Pancar tarlasında iade-i ziyaret

Şeker pancarı hasat günlerinde pancar çiftçisi, nakliyeci ve yöneticilerden oluşan Büyük Kayseri Şeker ailesi, pancar tarlalarında bir araya gelerek söküm günlerini bayram havasında yaşıyor.

banner255
Pancar tarlasında iade-i ziyaret
banner200

Şarkışla'da pancar tarlasında eşi ile birlikte çalışarak pancar hasadı yapan Toy ailesini ziyaretinde konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; kadınların sadece tarlada çalışarak değil genel kurullara da damgasını vurmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 61. Mali Genel Kurulda Pancar çiftçisinin kadını ile erkeği ile ekmeğine nasıl sahip çıktıklarını gördüklerini belirtti.

Başkan Akay; 10 bini aşkın çiftçimizin yanında Genel Kurula katılan bin beş yüz kadın çiftçimizden birisinin de Yusuf Toy'un eşi ve Pancar ekicisi olan Gülay Toy olduğunu belirterek "Kayseri Şeker olarak biz de kadın çiftçilerimizi Pancar söküm günleri vesilesi ile iade-i ziyarette bulunuyoruz dedi.

Pancar tarlasına kurulan yer sofrasında konuşan Başkan Akay; Şeker pancarı üretiminde uyarılara ve çağrılara en fazla dikkat edenlerin kadın çiftçiler olmasından onur duyduklarını belirterek, "Pancar çiftçimiz Gülay Toy'a tüm kadın çiftçilerimiz adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Çiftçilerimiz bize bir adım gelsinler biz bin adım gitmeye hazırız. Çiftçimiz gönül insanı sofrasında ekmeğini bizimle paylaşıyorlar. Bir taraftan pancar sökülüyor, bir taraftan maus makinası ile yükleme yapılıyor. Kooperatif Başkanımız, Nakliyecilerimiz, Çiftçimiz hep birlikte bu mutluluğu yaşamaktayız. Kayseri Şeker olarak hasat dönemini çiftçinin bayramı olarak kabul ediyoruz. Pancar ekiminden başlayıp, çapa günleri, sulama günleri ve söküm günleri dahil hepsini düğün ve festival havasında yapıyoruz. Bizler aile anlayışı içerisinde bunları yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

PANCARI GEÇİMLERİNİN ANA KAYNAĞI OLARAK GÖRÜYORLAR

Akay, şöyle devam etti: "İnsanlarımız pancarı geçimlerinin ana kaynağı olarak görmektedirler. Ürünü ne kadar fazla kaldırır ne kadar iyi ve doğru değerlendirilirse o kadar mutlu oluyorlar. Ailesi ile birlikte tarlalara emeğini veren alın terini döken,helalinden kazanan çiftçilerimiz binbir meşakkatle elde ettikleri ürünlerinin değerlenmesinde insanlarımıza karınca kararınca bir katkımız bir faydamız oluyorsa kendimizi görevini yapmış insanların mutluluğu içerisinde mutlu hissederiz. Onun için de bizde elimizden geldiği kadar gayret gösteriyoruz. Çiftçilerimizde bu çabamızı görüp takdir ediyorlar"

PANCAR OLMADAN HİÇ BİR İŞİMİZ YÜRÜMÜYOR

Kadın Pancar çiftçisi Gülay Toy, Başkanın tarlada çalışırken kendilerini ziyaret edip sofralarına oturmasından dolayı memnuniyeti dile getirirken 35 yıldan beri pancar çiftçisi olduğunu belirterek, 2015 yılındaki hasat döneminde 1300 -1500 ton arası pancar teslim edebileceğini kaydetti. Toy, "Pancar olmadan hiçbir işimiz yürümüyor. Senede 3-4 sefer avans, yanında ilaç ve gübremizi alıyoruz. Önceleri çiftçi para kazanamıyordu yetkililer gelip ekim için bizleri ziyaret ediyordu şeker fabrikasına pancar lazım diyerek hatırlı çiftçilere ekim yaptırılıyordu. Şimdi Pancar çiftçinin tek para kazandığı ürün haline geldi herkes pancar ekmek istiyor" dedi.


TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 13:12
YORUM EKLE
banner151

banner251