Salatalarda, çorbalarda, et marinelerinde, tatlılarda ve içeceklerde kullanılan limon, birçok kişinin en sevdiği meyveler arasında yer alır. Genel olarak sebze olduğu düşünülse de içeriğinde bulunan çekirdeklerden ötürü meyve kategorisinde değerlendirilen limon, ayrıca güçlü bir dezenfektan olduğu için temizlikte de kullanılır. Yanı sıra cilt sağlığını da desteklediği bilinen limon, mutfakların dışında da geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Limon kullanım alanlarının yanı sıra arama motorları üzerinden de sık sık sorgulanan meyvelerin başında gelir. Kendi limonlarını kendileri yetiştirmek isteyen birçok tüketici, arama motorları aracılığı ile bu konuya yönelik sorgulamalarda bulunur. Peki, limon ağacı nasıl yetiştirilir? Limon fidanı nasıl dikilir? İşte limon yetiştiriciliğine dair tüm merak edilenler…

LİMON FİDANI NEDİR?

Limon çekirdeklerinin çimlendirilip toprağa ekilmesinin ardından filizlenen ve boyca da biraz büyüyen limon ağacına, limon fidanı denir. Limon fidanı, muhteşem kokusu ile bilinen limon ağacının en küçük versiyonudur ve limon yetiştirmek için tercih edilir.

LİMON FİDANI NASIL DİKİLİR?

Limon fidanı genel olarak naylon bir torbanın içerisinde satışa sunulur. Bu tip ürünlerin satın alınmasının ardından fidanın dikimden 10- 15 gün kadar önce torbadan çıkarılması ve kök kısımlarının güneşlendirilmesi gerekir. Ek olarak fidanlara budama yapılması da son derece önemlidir. Limon fidanı eğer plastik kabın içerisinde satın alınmış ise dikimden birkaç gün önce mutlaka sulama işlemi uygulanmalıdır.

Limon fidanının dikilmesi için seçilmiş olan bölgeye mutlaka sırt yapılmalıdır. Fidanların dikimleri için açılmış olan çukur için harç hazırlanmalıdır. Harç için iyi bir şekilde yanmış çiftlik gübresi tercih edilebilir.

Fidan dikimi için açılmış olan çukura çiftlik gübresi konulup toprak ile karıştırılmalıdır. Gübre fidanın toprak alında kalacak olan kısmına kadar doldurulmalı ancak derin bir dikim yapılmamalıdır.

Fidanlar çukura yerleştirildikten sonra kök kısımları toprak ile kapatılmalıdır. Her fidan için 35 ila 40 litre aralığında can suyu kullanılmalıdır.

LİMON FİDANI NE ZAMAN DİKİLİR?

Vişne Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir? Vişne Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

Limon ağacı sıcağı seven bir meyve ağacıdır. Ancak fidan şeklinde olan limon ağacının dikimi için yılın her dönemi tercih edilebilir. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dikim için tercih edilecek lan saat aralığıdır.

Limon fidanı dikimi için sabah veyahut da ikindi saatlerinin tercih edilmesi gerekir. Bu saat aralıklarında buharlaşma azdır. Bu da fidanın daha iyi bir şekilde gelişmesine katkıda bulunur.

LİMON FİDANININ BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Limon, sıcağı seven bir meyvedir. Bu neden ile limon fidanlarının bol bol güneş ışığı alabilecekleri bir noktaya dikilmeleri gerekir. Ayrıca açık havadan hoşlanan bu meyve ağacının mümkün olduğunca kapalı ortamlardan uzak tutulması gerekir. Saksıda yetiştirilecek olan limon fidanları mutlaka, evin en çok güneş gören yerine konumlandırılmalılardır.

LİMON FİDANI KAÇ YILDA BİR MEYVE VERİR?

Genel olarak 3 yaprak anaca sahip olan limon fidanlarından dikiminden sonra birinci yılda meyve alınması mümkündür.

LİMON YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Limon yetiştiriciliğinde sıcaklığa önem verilmesi gerekir. Kış aylarında ortam sıcaklığının en az 11 derece olacak şekilde ayarlanması önerilir. Yanı sıra toprağın kalitesi de limon fidanının gelişimi açısından büyük bir öneme sahiptir. Toprağın mineral bakımından zengin olması, fidanın kısa süre içerisinde büyümesine katkıda bulunur. Eğer mineralli toprak bulmakta zorlanılıyor ise sıvı gübreler de tercih edilebilir.

Bol su isteyen limon fidanı, toprağın yüzeyi hafif nemliyken sulanmalıdır. Ancak sulamada aşırı su kullanmaktan çekinilmesi gerekir.