Çamurlu sularda yetişiyor olmasına rağmen tertemiz görüntüsü ile kendine hayran bırakan lotus çiçeği, arama motorları üzerinden sık sık sorgulanan çiçekler arasında yer almaktadır.

Lotus çiçeğinin neyi simgelediği, bakımı ve diğer özellikleri birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bizler de bu içeriğimizde enfes görüntüsü ile her ortamın havasını değiştiren lotus çiçeğine dair tüm merak edilenlere yer verdik. İşte ayrıntılar…

LOTUS ÇİÇEĞİ NEDİR?

Lotus çiçeği, ‘Nelumbonaceae’ ailesinin üyelerinden biridir. Ailenin en bilinen üyeleri arasında yer alan bu çiçek, bir su bitkisidir.

12 yapraktan oluşan lotus çiçeği, kir ve toz tutmayan bir yapıya sahiptir. Genellikle nilüfer çiçeği ile karıştırılan lotus, bazı bölgelerde son yaşamın bazı bölgelerde ise sonsuz yaşamın temsilcisidir.

LOTUS ÇİÇEĞİNİN ANLAMI NEDİR?

Lotu çiçeği genel olarak ruhsal temizliği simgelemektedir. Hayatında hatalara yer vermeyen ve kötülüklerden tamamen arınmış temiz bir kişiliği temsil eden lotus, bazı bölgeler de ise yaşam ile ilişkilendirilir.

Sonsuz yaşam ve son yaşam olmak üzere iki farklı görüşü temsil etmek için kullanıldığı bilinen lotus çiçeği, manevi açıdan büyük bir öneme sahiptir. Bu çiçeğin anlamı, renklerine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

RENKLERİNE GÖRE LOTUS ÇİÇEĞİNİN ANLAMLARI

Mavi lotus çiçeğinin Mısırlılar için son derece değerli olduğu bilinir. Çiçeğin bu rengi Mısırlılar için yeniden doğuşu ve bilgeliği temsil etmektedir.

Beyaz lotus çiçeği temiz ruhu ve sağlığı temsil eder. Pembe lotus çiçeği aydınlanmayı, mor lotus çiçeği asilliği, kırmızı lotus çiçeği ise merhameti ve şefkati ifade eder.

LOTUS ÇİÇEĞİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Lotus çiçeği genel olarak 12 yaprakta oluşur. 13 yapraklı lotus çiçeklerinin ise uğursuzluk getireceklerine inanılır.

5 renge sahip olduğu bilinen lotus çiçeğinin manevi açıdan değerli olduğu bilinir. Budizm, Hinduizm gibi inançların hakim olduğu kültürlerde bu çiçeğe halen büyük bir önem verilir.

Lotus çiçeği gece saatlerinde yapraklarını tamamen kapatıp suyun içine batar, güneş doğduğunda ise su yüzeyine çıkar.

Lotus çiçeğini kirli veyahut da tozlu görmek zordur. Kendi kendini temizleyebilen bir yapıda olan bu çiçek, bir su bitkisi olduğu için evlerde yetiştirilemez.

LOTUS ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Lotus çiçeğinin manevi özelliklerinin yanı sıra insan sağlığına doğrudan etki eden farklı özellikleri de bulunmaktadır. Kokusu ile kişiyi gevşettiği bilinen lotus, uykuya geçişi hızlandırmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre lotus çiçeğinin kökleri ishal tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca bu çiçeğin cilt sağlığını desteklediği ve bu neden ile de toniklerde kullanıldığı bilinmektedir.

Barbunya Ne Zaman Ekilir? Barbunya Ne Zaman Ekilir?

Kalp sağlığını destekleme gibi bir özelliği bulunan lotus çiçeği ayrıca cinsel gücü artırma noktasında da aktif olarak rol alır. Zayıflama isteyen kişiler tarafından da kullanılabilen bu çiçeğin, kilo verme sürecini hızlandırdığı bilinmektedir.

Lotus çiçeğinin tohumu; doymuş yağlar, magnezyum, fosfor ve sodyum gibi mineraller ve vitaminler bakımından zengindir. Yüksek miktarda C vitamini içeren bu çiçek kan dolaşımını da hızlandırmaktadır.

LOTUS ÇİÇEĞİ KİMLER TARAFINDAN KULLANILABİLİR?

Lotus çiçeği üzerine yapılan araştırmalar bu bitkinin insan sağlığını çok çeşitli açılardan desteklediğini gözler önüne sermiştir. Ancak lotus çiçeğini tedavi amaçlı kullanmak isteyen kişilerin bu konu ile ilgili olarak mutlaka bir hekime danışmaları gerekmektedir.

Lotus çiçeği bazı hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Ayrıca kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler, hamileler ve emziren anneler tarafından da kullanılmaması gereken bu çiçek, mutlaka hekim kontrolü gerektirmektedir.