Ölen hayvanlar konusunda mahkemeden şok işe iade kararı!

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin iştiraki olan TAREKS Hayvancılık A.Ş, ölen hayvanlardan sorumlu tutarak işten çıkardığı Şube Müdürü Recep Yamaç'ın açtığı işe iade davasında mahkemeye bir delil sunamadı. Mahkemenin işe iade kararı, ölen hayvanlar konusundaki tartışmaları yeni bir boyuta taşıyacak.

Ölen hayvanlar konusunda mahkemeden şok işe iade kararı!
banner282

Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı TAREKS Hayvancılık A.Ş'nin Romanya'dan ithal edilen tartışmalı besilik hayvanların ölümlerinden sorumlu tutarak işine son verdiği Lüleburgaz işletmesi Şube Müdürü Recep Yamaç, TAREKS Hayvancılık'a karşı açtığı işe iade davasını kazandı.

Mahkeme, TAREKS Hayvancılık A.Ş'nin Recep Yamaç'ın iş akdinin feshiyle ilgili gerekçe gösterdiği iddialarla ilgili mahkemeye bir belge sunamamasından dolayı Recep Yamaç'ı haklı bularak işe iadesine karar verdi.

ÖLEN HAYVANLARDAN SORUMLU TUTULDU AMA MAHKEMEYE BİR DELİL SUNULAMADI!

Ankara 1'nci İş Mahkemesi'nin verdiği işe iade kararı, Tareks Hayvancılık A.Ş'nin geçtiğimiz yıl sonu Et ve Süt Kurumu aracılığıyla Romanya'dan yaptığı tartışmalı besilik hayvan ithalatına yeni bir boyut kazandırdı. TAREKS Hayvancılık A.Ş'nin hayvan ölümlerinden Yamaç'ı sorumlu tutmasına rağmen, mahkemenin bununla ilgili bir belge sunulamadığı için Yamaç'ı haklı bulması dikkat çekti.

Diğer yandan Yamaç'ın iş akdinin feshinde, hayvan ölümlerine sebep olmanın yanında şirket genel müdürlüğünden habersiz işletmede tadilat işlemleri yaptırdığı iddiası da gerekçe gösterilmişti. Ancak mahkeme kararında, TAREKS Hayvancılık A.Ş'nin bununla ilgili de bir delil sunamadığı belirtildi.

MAHKEME KARARINDA DİKKAT ÇEKEN İFADELER!

Mahkeme kararında şu ifadeler dikkat çekti: “Feshe dayanak gösterilen olayların, yetkisiz harcama ve bir kısım muğlak hayvan rahatsızlanması ile ölümlerine tavsiye edilen ilaç doğrultusunda sebebiyet vermeye dayanmış ise de bunların onaysız, yetkisi dışında ve iddia edildiği ölçüde yapıldığına dair, ispat yükü kendisinde olan davalı (TAREKS HAYVANCILIK A.Ş) tarafça her hangi bir delil sunulmamakla… “

ESKİ BAKAN YANILTILDI MI?

Mahkemenin bu kararı, 'eski Bakan Faruk Çelik TAREKS Hayvancılık A.Ş tarafından yanıltıldı mı?' sorularını da gündeme getirdi. Bilindiği üzere eski Bakan Faruk Çelik, CHP tarafından hakkında verilen gensoru önergesinin görüşülmesinde Recep Yamaç'ın şirket genel müdürlüğünden habersiz tadilat işlemleri yaptırdığı için işten çıkarıldığını belirterek, TAREKS Hayvancılık A.Ş'nin Yamaç'la ilgili işten çıkarma kararında haklı olduğunu savunmuştu.

RECEP YAMAÇ BU AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI

Recep Yamaç, işten çıkarıldığı dönemde basına yaptığı değerlendirmede, Romanya'dan ithal edilen 5 bin hayvanın büyük bir skandal olduğunu belirterek, Devlet Denetleme Kurumu'nu göreve çağırmıştı. Bu hayvanların kulak küpelerinin incelenmesi durumunda bile çiftçiye karşı yapılan operasyonun boyutlarının ortaya çıkacağını dile getiren Yamaç, kendisinin yanlış giden işlere itiraz etmesinden dolayı yönetim kurulu kararıyla işten çıkarıldığını iddia etmişti. Yamaç, “Ben işten ayrıldıktan sonra da imza toplayarak telef olan hayvanların sorumlusu olarak beni göstermeye çalışmışlar" ifadesinde bulunmuştu.
TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kimsenin işiyle oynamayacaksın
Kimsenin işiyle oynamayacaksın - 4 yıl Önce

Mahkemenin kararını kutluyorum. Kendi akraba veya yandaşlarına yer açmak için yıllarca emeği olan insanları işten atan yada zorlayan herkesin bu dünyada azabı olduğu gibi huzuru mahşerde bekleyen hesabı hiç düşünemiyorum. Fakıbaba inan ve mümin biri böyle haksız yere işine son verilenleri değerlendireceğini düşünüyorum. Twitter müslümanlığı değil gerçektenten Allah korkusu olan insanların yönetici olmasını dilerim.

12 kişilik kadro
12 kişilik kadro - 4 yıl Önce

11 çocuğu var diye kimse dokunmak istememiş. Yazık, günah demiş. Yaptığı harcamalar ve ödenen paraları bilseniz gülersiniz. Bu adam usulsüz harcamalardan dolayı işine son verilen bir kişi. Ama haber Faruk Çelik ile ilişkilendiriliyor. Hak gelir batıl zail olur demiş bir büyüğümüz. Hak geç geldi ama geldi ve Yamaç gitti...

Faruk çelik
Faruk çelik - 4 yıl Önce

Kim ne derse desin faruk çeliğin samimi bir şekilde sorunların çözümü için mücadele ettiğine inanıyorum,yeni bakanın tarımı öğrenmesi 1 yıl zaman kaybı;(

Soruyor
Soruyor - 4 yıl Önce

Haksız yere işsiz kalanlar DEVLET BÜYÜKLERIMIZİN DEDİGİ HUKUK DEVLETIYIZ HERKEZ HAKKINI SOKAKLARDA DEĞIL MAHKEMELERDE ARASİN DEDI HAKSİZLIGA UGRAYİP İŞTEN ÇİKARİLAN HAKLARINİ MAHKEMELERDE ARASIN...TMO VE TARIM KREDI G.MUDÜR GÖREVDEN ALİNMASİ LAZİM

YAMALI KÜLLÜK ÇİFTLİĞİ
YAMALI KÜLLÜK ÇİFTLİĞİ - 4 yıl Önce

Adamlar her gün bir halt ediyorlar. Bu genel müdür ve yönetim kurulu başkanının kurumda kaldığı her gün kuruma ve çiftçiye zarar ziyan. Geçen hafta yönetim kurulu başkanı yanına 2-3 kişi alıp Bulgar Tarım Bakanı ile görüşmek için çıktı Bulgaristan'a gittiler. Ne yönetim kurulu kararı var, ne dışişleri bakanlığına ne Tarım Bakanlığına bilgi verildi ne de ortada bir resmi bakanlık davetiyesi var. Adam gidip devletten habersiz güya resmi heyet görüşmesi, yapıyor. Ortaya çıkan bir şey yok ancak çiftçinin sırtına yük. Böyle ciddiyetsizlik böyle yönetim olur mu? Sayın Bakan bunları gönderecek göndermesine ama her gün bu kurumun canına okuyorlar. Yazık günah...

- 4 yıl Önce

bakanın en büyük hatası bürokratları idi. kimse ya kulak asmadı.basta tkk gn md ne her yetkiyi verdi. yaptıklarını hiç sorgulamadı.bakanligi tkk yönetti. yaptıkları bir bir ortaya cikiyor.

HAİN
HAİN - 4 yıl Önce

Milletin derdi tarımın hayvancılığın düze çıkması değil kendi rantının devam etmesi. Farukun o kadar gayeet etmesine rağmen başarısız gösterilmesinin sebebi bu. Aynı oyun kurbandan sonra Fakıbabaya oynanır.
Gerçekten tarımda ve hayvancılıkda büyük sıkıntılar var ama şu da bir gerçek bizim çiftçinin ve besicinin gözü doymaz.

Burdan yakalım
Burdan yakalım - 4 yıl Önce

Allah aşkına Faruk Çelik hangi işi doğru yaptıki!


banner151