Çiftçiden kaçırılan ihale!

Kamuoyunda ucuz et tartışmasının yaşandığı bir dönemde, Türkiye'nin önemli bir çiftçi kuruluşunun el altından 110 milyon liralık ihale yaptığı ortaya çıktı. Yüksek tonajlı ihale ile ilgili kamuoyuna hiçbir duyuru ve ilan yapılmazken, 110 milyon liralık ihale çiftçi kuruluşunun yönetim kurulundan bile gizlendi.

Çiftçiden kaçırılan ihale!
banner200
banner217

Kamuoyunda ucuz et tartışmasının yaşandığı bir dönemde, Türkiye'nin önemli bir çiftçi kuruluşunun el altından 110 milyon liralık ihale yaptığı ortaya çıktı. Yüksek tonajlı ihale ile ilgili kamuoyuna hiçbir duyuru yapılmazken, 110 milyon liralık ihale çiftçi kuruluşunun yönetim kurulundan bile gizlendi. Çiftçi adına yapılan ihalenin, çiftçinin yönetim kurulundan bile gizli bir şekilde yapılması dikkat çekti.

1 milyon 100 bin ortağı ile Türkiye'nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, lisanslı depoculuk yatırımları kapsamında 110 milyon liralık ihale yaptı. Ancak çiftçi adına yapılan ihalenin sır gibi saklandığı ortaya çıktı.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI MİLLİ GAZETE'DEN ÖĞRENDİ!

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Tarım Kredi'nin en önemli yatırımlarından birisi olmasına rağmen lisanslı depoculukla ilgili olarak yapılan ihaleyi Milli Gazete'den öğrendi. Yapılan ihale ile ilgili bilgi almak için görüşüne başvurduğumuz Külcü, ihalenin yapıldığından haberinin olmadığını belirtti.

FİRMALARLA 6 AY PAZARLIK YAPILDI AMA YÖNETİM KURULUNUN HİÇ HABERİ OLMADI!

Lisanslı depoculukla ilgili yapılan 110 milyon liralık ihaleyi telefon görüşmemizin ardından öğrenen Külcü, görüşmemizin ardından komisyon üyelerinden bilgi aldı. Komisyon üyelerinden aldığı bilgileri gazetemizle paylayan Külcü, kendisine ihalenin Haziran ayında gerçekleştirildiğini ve firmalarla 6 aydır pazarlık yapıldığının söylendiğini kaydetti. Bu pazarlıklar sonrasında ihalenin 120 milyon liradan 109 milyon liraya indirildiğini dile getiren Külcü, böylesine önemli bir ihaleden Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olarak kendisinin neden haberinin olmadığı yönündeki sorularımıza ise cevap vermekten kaçındı.SIR GİBİ SAKLANDI!

Bilindiği üzere Merkez Birliği Yönetim Kurulu, 1 milyon 100 bin çiftçi adına Tarım Kredi'nin en üst yönetim organını oluşturuyor. Tarım Kredi Kooperatifleri'nin lisanslı depoculukla ilgili ihaleyi hiçbir duyuru ve ilana çıkmadan yapması dikkat çekerken, Merkez Birliği'nin en üst yönetim organından da sır gibi saklanması ihaleye yönelik ciddi kaygıları gündeme getirdi.

ŞİRKET KISA BİR BİLGİ İLE GEÇİŞTİRDİ!

Diğer yandan talebimiz üzerine ihale ile ilgili Tarım Kredi Kooperatiflerinden çok kısa bir açıklama yapıldı. Tarım Kredi Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Şirketi Genel Müdürü Nurettin Avcı, yaptığı açıklamada ihalenin TK Lisanslı Depoculuk şirketinin alım satım yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirterek, “ihaleye beş firma katılmış ve ihale 109 milyon TL bedelle sonuçlanmıştır. Yüklenici firma İntaş Taah. Yap. San. Ve Tic. A.Ş. ile sözleşme imzalanmış olup, Lisanslı depoların hasat dönemine yetiştirilmesi hedeflenmiştir" denildi.

5 FİRMA NEYE GÖRE BELİRLENDİ?

Şirketten yapılan açıklamada böylesine önemli bir ihalenin neden duyuru ve ilana çıkılmadan yapıldığı ve ihaleye katılan 5 firmanın neye göre belirlendiğine dair bir bilgi verilmedi.

ŞEFFAF İHALEDEN TARIM KREDİ KARLI ÇIKMIŞTI

Lisanslı depoculukla ilgili ihalenin duyuru ve ilana çıkılmadan yapılması akıllara iki yıl önce Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin bulunduğu binanın yerine yapılacak kat karşılığı inşaat ihalesini getirdi. Lisanslı depoculuk ihalesinde olduğu gibi Merkez Birliği'nin inşaat ihalesi de duyuru ve ilanı yapılmadan sadece 5 firma üzerinden yapılmak istenmişti. Ancak durumun ortaya çıkması üzerine ihale iptal edilmişti. Duyuru ve ilanı yapılarak şeffaf bir şekilde gerçekleştirilen ikinci ihalede ise rekabet şartları tam sağlandığı için Tarım Kredi inşaat binasından yüzde 15 daha fazla pay almıştı.

KAYNAK: SADETTİN İNAN / MİLLİ GAZETE

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2019, 01:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
2 (devamı)
2 (devamı) - 3 yıl Önce

Değerli dostlar, neden bu 120 milyon tl lik ihaleden yönetim kurulu başkanının adı yok ? Sebebi hepsinin yani tüm yönetim kurulu üyelerinin istifa mektuplarının genel müdürün çekmecesinde olmasıdır. Yönetim kurulu bir nevi NOTER gibi tasdik makamından başka birşey değildir. Ayrıca bir diğer konu KURUM NE YAZIK Kİ GIRTLAĞINA KADAR SİYASETE BATMIŞTIR. Kayseri bölge tomarza tkk imece üzerinden taşeron işçi alımında bile genel müdür özel kalemi tomarza ilçe başkanı veya kayseri milletvekillerinden referans istemektedir. Kurumu şu anda özel kalem yönetmektedir. Siyasi referansı olmayan kırtasiyeciden tükenmez kalem dahi alınması yasaktır. Kurumun gırtlağına kadar girdiği bu siyasi çukurdan nasıl çıkacak bunu üzüntüyle izliyoruz...

Nerede
Nerede - 3 yıl Önce

Tkk da bakanlık denetçisi başta olmak üzere 3 denetçi var bunlar ne iş yapıyorlar bu kadar yolsuzluk varken anlamıyorum.Kimden korkuyorlar bu işin er geç hesabı sorulacaktır. Derhal gereğini yapın yada gereğini yapacak merci sizede hesabını soracaktır.

1
1 - 3 yıl Önce

Değerli dostlar lütfen dikkatle okuyunuz. Lisanslı depoculuk işinde Çankırı Lidaş (lisanslı depoculuk a.ş) yüzde 51 hissesine sahip olan tarım kredi merkez birliği 2 kez 5+5 toplamda 10 milyon tl dolandırılmıştır. Dolandıran adam siyasi bir partinin eski il başkanı ve şirketin yüzde 49 hissesine sahip kişidir. Bu bir iddia değildir yüreği yeten merkez birliği yetkilisi bunu yalanlasın ? Hatta bu dolandırılma olayından dolayı eski bir daire başkanı ve şu anki hukuk müşaviri Soruşturma geçirmektedir ( çankırı lidaş yönetimi ). Tüm bunlar ortadayken bu ihaleden kim çıkar sağladı ? Kimin cebine ne girdi ? Neden ilan verilmedi ? Bunlar gıda tarim ve hayvancılık bakanlığı tarafından denetlenmelidir.

Calişan
Calişan - 3 yıl Önce

TKK NIN İCİNE ETDİLER KURUMU BİTİRDİLER YOLSUSLUK DİZ BOYU CANABI ALLAH SİZİ BİLDİYİ GİBİ YAPSIN İNŞALLAH BUNA YÖNETİMDE DAİL SAYIN BAKAN BUNLARA SEYİRCİ KALIYOR CİFCŞNİN ANASINI AGLATDINIZ YAZIKKAR OLSUN BÖYLE GİDERSE AKPARTİ BİR DAHA OYYÜZÜ GÖREMEZ ????????

- 3 yıl Önce

Arkadaşlar tkk kim denetler bilen varmı?!!! Kendi denetçileri kilifina uyduruyor!!! Çünkü müfettişler ve ilerde yüksek makama geliyorlar!!! Birde müfettişler genel müdüre bağlı !!! Bu kurumu kurumdan bağımsız kim denetler?!!!

Haram ile abat olunmaz
Haram ile abat olunmaz - 3 yıl Önce

Yönetim kurulunun bu haberden sonra yapması gereken görev, bu işde ihmali olan yöneticiler görevden almak ve savcılıka sıç duyurusunda bulunmak. Bunları yapmadığı takdirde suça ortak olur düşüncesi içerisindeyim. Sadece lisanslı depoculuk değil iştiraklerdede bu gibi işlerin ileri düzeyde olduğu kulağımıza geliyor. Eş dost firmalarfan mal hizmet, danışmanlık alımı ve daha neler neler. Bakanlık bu haber ve yorumları umarım okuyordur. Rabbim ttk, iştiraklerini art niyetli kişi ve yöneticilerden korusun.

Derhal gereğini yapın
Derhal gereğini yapın - 3 yıl Önce

Soyguncu soysun da vurguncu vursun
Sen ana karnında boşa durursun
Doksan günde çık gel dokuz ay dursun

Doğmaya gayret et doğmaya bebek
Sonra geç kalırsın yağmaya bebek

Üçkağıtçı düzen geçip gitmeden
Her ocakta üç beş baykuş ötmeden
Çabuk devlet malı deniz bitmeden

Doğmaya gayret et doğmaya bebek
Sonra geç kalırsın yağmaya bebek

Makam armağandır koltuk hediye
Muhkem ilamlar var rüşvet ye diye
Ne diye beklersin söyle ne diye

Doğmaya gayret et doğmaya bebek
Sonra geç kalırsın yağmaya bebek

Göz kırpınca sıfırı çok sayılar
Zirveye tırmandı topal ayılar
Yağcı yeğen arar haydut dayılar

Doğmaya gayret et doğmaya bebek
Sonra geç kalırsın yağmaya bebek

Artık banka soymak basit eğlence
Günde milyar hiçtir yurtsever

- 3 yıl Önce

Yonetim kurulu onay makamı gibi zaten idareciler işlerine kim yararsa onları seçtiriyorlar.Genel kurulda delegelere bölge müdürleri ne derse o oluyor.Yönetimde saltanat ve havalarına bakıyor aslında hepsi temiz insanlar amma ÇARK böyle işliyor.Seçilmeden Mirgün evvel istifa dilekçeleri alınıyor nasıl toplantıda hesap sorsunlar.


banner151

banner251