Çaylar üretilmeye başlandı

Trabzon Bölge Birliği ile Trabzon'un Of ilçesinde kurulu bulunan ÖZÇAY Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Çaylar üretilmeye başlandı
banner282

Trabzon Bölge Müdürü Ergin Çubukcu ile ÖZÇAY Genel Müdürü Erdal Saral'ın imzaladığı anlaşmayla, üreticilerin yaş çay yaprağı bedelleri geciktirilmeden ödenirken, Of'ta kurulu bulunan fabrikada üretilen kaliteli çayların Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından pazarlanması da sağlanacak.

Özçay Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeleri, Of Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Şenol Çakir'ın katıldığı imza töreninde konuşan ve üreticilerin kooperatifleşerek örgütlenip üretim yapmalarını teşvik ettiklerini belirten Bölge Müdürü Ergin Çubukcu, “Özçay ile çalışmamızın en büyük etkeni kooperatif olmasıdır. Kooperatifleşen üreticiyi destekliyor, pazar payını arttırıyoruz. Üreticilerimize hem yaş çay yaprağı alımı, hem de bundan üretilen ürünün pazarlanması noktasında destek veriyoruz. Geçen yıl 600 tona yakın kuru çay alarak satışını yaptık. Bunu 700-800 tona çıkarma hedefimiz var. Bu desteğin öncelikle kaliteli üretime ait olduğunu da belirtmemiz lazım. İşbirliği, güç birliği demektir.” dedi.

Özçay Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Saral da 2012 yılından beri Tarım Kredi Kooperatifleri ile düzenli olarak anlaşma yapıp Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sağlanan parasal destekle üreticilerden alınan yaş çay yaprağı bedellerinin geciktirilmeden ödendiğini, bunun karşılığında da imal edilen kuru çaylar'ın Tarım Kredi Kooperatifleri'ne verilerek satış merkezlerinde pazarlandığını söyledi.

Erdal Saral, fabrikada son yıllarda teknolojik destekle organik ve daha kaliteli kuru çay üretimine ağırlık verdiklerine de dikkat çekerek, tüketicilerde kaliteye yönelme konusunda büyük bir değişim yaşandığını ifade etti.

YORUM EKLE
banner151