Çiftçinin gizemli ihalesi iptal edilecek mi?

Çiftçiden kaçırılan 110 milyon liralık ihale, bütün gizemini korurken iptal edilecek mi soruları gündeme geldi. İki yıl önce benzer bir ihale, duyuru ve ilana çıkılmadan yapıldığı gerekçesiyle dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından iptal ettirilmişti.

Çiftçinin gizemli ihalesi iptal edilecek mi?
banner200
banner217

Çiftçiden kaçırılan 110 milyon liralık ihale iptal edilecek mi? Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin iştiraki olan Tarım Kredi Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş tarafından ilan ve duyuruya çıkılmadan yapılan ve Merkez Birliği Yönetim Kurulu'ndan bile saklanan gizemli ihale, sektörde büyük yankı buldu.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin böylesine önemli bir yatırım için yapılan ihaleyi sır gibi saklamasının nedeni bilinmezken, ihalenin iptali gündeme geldi.

GİZEMLİ İHALEYİ FARUK ÇELİK İPTAL ETTİRMİŞTİ!

İki yıl önce Merkez Birliği'nin inşaat ihalesi de Lisanslı Depoculuk ihalesinde olduğu gibi gizemli bir şekilde yapılmak istenmişti. Ancak dönemin Bakanı Faruk Çelik müdahale ederek, ilan ve duyuruya çıkılmadan yapılmak istenen ihaleyi iptal ettirmişti.


FARUK ÇELİK DÖNEMİNDE İPTAL EDİLMİŞTİ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN


YENİ BAKAN FAKIBABA ŞAİBEYE VE YOLSUZLUĞA MÜSAADE ETMEYECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlıkta kesinlikle şaibe ve yolsuzluklara müsaade etmeyeceğini belirterek, bütün bürokratları uyarmıştı. Ülke tarımı ve çiftçisini yakından ilgilendiren lisanslı depoculuk gibi önemli bir yatırımın ihalesinin gizlilikle yürütülmesi akılları farklı soru işaretlerini getirirken, Bakan Fakıbaba'nın gizemli ihaleye karşı nasıl bir tavır göstereceği merak ediliyor.

İHALE NE ZAMAN YAPILDI?

Diğer yandan 110 milyon liralık ihalenin ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, ihalenin Haziran ayında yapıldığını belirtmişti. Ancak açıklamaya rağmen Tarım Kredi Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş şirketinden bu konuda sağlıklı bir açıklama yapılmaması da kafaları karıştırdı.



20 BİN LİRALIK ÖDÜLE 650 BİN LİRA TANITIM YAPILMIŞTI

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, satın aldığı bir sigorta şirketine isim bulmak için tam 650 bin liralık reklam tanıtım yapmıştı. İsim yarışması için 650 bin liralık tanıtım yapılırken, 110 milyon liralık büyük bir ihaleyi ve lisanslı depoculuk gibi önemli bir yatırımın çalışmalarının Merkez Birliği Yönetim Kurulu'ndan bile gizli bir şekilde yürütülmesi dikkat çekti.

KAMUOYU BU SORULARIN CEVABINI BEKLİYOR

-Lisanslı depoculuk ihalesinin Tarım Kredi Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş'nin alım satım yönetmeliğine göre yapıldığı söyleniyor. İhale ile ilgili alım satım yönetmeliği gerçekten hazırlandı mı?

-110 milyon liralık ihale ne zaman yapıldı? İhaleyi kimler, nasıl ve hangi kriterlere göre davet edildi?

-İhale komisyonu nasıl teşekkül ettirildi, kimlerden oluştu ve ihale komisyonu, ihaleyi hangi kriterlere göre belirledi?

-İhaleyle ilgili teknik şartname nasıl hazırlandı? Hangi bölgelerde kaç tane lisanslı depoculuk yapılacak?

-İhale ile ilgili duyuru ve ilan neden yapılmadı?

KAYNAK: SADETTİN İNAN / MİLLİ GAZETE

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hiçbir hareket görmedik daha
Hiçbir hareket görmedik daha - 3 yıl Önce

Normal şartlarda bakanın teftiş heyetini harekete geçirmesi gerekirdi. Şu an itibariyle bir şey yok. Artık çarşaf çarşaf gazetelere çılan haberlerde bir etki etmiyor. Ne günlere kaldık.

Susmakta hesap gerektirir
Susmakta hesap gerektirir - 3 yıl Önce

Giden G. Müdür eliyle söz dinlerliklerine bakılarak seçilmiş yönetim kurulu, bunca olan bitenin farkında bile değil, farkında olduklarını da umursamıyorlar zaten. 8-10 bin liralık ücretler, beş yıldızlı oteller ve yurtiçi- dışı geziler susmaları için yeterli. Gübretaş ana firma zarar ettirilmiş, yönetim gideri geçen yılın 35 milyon lira üstündeymiş, bilmezler bile... Razi, Negmar, Tareks, Tarnet bir cümle edebilecek kimse bulunmaz aralarında. Kuruma G. Md Yrd başlar en son duyarlar, kılları kıpırdamaz. Saatlik d. bşk'nı atanır alınır sonra görevden ne oluyor? diyen çıkmaz. Milli servet heder edilmektedir, bazıları ceplerine girene bakıp kör ve sağır kalır, Bakanlıksa denetim görevini aklına bile getirmez. Yazık!

iş bitirici müdür
iş bitirici müdür - 3 yıl Önce

Ortaya çıkmayanlar ne olacak? Çıkanlara da zaten kulaklar tıkanmış , vicdanlar körelmiş. ALLAH korkusu olmayan kuldan korkar mı ?

Sorumluluğunuzu bilin
Sorumluluğunuzu bilin - 3 yıl Önce

Yönetim Kurulu Başkanı S. Külcü'nün yönetimini acilen toplamasını ve bu büyüklükte bir işi kendilerinden gizleyen G. Md ve ilgili şirket idarecileri ve yönetimi hakkında gereğini yapmasını bekliyoruz.

- 3 yıl Önce

Bu güne kadar tkk hangi usulsüz işinin üzerine gidildi!!!olumlu ve olumsuz hangi sonuç ortaklarla ve kamuoyuyla paylaşıldı !!! Hep aynı hikaye hep !!!

Atı Alan en fazla...
Atı Alan en fazla... - 3 yıl Önce

Atı alan en fazla Bahçeli 7. cadde sapağını geçer. Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Doğru ama yanlış...

- 3 yıl Önce

Abi atı alan uskudari geçmiştir!!! Firma oraya bir cayma bedeli koymuştur!!! Onunda ön ödeme olarak tahsil etmiştir!!! Kimsenin ruhu duymaz!!! Alsana birde halka duyurulmuş ihale!!! Alsana denetleme!!!alsana müfettiş!!! Kervan yürür gider!!!

Güle
Güle - 3 yıl Önce

Zaman gelmiş çatmış


banner151

banner251