Engelli vatandaşlarımız tarımla toprakla buluşacak

Engelli vatandaşlarımızı tarımla toprakla buluşturacak olan 'Tarımda Engel Yok' projesi imzalanan protokolle hayata geçirildi.

banner255
Engelli vatandaşlarımız tarımla toprakla buluşacak
banner200

Tarımda Engel Yok" protokolü Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Birliği, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Bursa Engelliler Federasyonu arasında Bursa'da imzalandı.

Bursa Valisi İzzettin Küçük konu ile ilgili olarak; engelli vatandaşlara yönelik hassasiyete dikkati çekerek, bu proje ile Bursa'da yaşayan engelli vatandaşlara tarım alanında uygulamalı mesleki eğitim verilerek, rehabilitasyonlarının amaçlandığını söyledi.

Engelli vatandaşların tarımla, toprakla buluşmasını sağlayacak ve kendilerini daha iyi hissetmelerine imkan sunacak “Tarımda Engel Yok" protokolüne imza atan Başkan Selahattin Külcü, tarımla uğraşmanın, üretmenin ve üretimde katkım olsun düşüncesinin her kesimi mutlu ettiğine dikkat çekti.

“Farkındalık oluşturacak"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Valiliği öncülüğünde imzalanan protokolün kentte yaşamını sürdüren engelli bireylere yeni birer hobi kazandıracağını ifade etti.

Türkiye'nin, güçlü bir ülke olduğunu söyleyen Başkan Aktaş, “Güçlü bir ülke olmak, her alanda güçlü olmak demektir. Farkındalık oluşturan güzel bir projeye daha imza atılıyor. Bu protokolle, engelli vatandaşlarımızın tarımla uğraşabilecekleri bir ortam sağlanıyor" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi olarak projeye destek vermekten dolayı mutlu olduklarını söyleyen Aktaş, “Tarım, bu şehrin ve bu ülkenin bir gerçeğidir. Engelli kardeşlerimizin engelleri aşabilmesi adına da tarımla ilgilenmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Projenin engelli vatandaşların tarımla, toprakla buluşmasını sağlayacağını ve kendilerini daha iyi hissetmelerine imkan sunacağını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız ise engelli bireylerin burada öğrenecekleriyle, ilerleyen dönemlerde istihdama katkı sağlayacağını kaydetti. Bursa Engelliler Federasyonu Başkanı Ayhan Zenbilci de projenin engelli vatandaşlar için çok önemli olduğunu söyledi.

Proje hakkında…

Büyükşehir Belediyesinin destek verdiği projede, Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 100 metrekarelik tarımsal alan, projede kullanılmak için engelli vatandaşlara tahsis edilirken, 320 metrekare alanda kurulumu yapılan sera sayesinde çalışmalar kış şartlarında da sürecek. Balıkesir Bölge Birliğinin ilaç, gübre, fide ve tohum, Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin de alet ekipman desteği vereceği projede Engelliler Federasyonu da engelli vatandaşların projeden faydalanmasını sağlayacak.

Nisan ayında başlayıp Kasım ayına kadar sürecek eğitimler Çarşamba günleri 09.00-12:00 saatleri arasında Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde verilecek. Programın sonunda katılımcılara sertifika verilecek ve ilk etapta 20 – 25 engelli vatandaşın faydalanacağı projenin ilerleyen dönemlerde daha fazla engelli bireye ulaşması hedefleniyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251