birliği içinde olduğunu vurgulayan Karayama, “Yurt dışında yapılan çalışmalar da takip ediliyor. Özel sektör firmaların bunla ilgili çalışmaları var. Çalışma bittikten sonra bakanlıktan tescil alacaklar ona göre satışa sunacaklar." dedi.

GÜBRETAŞ DA ETKİLENECEK

Nitratlı gübrelerin satışının engellenmesinden diğer özel sektör firmaları gibi GÜBRETAŞ'ın da etkileneceğini söyleyen Karayama, “Bundan belli bir döneme kadar satışı yasaklandığı için mutlaka etkilenecekleridir. Ancak, zarar edeceğiz gözüyle bakılmaması gerek. Buradaki tedbirin amacı insanlarımızın can güvenliğidir. Buna da tedbir alınması gerekliydi." diye konuştu.

Karayama, nitratlı gübrenin yasaklanmasının bu dönemde Türk tarımı açısından sıkıntı yaşatmayacağını belirtti. Bitkinin nitratlı gübreye en az ihtiyaç olduğu dönemde olunduğunun altını çizen Karayama, “Nitratlı gübre kuru tarım yapılan alanlar ve ağırlıklı olarak buğdayda kullanılır. Buğdayla ilgili hasat dönemindeyiz. Şubat, mart gibi gübreye ihtiyacı olacak. O dönemde tekrar değerlendirilecektir tabi. Alternatiflerimiz var. Şu anda mevcut gübre arasında bitkinin azot ihtiyacını karşılayacak gübreler mevcut. Üre gibi gübrelerle nitrat olmadan da gübrenin azot ihtiyacı karşılanabiliyor." dedi. Bu dönemde sulu tarım yapılan ürünlere ağırlık verileceğini vurgulayan Karayama, suyun olduğu yerde nitratlı gübreye ihtiyacın olmadığını kaydetti.

SEKTÖR BİR ARAYA GELECEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde Bitki Üretim Genel Müdürlüğü tarafından koordinasyon sağlandığını söyleyen Karayama, Bakan Faruk Çelik'le birlikte sektörün konu hakkında bir araya geleceğini de söyledi. Bakanlığın firmalarla görüşme halinde olduğunu belirten Karayama, “Henüz bir tarih belirlenmedi. Ama Bakanlık muhtemelen hem bizle hem de bizim gibi gübre firmalarıyla görüşerek herkes için ortak bir tarih belirleyecek ve bunun duyurusunu yapacaktır" diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 13:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
TARIM KREDİ
TARIM KREDİ - 5 yıl Önce

SEN NE YAPACAN GÜBREYİ NEREDE GARİBAN VAR İŞTEN ÇIKAR SENİN UZMANLIK ALANIN O VAKIF MÜDÜRÜNEDE ON BİN MAAŞ VER

TARIM KREDİ
TARIM KREDİ - 5 yıl Önce

TARIM KREDİ VAKIFTAN ÇIKARDIGIN PERSONEL NE OLACAK TASARUF DİYORSUN AMA M SÖYLEMEZİN ALDIGI MAAŞ NE OLACAK VAKIFTA MÜDÜRE GEREK BİLE YOK TASARUFU DÜZGÜN VE ALLAHTAN KORKARAK YAPIN

NEREDE
NEREDE - 5 yıl Önce

HÜKÜMETİMİZİN 09.06.2016 TARİHİNDE AÇIKLADIĞI 9 GÜN TATİL İÇİN İDARİ İZİN GENELGELERİ HALA ÇIKMADI GENEL MÜDÜRÜM. HABERİNİZ YOKTUR BİZDE BÖYLE DURUMLARDA AYRICA İDARİ İZİN TALİMATLANIR. 12 GÜN OLMASINA KARŞIN BİRİM MÜDÜRLERİNİZDEN TEK BİR BİLGİ VERİLMEDİ SANIRIM SİZE TALİMATI ÇIKARALIM DİYE.

- 5 yıl Önce

Hele şükür tk gıda şu torkulular dan kurtulmuş darısı diğer iştirakler dekilere.
Ama sunu unutmuşlar geldikten sonra getirdiklerinizide temizleyip gitseydiniz yazık olacak insanların hakkına girdiniz.Gerçi sizde bunun muhasebesini yapacak vicdan da yok ki tek derdiniz para. Gelirken ne havalarla ne boş vaadlerle geldiniz az kalsın kendiniz de inanıyordunuz havalı gnl mdrünüzden genl mdr yrdm. ları dahil hepinize bu kurumun ve çalışanlarının hakkı helal olmasın. biz hakları sizler tarafından resmen gasp edilen çalışanlar olarak hakkımızı helal etmiyoruz bizlerden ve ailelerimizden aldığınız ahlar yakanızı bırakmasın biz ne yaşadıysak sizler kat ve kat fazlasını yaşayın. kış gunu insanları kapıya koymak neymis anlayın ALLAH büyükk....

Patlar
Patlar - 5 yıl Önce

Patlar canım benim. Kimya ya aykırı konuşma... Fiziğe aykırısın da...

KOOPERATİFCİ
KOOPERATİFCİ - 5 yıl Önce

Tarım Kredi’de değişim oldu mu dersiniz? Genel Müdür Ayhan Karayama göreve başlamadan önce görevde bulunan, İsmail Cengiz, Murat Yılmaz, Ali Akgül, İsmail Dirim, Seyfettin Tosun, Bekir Yılmaz, Sertaç Gürsoy, Erdal Taşeri, Reyhan Çelik, Mustafa Yıldırım, adem Danışık, Aydın Şenol, Hakan Şahin, Enver Alparslan Ulu, Muammer Alay ve Bekir Çiğnitaş Merkez Birliği’nde birim müdürü olarak görevdeydiler. Peki şuanda ne mi yapıyorlar bugün itibariyle halen birim müdürlüğü görevlerine devam ediyorlar. 1 kişi görevinden alındı, 2 kişi emekli edildi. Tarım Kredi’deki değişim bundan ibarettir. Ha bununla birlikte 2 olan daire başkanı adedi 6’ya çıkarıldı. Bakan beyin tasarruf önlemlerini ve değişim tavrını dinleyen yok sanırım.

Torku
Torku - 5 yıl Önce

Torku olmasa tarım kredinin hali kötüydü tarım kredide kimse yokda ondan Torku'dan Yüksek maaşlara geldi şirketlere yöneticiler
Gıda yem süt tk ........

banner151

banner251