Doğal ürünler ile beslenmek birçok kişinin en büyük istekleri arasındadır. Kendileri ve çocukları için temiz içerikli ürünleri temin edebilmenin yollarını arayan pek çok kişi, arama motorları üzerinden sebze ve meyve yetiştiriciliğine dair sık sık sorgulamalarda bulunur.

Son dönemlerde arama motorlarında yetiştiriciliği sorgulanan başlıca sebzeler arasında maydanozun yer aldığı görülmektedir. İnsan sağlığı açısından son derece faydalı bir içeriğe sahip olan maydanozu nasıl yetiştirebileceklerini merak eden pek çok kişi, konuya yönelik araştırmalarda bulunmaktadır. Bu kapsamda bizler de bu içeriğimizde maydanoz tohumunun ekimine ilişkin birtakım bilgilendirmelerde bulunduk. İşte ayrıntılar…

MAYDANOZ TOHUMU NASIL EKİLİR?

Maydanoz tohumu ekiminde önem verilmesi gereken başlıca nokta, tohumun ekimin zamanı ile ilgilidir. Tohumun doğru zamanda ekilmesi, sebzenin gelişimi açısından son derece önemli bir yere sahiptir.

Maydanoz tohumu ekimi için ilkbahar, sonbahar ve yaz ayları tavsiye edilmektedir. Tohumun kalitesinin yanı sıra ekimi de hasadın verimliliği üzerinde büyük bir role sahiptir.

MAYDANOZ TOHUMU NASIL EKİLİR?

Maydanoz tohumu ekiminde derinlik 0,5 ila 1 cm aralığında olmalıdır. Mesafe ise sıra üzer 2- 3 cm aralığında, sıralar arası ise 20- 25 cm aralığında olmalıdır. Eğer ekimde tohum yerine maydanoz fidesi kullanılacaksa da ekim aralıklarının benzer şekilde olmasına özen gösterilmelidir.

Maydanoz tohumunu ekmeden 1 gün önce suda veya nemli bir bezin içerisinde bekletme gerekir. Bu, tohumun çimlendirme yüzdesini artırmak için uygulanması gereken bir aşamadır. Tohumlar bir kabın içerisinde veyahut da viyollarda çimlendirileceklerse kabın/ viyolinin üst seviyesine 1 cm kadar kala ince elenmiş toprak veyahut da torf karışımından oluşan toprak ile doldurulması gerekir. Sonrasında ise bir fısfıs yardımı ile toprağın nemlendirilmesi ve ardından da tohumların yerleştirilmesi uygundur. Kabın kalan kısmı da aynı toprak ile doldurulmalıdır.

Doldurma işlemi tamamlandıktan sonra üst yüzeyin yine fısfıs yardımı ile nemlendirilmesi gerekir. Ardından da toprağın bir naylon veyahut da streç film yardımı ile kapatılması tavsiye edilir. Bu süreçte naylon poşet arada bir açılmalı ve toprak nemlendirilmelidir. 20- 30 gün içerisinde çimlenen tohumlar fide haline geldiklerinde bahçeye veyahut da daha büyük bir saksıya aktarılmalılardır.

Maydanoz tohumu ekimi esnasında toprağın ısısının 10 ila 20 derece aralığında olmasına özen gösterilmesi gerekir.

MAYDANOZ NE SIKLIK İLE SULANMALIDIR?

Maydanoz yetiştiriciliği ile ilgili olarak en çok merak edilen konu başlıklarından biri de bitkinin sulanma sıklığı ile ilgilidir.

Maydanozun sulanma ihtiyacı, toprağın durumuna ve bölgenin hava koşullarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak bu bitkinin yetiştiriciliği kapsamında temel kural toprak yüzeyinin nemli tutulmasıdır.

 Yaz mevsiminde ve nem oranının yüksek olduğu dönemlerde sık sulanmaya ihtiyaç duyan maydanoz, sürekli bir kontrol gerektirmektedir. Toprağın düzenli aralıklar ile nemli olup olmadığına bakılmalı, kuruluk hissedildiği an sulama işlemi tekrarlanmalıdır. Bu kontrol, maydanozun tam bir şekilde gelişim gösterebilmesi açısından son derece önemlidir.

Vişne Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir? Vişne Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

MAYDANOZ AŞIRI SUYU SEVER Mİ?

Maydanozun sulanma sıklığının yanı sıra sulamada kullanılması gereken su miktarı da birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Maydanozun gelişim gösterebilmesi için doğru sulama dengesine dikkat edilmesi gerekir. Yeterli su, bitkinin sağlıklı bir şekilde büyümesini destekler. Fazla su ise bitkinin köklerinin hızlı bir şekilde kurumasına yol açar. Bu neden ile maydanozun su ihtiyacı, toprağın durumuna ve iklim koşullarına bağlı olarak belirlenmelidir.