Çiftçinin elini kuvvetlendirmek için şirketler birleşiyor

Tarım Kredi'nin iştirakleri olan şirketler, bundan böyle tek bir çatı altından yönetilecek. 13 tane şirketini, 'Tarım Kredi Şirketler Topluluğu' çatısı altında toplayacak olan Tarım Kredi, yapılanmanın ardından yapının içindeki en güçlü iki şirketini de halka açmayı hedefliyor.

Çiftçinin elini kuvvetlendirmek için şirketler birleşiyor
banner200

ÖZEL HABER

Şirketler topluluğu ile şirketlerin karlılık ve verimliliğinin artırılması hedeflenirken, üreticinin ürünlerinin değerlendirilmesi konusunda da kalıcı yatırımların yapılması amaçlanıyor. İstanbul'dan yönetilecek 'Şirketler Topluluğu' ile şirketlerdeki, personel sayısı da üç yılda iki katına çıkacak.

Ekonomi Muhabirleri Derneği'nde ekonomi gazetecileri ile bir araya gelen Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, Tarım Kredi'nin iştiraklerinde yapılacak yeni yapılma başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KAYNAKLAR DAHA VERİMLİ KULLANILACAK

Tarım Kredi'nin iştiraklerinden olan 13 şirketin tek bir çatı altında toplanarak Tarım Kredi Şirketler Topluluğu olarak yönetileceğini dile getiren Güvendi, bu yeni yapılanmayla birlikte şirketlerde; işgücü verimliliği, kaynakların etkin kullanımı ve üretim süreçlerinin iyileştirilmesi çalışmalarının yapılacağını bildirdi. Tarım Kredi Şirketler Topluluğu'nun kurulmasıyla 2016 yılında kapasite kullanımının en az yüzde 10 artmasının planlandığını vurgulayan Güvendi, şunları kaydetti:

“Şirketler topluluğu altında halen değişik alanlarda faaliyette bulunan 13 şirketimiz bir araya getirilecek ve güçlü bir mali ve ekonomik yapı oluşturulacak. İştiraklerimiz açısından karlı veya zararlı konular tek elden belirlenecek. Ortak bir muhasebe sistemi ve hesap planı oluşturularak şirketlerimizin mali verileri konsolide edilecek. Etkin bir kurumsal yönetim ve iç denetim yapılandırılarak, şirketlerimizin faaliyetleri ve iş süreçleri iyileştirilecektir"

ORTAKLARIN MEMNUNİYETİ ESAS ALINACAK

2016 yılından itibaren, öncelikle mevcut şirketlerin faaliyet gösterdikleri her alanda öncü olmalarına yönelik iyileştirme ve yenilenme yatırımları yapılarak, ürün çeşitliliği ile karlılıklarını artırıcı geliştirme yatırımlarının gerçekleştirileceğini ifade eden Güvendi, “Yeni yapılacak yatırımlar ise, Kurumumuzun vizyonuna ve potansiyeline katma değer sağlayacak, ülke tarımını destekleyecek ve hem ortaklarımızın hem de ülke insanımızın memnuniyetini esas alacaktır" dedi.

YATIRIM YAPILACAK ÜRÜNLER

Yatırım yapmayı planladıkları alanlar hakkında da bilgi veren Güvendi, hazır gıda, dondurulmuş gıda, salça ve konserve üretimi, bal üretimi, endemik bitkilerin değerlendirilmesi, aspir, soya ve benzeri ürünlerin işlenmesi, yaş sebze ve meyve ticareti, kuru meyve (kayısı, incir, kuru üzüm) ticareti, narenciye ticareti, elektronik ticaret, lisanslı depoculuk, merkezi depolama ve lojistik ve pazarlama alanlarında yatırım yapacaklarını kaydetti.

ÇALIŞAN SAYISI 2 KATINA ÇIKACAK

Bu yatırımların tamamlanmasıyla birlikte toplam istihdamın üç yılda 2 bin 587'den 5 bin kişiye çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Güvendi, “Hem mevcut, hem de yeni kurulacak şirketlerde stratejik ortaklıklar ve yapılanma sonrası halka arzlar da gündemimizde yer almaktadır" diye konuştu.

Tarım Kredi Şirketler Topluluğu altında toplanacak şirketler şunlar:

Tarım Kredi Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş

Tarım Kredi Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş

Tareks Tarım Ürünleri Araç Gereç İthalat İhracat ve Ticaret A.Ş

Tareks Hayvancılık A.Ş

Tarım Kredi Plastik Sulama Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş

İmece Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş

Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş

Tarnet Tarım Kredi Bilişim İletişim Hizmetleri A.Ş ve Ticaret A.Ş

Tarım Kredi Süt Sanayi ve Ticaret A.Ş

İmece Prefabrik Yapı-Tarım Makinaları Temizlik ve Güvenlik Hizmetleri Sanayi Ticaret A.Ş

Tarım Kredi Birlik Tarım Ürünleri A.Ş

Tarım Kredi Endüstriyel Ürünler Pazarlama ve Ticaret A.Ş

Trakya Dış Ticaret A.Ş

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

çiftçinin eli okşasın sizi.

Şirketler
Şirketler - 6 yıl Önce

Sayın güvendi bunları bölgelerden alıp merkeze taşınmasındaki gaye hepsine hükmetmek isteği herşeyi yapmak acaba halka arzda birlerine ucuz hissemi verecek daha sonra çiftçinin şirketi sonra yok olmuş olur çünkü İrfan bey lokman hekimden borsa ve halka arz işlemlerini iyi bilir .birde gariban çiftçinin elini güçlendirecekmiş.sen önce çiftçinin şirketlerine atadığın adamlara verdiğin iki üç kat maaşın hesabını ver.birde budamaların performanslarını bir kamuoyuna anlat mesela gübretaş karı yüzde yüz düşmüş ,tarım kredi gıdaya getirdiğin adamlar 100 bin ton ayçiçeği alacaktı ne kadar aldı 10 mu 20 bin tonumu birde az maaş alıp birşey yapmıyorlar diye sağda solda ha va atıyorsun önçe bu adamlarınatadıktan sonra ne yaptıkların bir bu gariban çiftçiye anlat ondan sonrada verdiğin fazla üçretleri savun

MANİPLASYON
MANİPLASYON - 6 yıl Önce

SAYIN GÜVENDİ LOKMAN HEKİM HASTANELERİNDEN ŞİRKETLERİ HALKA AÇMAYA AÇILAN ŞİRKETLERİN BORSADAKİ KAĞITLARI ÜZERİNDE MANİPLASYON YAPMAYA ALIŞKIN OLDUĞU İÇİN ŞİMDİDE GARİBAN ÇİFÇYE GİYDİRECEĞİ AÇIKÇA ORTADADIR.NADİDE YÜKSEK KAR EDEN KURUMLARIN NASIL ZARAR ETTİRİLDİĞİNİN VE BU KURUMLARI YÖNETMEKTEN ACİZ OLDUKLARI ŞİRKETLERİN BİLANÇOLARINDA GÖRÜLMEKTEDİR. ÖNCE GÜBRETAŞTAKİ 47 MİLYON CEZANIN VE İŞTEN ATTIĞI DEĞERLİ İNSANLARIN VEBALİNİN CEVABINI VERSİN.AH ALDIĞINIZ İNSANLARIN BEDDUALARINDA BİR GÜN BOĞULACAKSINIZ.

banner151

banner251