" />

Pancarda büyük oyun: Bitirilmek isteniyor!

Şeker Kurumu'nun kapatılmasının ardından tepkiler dinmek bilmiyor. Akşehir Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yusuf Yazır, “Ülkemiz NBŞ'nin pazarı haline getirilmek isteniyor. Doğal pancar bitirilmek isteniyor" diye tepki gösterdi.

Pancarda büyük oyun: Bitirilmek isteniyor!
banner200
banner217

Akşehir Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yusuf Yazır, yaptığı açıklamada, "2016 yılının Ağustos ayından günümüze kadar atanamayan Şeker Kurulu üyeleri olmadığı için piyasa denetimsiz kalmıştır. Bu durum pancar üreticisinin, pancardan şeker üreten şeker fabrikalarının aleyhine, nişasta bazlı şeker (NBŞ) üreticilerinin lehine olmuştur. Çünkü piyasa yaklaşık 17-18 ay denetimsiz kalmıştır. Şeker kurumunun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na devredilmesinin hemen ardından NBŞ lobisi faaliyete geçmiş üretim kotalarını artırmak istemişlerdir. Bu olay üzerine nişasta bazlı şeker üreticileri temsilcilerinin iştahı kabarmış, NBŞ kotalarının ilk etapta maksimum seviyede artırılması daha sonra serbest bırakılmasını istemektedirler" dedi.

DOĞAL PANCAR BİTİRİLMEK İSTENİYOR

Türkiye'de pancardan şeker üretimi yapan 33 şeker fabrikasının olduğunu belirten Yazır, "Mısırdan nişasta bazlı şeker üretimi yapan fabrika sayısı 10 dur. Bunlardan 5 tanesi kotalı üretim yapmaktadır. Diğer 5 tanesi ise ihracata yönelik üretim yapmaktadırlar. Kotalı üretim yapan nişasta bazlı şeker fabrikalarının kurulu kapasitesi 1 milyon tondur. Diğer fabrikaların ise 350 bin ton civarında olduğu bilinmektedir. Kurulu kapasiteleri dikkate aldığımızda kayıt dışı üretimi ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcıları da dikkate alırsak, ülkemizde yaklaşık bir asırdır üretilen pancar tarımını bitirmek istenmektedir. Buna zemin hazırlanmamalıdır" diye konuştu.

Yazır, açıklamasının devamında, şunları kaydetti:

“Avrupa Birliği ülkelerinde neden nişasta bazlı şeker üretimi yok denecek kadar azdır? Neden Fransa da NBŞ üretimi sıfırdır? Fransa da doğal pancar üretimi bir kültürdür. Ülkemiz ise NBŞ'nin pazarı haline isteniyor. Doğal pancar tarımını bitirmek istemektedirler. Ülkemizde pancardan şeker üreten 33 fabrikamızın ne kadar pancar ne kadar şeker ürettiği kayıt altındadır. Ancak NBŞ üretimlerinin kotalı üretim yapanlar hariç diğerlerinin ne ürettiği bilinmemektedir. Bütün bu hususları dikkate aldığımızda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan'ın sözünden hareketle yerli ve milli düşünmek mecburiyetimiz vardır. Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığımızın milli tarım politikasını da dikkate aldığımızda ülkemizin üreticisi, sanayicisi, ihracatçısı ile hep birlikte üretmek zorundayız."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yanlailarınız
Yanlailarınız - 3 yıl Önce

Şu anda pancarın kptasından kimler para kazanıyorsa onlar düşünsün. Tarlası olmayan adamların 8 10 bin ton kotası olduğunu bilmeyen yok bu ülkede. Nie bundan bahsetmiyorsun. Biz hak yiyoruz üretmek isteyene izin vermiyoruz haklarını gasp ediyoruz demiyorsun

- 3 yıl Önce

nbş haYIR,PANCARA EVET.

banner151

banner251