Bakan Fakıbaba’dan Tarım Kredi’ye 300 koyun ziyareti!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Tarım Kredi Kooperatiflerinde Genel Müdür Fahrettin Poyraz ve Bakanlık Bürokratları ile istişare toplantısı yaptı. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 'Çiftçilerimiz Milletin Evinde Cumhurbaşkanımız ile Buluşuyor' programında açıklanan çiftçilere yönelik yeni teşviklerin en hızlı şekliyle hayata geçirebilmesi için atılacak adımlar ele alındı.

Bakan Fakıbaba’dan Tarım Kredi’ye 300 koyun ziyareti!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğine ziyarette bulundu.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Türkiye'nin 81 ilinden gelen yaklaşık 2 bin çiftçiye hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetmişti: “Tarım ve hayvancılık alanında yeni bir dönemin kapılarını aralayacağını düşündüğüm bir projeyi bugün hayata geçiriyoruz. Ülkemizde hayvan yetiştiriciliğini geliştirmek, damızlık koyun ve sığır sayısını artırmak ve kırmızı et ihtiyacının karşılanmasına önemli katkı sağlanmak üzere bugün önemli bir adım atıyoruz.

Bu proje ile talep eden Tarım Kredi Kooperatifleri üyesi yetiştiricilerimize TİGEM aracılığı ile Ziraat Bankasından kredi kullandırılarak 300 başa kadar damızlık koyunu ve yemini temin ediyoruz. Üreticinin bakım, hizmet bedeli ve sigortasını avans olarak ödüyor, doğacak kuzulara da alım garantisi veriyoruz. Bunlara evlatlarınız gibi bakacaksınız. Yetiştiriciye verilen avansları da üreticilerden alınacak kuzuların bedelinden mahsup edeceğiz.

Sığır yetiştiriciliğini geliştirmek, damızlık sığır sayısını artırmak ve kırmızı et ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak üzere Ziraat Bankası kanalı ile yetiştiricilerimize hayvan ve yem temini için yüzde 10 sübvansiyonlu kredi sağlıyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile damızlık düve ve bu düvelerin koyunlarda olduğu gibi veterinerlik, aşı ve küpe hizmetlerini bedelsiz karşılıyoruz.

Ayrıca TARSİM sigortasının yetiştiriciye düşen kısmını devletin ödemişini sağlıyor, yetiştiricimizi sosyal güvence kapsamına alıyoruz. Yetiştiricimiz kredi borcunu ilk 2 yılı geri ödemesiz, 7 yılda bankaya ödüyor. Böylece hem başlangıçta imkan sağlayarak hem de üretime alım garantisi vererek hayvancılıkta yeni bir dönemin kapılarını aralıyoruz. Her köy bir işletme mantığı ile bitki üretimini de farklı bir vizyon kazandırıyoruz.

Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile üreticilerimizin girdi teminlerini kolaylaştırıyor, elde ettikleri ürünlere yine alım garantisi veriyoruz. Bakanlık ve çiftçinin üretimin her aşamasında birlikte hareket ettiği bir sistemi hayata geçiriyoruz. Girdi temini ile çiftçilerimizin ekim sezonu öncesindeki finans problemini çözüyor, aracılara olan bağımlılığı azaltıyoruz. Bizim en önemli geleneklerimizden olan imece sistemini geliştireceğiz. Tüm bu yeni hizmetlerin hayırlı olmasını diliyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamış olduğu teşviklerin, ülke tarımı için yeni bir devrin başlangıcı olduğunu belirten Bakan Fakıbaba, “Bizim esas amacımız insanlarımızın doğduğu yerde doymasını, huzurlu yaşamasını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmenin yolu da; kadınıyla, erkeğiyle, genciyle çiftçimizin refahını artırmak ve onları toprağında, köyünde tutabilmektir. Bunun içinde Bakanlığımız ve ilgili kurumların koordineli olarak iş bölümü yapıp en kısa zamanda çalışmalarımızı tamamlayarak icraata geçeceğiz" diye konuştu.

İstişare toplantısı sonrası değerlendirmelerde bulunan Genel Müdür Poyraz, Türkiye'nin en büyük çiftçi kuruluşu olduklarının bilinciyle, taşıdıkları sorumluluğun farkında olduklarını belirterek, “Tarım Kredi, bu sorumluluk ve bilinçle ülke tarımının gelişmesi için geçmişten gelen tecrübesi ve bakanlığın desteği ile bu büyük projenin gerekliliklerini yerine getirecektir. Projenin ülke tarımına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
Eski yemegi isitip koymusunuz
Eski yemegi isitip koymusunuz - 4 yıl Önce

Tarim kredi 20 yilfir zaten kredili koyun veriyordu. Bu anlatilan projenin bundan ne fark varki yeniymis gibi sunuyorsunuz

Sakallı furyası
Sakallı furyası - 4 yıl Önce

Sayın genel müdürüm kurumda bir sakal furyasıdır başlamış. Etrafınızda sakal bırakarak göz boyamaya çalışanlardan ne olur bir kurtulun. Islamın temel şartı namaz kılmak ve omurgalı olmaktır. 5 vakit namaz kılmayıp göz boyamak için sakal bırakanlardan kurumu temizle. Burda söylüyorum bunların sakal ömrü sizin görevinizin süresi kadar.

Güçlü İdare
Güçlü İdare - 4 yıl Önce

Sn Bakan Tarım Kredi Merkez Birliğini istişarelerde bulunmak üzere ziyaret ediyor.İdari personelin dışında bir tane çiftçinin temsilcisi yönetim kurulu üyelerinden hiç biri yok bu üzücü durum hep aynı eskiden olduğu gibi devam ediyor idare hakimiyeti çiftçinin tepesinde,hal böyle olunca çiftçinin sesi kim olacak idareden kaç kişi çiftçi;eski tas eski hamam

Sayamadım
Sayamadım - 4 yıl Önce

300 sayamadım ben... 3-5 anca...

teminat
teminat - 4 yıl Önce

300 koyun için ne kadar teminat istenecek belirtilmemiş, mevzuata göre bütün köyü teminat almak gerekebilir. Dimyata bulgura giderken eldeki bulgurdan olmasak bari

- 4 yıl Önce

bu projede hayvan temininde sıkıntı olabilir. hastalıklı alanları çok olan ülkelerden küçükbaş hayvan getirilmemeli. Ör, Romanya

banner151

banner251