Çiftçinin yazılım şirketinde 5 milyon liralık skandal rapor!

Tarım Kredi'nin iştiraklerinden olan TARNET A.Ş ile ilgili skandal bir rapor ortaya çıktı. Yapılan usulsüz işlemlerden dolayı şirketin bir önceki yönetim döneminde tam 5 milyon lira zarara uğratıldığı rapor edildi. Şirketle ilgili kapsamlı bir soruşturma raporu hazırlanırken, usulsüz harcanan 5 milyon liradan şirketin genel müdürü sorumlu tutulurken, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ise sorumlu tutulmadı.

Çiftçinin yazılım şirketinde 5 milyon liralık skandal rapor!
banner200

ÖZEL HABER

Çiftçinin yazılım şirketi olan Tarım Kredi'nin iştiraki olan TARNET A.Ş'de usulsüz harcamada sınır tanınmamış. TARNET A.Ş, bilişim ve yazılım şirketi olmasına rağmen şirketin web sitesi dahi piyasanın üstünde bir değerle bir başka firmaya yaptırılmış.

Çiftçinin 5 milyon lirası kayıp! Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraklerinden olan TARNET A.Ş ile ilgili hazırlanan ve sır gibi saklanan soruşturma raporu ortaya çıktı. Yaklaşık 100 sayfalık soruşturma raporundaki tespitler dikkat çekerken, usulsüz harcamalardan dolayı bir önceki genel müdür döneminde çiftçinin iştiraki olan TARNET AŞ'nin 5 milyon lira zarara uğratıldığına dikkat çekildi. Soruşturma raporunun ardından kurumu zarara uğratan yöneticiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyusunda bulunuldu.

YÖNETİM KURULU SORUMLU TUTULMADI

Soruşturma raporunda TARNET AŞ'nin eski Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve eski Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi görevi kötüye kullanmadan dolayı sorumlu tutulurken, aynı dönemde TARNET AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin ise sorumlu tutulmaması dikkat çekti.

Soruşturma konuları 10 başlıkta ele alınırken, yapılan işlemlerden dolayı TARNET AŞ'nin tam 5 milyon lira zarara uğratıldığı tespit edildi.

YAZILIM HİZMETİ VERİYOR

1996 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği iştiraki olarak kurulan TARNET A.Ş, kuruluşundan buyana Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez birliğine, bağlı tüm kooperatiflere, bölge birliklerine ve iştiraklerine hizmet vermekle birlikte, proje bazlı yazılım hizmetleri, donanım tedariki ve iletişim alt yapısı hizmetleri sunuyor.

YAZILIM ŞİRKETİNİN WEB SİTESİ İÇİN HİZMET SATIN ALINMIŞ!

TARNET A.Ş, bir yazılım ve bilişim firması olmasına rağmen şirkete ait web sitesinin tasarımı ve yönetimi dahi dışarıdan bir başka firmaya verildi. Alınan hizmete karşılık ödenen bedelin de piyasa şartlarının çok üstünde olduğu tespit edildi.


RAPORA KONU OLAN SORUŞTURMA BAŞLIKLARI

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2019, 01:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
TARNET ŞİMDİK genel müdür
TARNET ŞİMDİK genel müdür - 4 yıl Önce

İnsan kaynakları için 150.000 tl para ödendiğini açıklamamışlar
şirkette bankamatik personel bulunduğunu neden sorgulamamışlar hiç bir proje getirmemesi gezerek bankamatik personeli olması
Kart Projesi bu yönetimden öncekilere ait olması ve bu projenin iptal edilip aynı projenin şimdiki genel müdür tarafından 10.00000 tl yaptırılması ile çalışma yapması
genel müdürün her hafta sonu şirket giderlerini kullanarak istanbulla gidip gelmesi

Neden?
Neden? - 4 yıl Önce

eski genel müdür tarafından işe alınan vasıflı adamların işten tazminat verilmeden çıkarıldığıda mı yalan? sebebinin bakanın gönderdiği vasıfsız adamları işe almaması olduğuda mı yalan? altına araba çekilip satışçı diye gezen şirkete uğramayan adamların olduğu da mı yalan? müfettişler hesap versin önce!

Akaryakıt?
Akaryakıt? - 4 yıl Önce

Akaryakıt yazılımından bahseden arkadaşa cevap: Tarnet eski yönetim döneminde tamamlanan akaryakıt yazılımını hala kullanmamaktadır. Asis firmasına hala aylık 200 Bin TL para havadan ödenmektedir. Yani şirket net yılda 2.5 Milyon TL zarar etmektedir. Sorun söylesinler.

Günah
Günah - 4 yıl Önce

Ben eski genel müdürü çok iyi tanıyorum. Mütevazi, çalışkan, terbiyeli ve dürüst bir insan. Bunlar memlekette iş yapanların başına gelmesi muhtemel durumlar. Yapılan tüm işleri toplayıp bu kadar yolsuzluk yapılmış demek zaten başlı başına sakat. Bence şirket ne kadar kar etmiş, ne kadar zarar etmiş onu araştırıp siteye ekleyin sayın editör...

Site!
Site! - 4 yıl Önce

Site editörü bu kadar ciddi suçlamalar varken ya ilgili yönetim bu suçlama sahiplerine bir dava açıp haberi kaldırtsın; ya da bunlarla ilgili kurum bir açıklama yapsın. eski yönetimle ilgili soruşturma haberinin altında eğer yeni yönetimle ilgili bir ton suçlama yapılıyorsa gereken yapılmalı bence...

Tarnet çalışanına cevap.
Tarnet çalışanına cevap. - 4 yıl Önce

Satışçı olarak alınan ve hiç bir proje ve satış yapmadan o kurumdan araba verip bedava maaş vermek ve çalışanın ve genel müdürü n vicdanı rahat çiftcilerinnn hakkı ne olcak

Saçma sapan rapor
Saçma sapan rapor - 4 yıl Önce

Raporun içeriği şirkete satın alınan mal ve hizmetler. Sorumlu tutulan kişi SATIŞ yöneticisi. Arkadaşım; satın alma nerede, finans nerede, muhasebe nerede! uydurma bir rapor gibi geldi bana.

MUHASEBE NEDEN SORGULANMIYOR
MUHASEBE NEDEN SORGULANMIYOR - 4 yıl Önce

Bu kadar olaylar olmuş Müfetişler muhasebeyi hiçmi sorgulamamışlarmı muhasebe o paraları öderken nerdeymiş demeki kurumun en düzgün çalışan yeri muhasebe kısmı imiş


banner151

banner251