Doğada bulunan tüm bitkiler insan sağlığına çeşitli açılardan katkılarda bulunur. Ancak bitkilerin faydalarının açığa çıkabilmesi için bilinçli tüketim gereklidir. Güçlü içeriklere sahip olan şifalı bitkileri tüketmeden önce mutlaka hekimlere danışılması gerekir.

Doğada bulunan ve yüzyıllardır çok çeşitli amaçlar için kullanılan bitkilerden biri de Medine gülüdür. Medine gülü, güçlü içeriği sayesinde birçok hastalığın tedavisinde destekleyicidir. Peki, Medine gülü tam olarak nedir, ne işe yarar? İşte bitkiye dair merak edilenler…

MEDİNE GÜLÜ BİTKİSİ NEDİR?

Medine gülü, arama motorları üzerinden sık sık sorgulanan bitkiler arasında yer alır. ‘Nar çiçeği’ ve ‘hibiskus’ isimleri ile de bilinen bu bitki, C vitamini bakımından zengindir.

Ebegümeci familyasının üyelerinden biri olan Medine gülü, bazı yörelerde ‘amber’ ve ‘hatmi çiçeği’ olarak da bilinir. Kış aylarında çayı en çok tüketilen bitkilerden olan Medine gülü, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı! Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı!

MEDİNE GÜLÜ BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Medine gülü bitkisi, daha çok çay olarak tüketilir. Yanı sıra içeceklere de eklenebilen bu bitki, hoş bir aromaya sahiptir.

Canlı rengi ile dikkat çeken Medine gülünün insan sağlığı açısından çok çeşitli faydaları vardır. Bitkinin öne çıkan faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Karaciğer yağlanmasının önüne geçer.

Kalp ve damar sağlığını destekleyen Medine gülü, kan basıncını düzenler. Bu özelliği ile yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olan bitki, antibakteriyel özelliktedir.

Böbrek sağlığını desteklediği bilinen Medine gülü, taş oluşumunun önüne geçer. Ayrıca akciğer ve mide kanseri hastalıklarına karşı da önleyici pozisyonda olan Medine gülü, mevcutta bulunan kanserli hücrelerin yayılmasını da engeller.

C vitamini bakımından zengin olan Medine gülü, bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı koruyucu olan bitki, öksürüğün de önüne geçer.

Medine gülü bitkisinin en dikkat çeken faydalarından biri de kilo kontrolüne yardımcı olmasıdır. İştahı azaltan bu bitki, kilo verme sürecinin hızlanmasına destek olur.

MEDİNE GÜLÜ BİTKİSİNİN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Medine gülü bitkisi her ne kadar faydaları ile öne çıksa da bilinçsiz tüketilmesi halinde bazı yan etkilerin gözlenmesine sebep olabilir.

Aşırı dozda tüketilen Medine gülü bitkisi, alerjik bünyelerde deri döküntülerine, kızarıklıklara ve kaşıntıya sebep olabilir. Yanı sıra hamileler ve emziren anneler tarafından da hekim kontrolünde tüketilmesi gereken bitki, halüsinasyon durumuna da yol açabilir.

MEDİNE GÜLÜ BİTKİSİ ADET SÖKTÜRÜR MÜ?

Medine gülü bitkisinin adet söktürücü özellikte olduğu bilinmektedir. Kadınların adet dönemlerini daha rahat geçirmelerine yardımcı olan Medine gülü bitkisi, ayrıca o dönemlerde gelişen ağrı ve krampları azalttığı da bilinir.

Medine gülünün adet söktürücü özelliğinin açığa çıkması için bitkinin, çay formunda tüketilmesi gerekir.

MEDİNE GÜLÜ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Medine gülü bitkisi birçok içeceği tatlandırmak için kullanılsa da daha çok çay olarak tüketilir. Peki, Medine gülü çayı nasıl yapılır?

Medine gülü çayının yapımı oldukça pratiktir. Çay için 1 tatlı kaşığı kurutulmuş Medine gülü bitkisi ile 1 bardak temiz içme suyu yeterlidir.

Medine gülü çayı için öncelikle temiz suyun kaynatılması gerekir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra kaynar suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş Medine gülü bitkisi eklenmelidir. 5- 6 dakikalık demleme süresinin ardından bitkiler demlikten alınmalı ve çay, bu şekilde servis edilmelidir. Arzu edenler bitki çayını bal, limon gibi ürünler ile tatlandırabilirler.