Farklı renkleri, hoş kokusu ve zarif görünümü ile dikkatleri üzerine çeken manolya çiçeği, birçok kişinin en sevdiği çiçek olarak bilinir. Saksıda, bahçede veyahut da terasta bakılmaya müsait bir yapıda olan bu çiçek, arama motorlarına da sık sık konu olur.

Manolya çiçeği düzeni seven bir çiçektir. Rutinlerde aksaklıkların yaşanması halinde hemen küsebilen bu çiçek, özel bakıma gereksinim duymaktadır. Peki, manolya çiçeğinin anlamı nedir? Manolya çiçeğinin bakımı nasıl yapılmalıdır? İşte konuya dair ayrıntılar…

MANOLYA ÇİÇEĞİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

‘Magnoliaceae’ familyasının üyeleri arasında yer alan manolya çiçeğinin kökeni Amerika’ya kadar uzanmaktadır. O bölgede sık rastlanılan çiçekler arasında yer alan çiçek, Avrupa’da ve ülkemizde yetiştirilmektedir.

Son derece güzel bir görünüme sahip olan manolya çiçeği, bulunduğu ortamın havasını değiştirir. Hoş kokusu ile bilinen bu çiçek, evlerde, ofislerde ve bahçelerde bir nevi süs bitkisi olarak görev alır. Bu çiçeğin bulunduğu her ortama şans getirme gibi bir özelliğe sahip olduğuna inanılır.

MANOLYA ÇİÇEĞİNİN ANLAMI NEDİR?

Manolya çiçeği aşkın asil tarafını temsil eder. Ek olarak bu çiçeğin; sebat etmeyi, alçak gönüllülüğü, saflığı ve haysiyeti de temsil ettiğine inanılır.

MANOLYA ÇİÇEĞİ NASIL YETİŞTİRİLİR?

Manolya çiçeğini ile dekorasyonlarını canlandırmak isteyen pek çok kişi bu çiçeğin nasıl yetiştirildiğini öğrenmek üzere arama motorları üzerinden konuya yönelik sorgulamalarda bulunur.

Bezelye Ne Zaman Ekilir? Bezelye Ne Zaman Ekilir?

Manolya çiçeği için orta düzeyde nemli, besin değerleri yüksek, iyi drenajlı ve asidik toprakların kullanılması gerekir. Kireçli topraklar, bu çiçek için uygun değildir. Çiçeğin daha iyi gelişim göstermesi için normal toprak ile kestane toprağı karıştırılarak kullanılabilir.

Manolya çiçeği yetiştiriciliğinde sulama oldukça önemli bir yere sahiptir. Genç fidanların dikimden sonraki birinci yıl itibari ile çok iyi sulanmaları gerekir. Rutini seven genç manolya fidanları düzenli olarak sulanmazlar ise gelişim gösteremezler.

Manolya çiçeğinde yetişkin fidanlar, genç fidanlara kıyas ile susuzluğa daha dayanıklıdırlar. Ancak fidanın türü ne olur ise olsun özellikle yaz aylarında düzenli sulamaya özen gösterilmesi gerekilir.

Manolya çiçeği yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da sıcaklıktır. Soğuktan pek de hoşlanmayan bu çiçeğin kış aylarında korunması gerekir. Aynı zamanda kış güneşinde de korunması gereken manolya çiçeği, ılıman ve hafif nemli yerlerde hızlıca büyür.

MANOLYA ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Manolya çiçeği yetiştiriciliği başlığı altında en çok sorgulanan alt başlıklardan biri de çiçeğin çoğaltılma süreci ile ilgilidir.

Manolya çiçeğinin çoğaltılmasında iki farklı yöntem uygulanabilir. Çelik ile üretimde çiçeğin bir dalından veyahut da gövdesinden 10 cm uzunluğunda bir parça kesilir. Parçanın özellikle yaz aylarında kesilmesi önerilir. Kesilen dallar farklı bir saksıya ekilip büyütülebilir.

Manolya çiçeğini çoğaltmak isteyenlerin kullanabilecekleri bir diğer yöntem de dallandırma yöntemidir. Bu yöntem genellikle ağustos ayında uygulanmalıdır. Bitkinin dip kısmında yetişen yaşlı sürüngenlerin kesilmesi ve farklı bir saksıya ekilmesi gerekir.  Bu şekilde çiçek çoğaltılabilir.

Manolya çiçeğini çoğaltmak isteyen kişilerin bitkinin çiçeklenme mevsiminin tamamlanmasını beklemeleri tavsiye edilir. Çiçeklenme mevsimi bitmeden uygulanan çoğaltma işlemlerinde manolyanın kökleri zarar görebilir. Ek olarak çoğaltma için uygulanacak yöntem kapsamında mutlaka bir bıçak tercih edilmelidir. Dallar son derece dikkatli bir şekilde kesilmeli ve sonrasında da fidan ekiminde olduğu gibi tüm ekim işlemleri aynen tekrarlanmalıdır. Aksi takdirde çoğaltma işlemi boşa gitmiş olur.