Mersin’de sebze meyve ticaretine yönelik eğitim

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri işbirliğiyle Mersin Ticaret ve Sanayii Odası toplantı salonunda “5957 sayılı Sebze ve Meyve Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” konulu eğitim düzenlendi.

Mersin’de sebze meyve ticaretine yönelik eğitim
banner200
banner217

20 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen eğitime T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tarım Ürünleri Ticareti Daire Başkanı Hakan Çalış ve Uzman Mahmut Erkan ile Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin Bölge Müdür Yardımları Aytaç Onkun, İsa Güler, H.Tunahan Eyice ile Bölge Birliği'ne bağlı Tarım Kredi Kooperatifi personeli ve ortakları katıldı.

Mersin Bölge Müdür Yardımcısı Aytaç Onkun eğitimin açılışında yaptığı konuşmada; “Tarımsal faaliyette bulunan üreticilerimizin tarlasında, bağında, bahçesinde ve serasında elde etmiş olduğu ürünlerin fiyatıyla, bu ürünlerin tüketiciye sunulduğu fiyatlar arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bu yüksek farkın ortadan kaldırılmasına yönelik destek vermeye hazırız. Üretici Örgütü Belgesi sahibi otuz iki kooperatifimizle üreticilerin zor şartlarda yetiştirmiş olduğu tarımsal ürünleri, üretim sahasından alarak nihai tüketiciye ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu belgeye sahip kooperatif sayısını arttırarak özellikle yaş meyve-sebze alımı yapılabilecek alanları genişletmeyi planlıyoruz” dedi.

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tarım Ürünleri Ticareti Daire Başkanı Hakan Çalış yapmış olduğu sunumda, “5957 sayılı Kanunun yayımlanma amacı, sebze ve meyve ile arz ve talep derinliğine göre belirlenecek diğer malların ticaretinin kaliteli standartlara ve gıda güvenliğine uygun olarak serbest rekabet şartları içinde yapılmasını, malların etkin şekilde tedarikini, dağıtımını ve satışını, üretici ve tüketicilerin hak ve menfaatlerinin korunmasını, meslek mensuplarının faaliyetlerinin düzenlenmesini, toptancı halleri ile pazar yerlerinin çağdaş bir sisteme kavuşturulmasını ve işletilmesini sağlamaktır.”ifadelerini kullanarak Kanunun uygulanmasına yönelik bilgi aktardı.

Özellikle, üretici örgütlerinin önemine vurgu yapılan toplantıda, katılımcıların soru ve talepleri değerlendirildi.

Tarsus ve Erdemli Tarım Kredi Kooperatiflerini ziyaret eden Daire Başkanı Hakan Çalış'a kooperatiflerin yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verildi.

YORUM EKLE
banner151

banner251