Bitkisel içerikler, alternatif tıp alanında aktif olarak kullanılır. Yalnızca bugün değil binlerce yıl öncesinde de kullanılan bitkiler, çeşitli hastalıkların tedavilerini destekler.

Güçlü içerikleri sayesinde son derece dikkatli kullanılmaları gereken bitkiler, arama motorlarına da sık sık konu olur. Maca bitkisinin kullanım alanları, faydaları ve yan etkileri birçok kişi tarafından merak edilir. Bu kapsamda bizler de bu içeriğimizde maca bitkisini tüm detayları ile ele aldık.

MACA BİTKİSİ NEDİR?

Maca bitkisinin son derece geniş bir kullanım alanı vardır. Şalgam, turp gibi bit kök olan maca, Peru dağlarının yüksek noktalarında yetişir.

Dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde bulunan maca, sağlık alanında kullanılmaktadır. Eski dönemlerde doğurganlığı artırmak için kullanılan bitki, günümüzde halen birçok çalışmaya konu olmaktadır.

MACA BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Maca bitkisi vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından son derece zengindir. Bitkinin bu içeriği, insan sağlığının çok çeşitli açılardan desteklenmesine yardımcı olur.

Maca bitkisinin stres ve yorgunluk belirtilerine iyi geldiği bilinir. Yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki, hastalıklara yakalanma olasılığını düşürür. Ek olarak mevcut rahatsızlıkların da daha kısa süre içerisinde kontrol altına alınmasına yardımcı olan maca, karbonhidrat ve protein kaynağıdır.

Bezelye Ne Zaman Ekilir? Bezelye Ne Zaman Ekilir?

Yapılan araştırmalar çerçevesinde maca bitkisinin cinsel sorunların giderilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Toz formda kullanılan bu bitki, cinsel isteği de artırmaktadır. Doğal afrodizyak etkisi ile cinsel performansı artıran bitki, ayrıca sperm kalitesini de artırmaktadır.

Menopoz belirtilerini hafifleten maca, kadınlarda değişken ruh hali ve sinirlilik gibi semptomları giderir. Kemik erimesi rahatsızlığına yakalanma olasılığını düşüren maca, bu yönü ile kemik sağlığını destekler.

Maca bitkisi karbonhidrat kaynağı olduğu için vücuda enerji verir. Güne daha zinde başlamaya yardımcı olan maca, vücut geliştirici sporcular tarafından tercih edilir. Kas oluşumunu destekleyen bitki, uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

Selenyum, kalsiyum, magnezyum, linolenik asit, palmitik asit, steroller, polisakkaritler ve oleik asit içeren maca bitkisi, cilt sağlığını da destekler. Cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyan bitkinin en önemli faydalarından biri de beyin üzerinde gözlenir. Beyin fonksiyonlarını düzenleyen maca, hafızayı güçlendirip, odaklanma sorununun önüne geçer.

Vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyan maca bitkisi, özellikle prostat kanserine karşı etkilidir. Prostat boyutlarını azaltarak idrar yolunun genişlemesine yardımcı olan maca, diğer kanser türlerine karşı da koruyucu olabilir.

MACA BİTKİSİNİ KİMLER KULLANMAMALI?

Maca bitkisi vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin olsa da bazı kişiler için tehlikeli olabilir.

Hamileler ve emziren kadınlar tarafından hekim kontrolünde kullanılması gereken maca bitkisi, tiroid rahatsızlıkları olan kişiler için de tehlikeli olabilir.  

Maca bitkisi vücudu uyandırdığı için gece tüketilmesi halinde uyku sorunlarına yol açabilir. Ayrıca bilinçsiz maca tozu kullanımı, mide rahatsızlıklarını da tetikleyebilir.

MACA KÖKÜ TOZU BESİN DEĞERLERİ

Maca kökü daha çok toz formunda tüketilir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre 28 gram maca kökü tozunun besin değerleri şu şekildedir:

  • Karbonhidrat: 20 gram
  • Kalori: 91 kcal
  • Yağ: 1 gram
  • Protein: 4 gram
  • Bakır: Günlük ihtiyacın yüzde 85’i
  • C vitamini: Günlük ihtiyacın yüzde 133’ü
  • Manganez: Günlük ihtiyacın yüzde 10’u
  • B6 vitamini: Günlük ihtiyacın yüzde 15’i
  • Potasyum: Günlük ihtiyacın yüzde 16’su
  • Demir: Günlük ihtiyacın yüzde 23’ü

MACA BİTKİSİ NASIL KULLANILIR?

Maca bitkisi taze olarak tüketilemez. Toz halinde tüketilmesi uygun olan maca, diyet programlarına dahil edilebilir.

Maca kökü tozu; yulaf ezmesine, krep hamuruna, yoğurda, tatlılara, smoothie’lere ve unlu mamullere eklenebilir. Ayrıca bu tozun kahvelere eklendiği de bilinir. Sabah kahvesine eklenen maca tozunun kişinin daha çabuk ayılmasına yardımcı olduğu söylenir.