Konya ile Kayseri varlığını sürdürdüğü sürece şeker sektörü sıkıntıya girmez

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri ve Konya Şeker'in önemine vurgu yaparak "Yani bu iki şirket bu sektörün lokomotifi konumunda. Eğer bu iki şirket varlığını sürdürürse Türkiye'de şeker sektörü sıkıntı yaşamaz." dedi.

banner255
Konya ile Kayseri varlığını sürdürdüğü sürece şeker sektörü sıkıntıya girmez
banner200

Kayseri Şeker Fabrikasının kampanya döneminde geçen yaklaşık iki aylık sürede elde edilen verilere göre fabrikaya teslim edilen pancarda fire oranının ortalama % 8,5 oranına kadar düşmesinde pancar toprağının tarladan maus makinası ile elenerek yüklenmesinin büyük katkısı olduğu belirtildi.

2015-2016 Pancar alım kampanya döneminde geride kalan yaklaşık 2 aylık süre içerisinde fabrikaya teslim edilen pancarların fire oranları ve pancardaki şeker oranları hakkında bir değerlendirme yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Kayseri Şeker'in 2015 yılında pancar alımında en temiz dönemi yaşadığını ve ortalama şeker oranının, Boğazlıyan Şeker Fabrikasında 15,90 Kayseri Şeker Fabrikasında 16,80 seviyesinde olduğunu, fabrikaya teslim edilen pancarlardaki firenin % 8,5 oranı ile Kayseri Şekerin ulaşmış olduğu en düşük fire oranı olup en temiz pancarın da bu sene alındığını açıkladı.

VERİMDE YÜZDE 10 ARTIŞ VAR

Başkan Akay; 2015- 2016 kampanya döneminde Boğazlıyan Şeker Fabrikasında 61. Kayseri Şeker fabrikasında 55. Günün geride kaldığını belirterek, şu ana kadar Kayseri Şekerde 699.100 ton, Boğazlıyan da 837.500 ton olmak üzere toplamda 1 milyon 536 bin ton pancar işlendi. Bu sene pancar veriminde % 10 seviyesinde bir yükselme var. Bizim şu anda ki tespitlerimize göre dekarda ki pancar verimimiz 6 ton seviyesine yükselmiş olması Türkiye ortalamasının 5,3 olduğunu düşünülürse % 10 artış olduğunu ifade ediyor. Türkiye de ki en çok şeker oranının şu an bizim işletmelerimizde mevcut olması ve verimliliğin artması oldukça sevindirici bir gelişmedir.

ŞEKER ORANINDA 1 PUAN ARTIŞ 53 MİLYON LİRA

Şeker oranının 1 puan yükselmesi toplamda 20 bin tona tekabül ediyor. Bunun da ekonomik değeri şu an 53 milyon TL'dir. Bunun yarısı çiftçinin cebinden yarısı da fabrikadan gidiyor. Bu kayıp olan ekonomik değerin yükseltilmesi çok önemli bir husus olduğu için önümüzdeki yılda stratejik hedef olarak şeker oranını yükseltmek için seferberlik ilan ediyoruz. Buna çiftçilerimizle birlikte gerçekten çok önem vermekteyiz. Bu oranı yükselttiğimiz takdirde ortaya daha fazla ekonomik değer çıkacak. Bundan çiftçi de, çalışan da, fabrika da, maliye de payını alacak demektir.

2017 hedefleri ile ilgili olarak ise Başkan Akay şunları söyledi; "Bundan sonra Türkiye'de şeker ve pancar sektörünün sürükleyicisi Kayseri Şeker ve Konya Şeker olacağını düşünüyorum. Yani bu iki şirket bu sektörün lokomotifi konumunda bu iki şirket eğer varlığını sürdürürse Türkiye de şeker sektörü sıkıntı yaşamaz. Yoksa 2017 sonrasında Avrupa birliğinde kotaların serbest bırakılması durumunda bizim olumsuz etkilenmemiz söz konusu olabilir. Bunun olmaması için bizim o döneme hazırlanmamız lazım. Bunu da başarılı kılan Kayseri Şeker ve Konya Şeker'dir"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 22:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Darbeciler
Darbeciler - 6 yıl Önce

Bu zevat kumpasla kurarak bizi görevden uzaklastianlarin tutup getirdiği zevat bomboş konuşmayı sever

haber gerçekliği
haber gerçekliği - 6 yıl Önce

herkes bulunduğu konumunu başarılı göstermeye çalışır kimse ben bu işi beceremedim demez

pancarım
pancarım - 6 yıl Önce

haber sadece söylemler değildir haber arştırılır icraatlara bakılır yapılan işlere yatırımlara bakılır söylemle uyorsa o haberdir

konuşma yerine icraat yap
konuşma yerine icraat yap - 6 yıl Önce

Kayseri şeker güneş hastanesini sattı konya kangal termik sanrtalini aldı kayseri gaziantep pankent gıda fabrikalarını sattı konya torku tesislerini açtı kayseri tır filosunu sattı konya yem fabrikaları kurdu kaysri incesu gebedüve tesisini hayvanlarını satarak küçülttü konya 25 bin hayvan sayısına ulaştı kayseri istanbuldaki 44 dönüm çok değerli bir arsayı sattı konya dondurulmuş gıda fabrikaları açtı biz pansuyu kapattık konya torku adında kola üretmeye hazırlanıyor biz bu işin neresindeyiz acaba?

sattın neyi anlatıyorsun
sattın neyi anlatıyorsun - 6 yıl Önce

Ne yazıkki 2010 yılında kayseri şekerin konya şekerden önce faliyete geçirmeye başladığı 70 gıda ürünün patenti alınmış üretim hatları gaziantep tesislerinde faliyete geçmek üzereyken yapılan oparasyonla kayseri şeker 90 lı yıllara geri döndürülmüştür

banner151

banner251