19 Kasım 2016 12:56

TZOB baştan kokar!

Recep Cingöz
Tarım Masası ve Çiftçinin Güler Yüzü TV Programları Yapımcısı ve Sunucusu
recmedyaproduksiyon@gmail.com

Değerli okurlarım

Biliyorum, en az siz de benim kadar bu haberlerden, yazılardan sıkıldınız…

Haklısınız, lakin memleketin durumu, çiftçimizin perişan hali ve bu kadar kanunsuzluk fütursuzca işlenince, bu kanunsuzluklara bir de devletin yetkili organları alet olunca, sıkılsak da yazmak zorunda hissediyorum kendimi.

***

Çiftçiye hizmet amacı ile kanunla kurulan Ziraat Odaları, bakın ne şekilde kanunsuzluklar işlenerek hayatlarını idame ettirmekteler?

Delege seçimleri...

Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Nizamnamesinde çok açık yazılmış olan delege seçimleri, milletvekilleri seçimleri ile hemen hemen aynı şekilde yapılması lazım.

Maalesef ziraat odaları seçimlerinde, mevzuatta belirtilen seçim kuralları hiç işletilmiyor.

Peki, delege seçimleri nasıl yapılıyor?

Muhtarların büyük bir bölümü, köylerinden kaç delege çıkacaksa o delegeleri önceden belirliyorlar. Gerekli tutanak düzenleniyor, imza altına alınıyor. Kaymakamlık veya Valilik makamına teslim etmeleri gerekirken ziraat odalarına teslim ediyorlar. Prosedürü ziraat odaları tamamlıyorlar.

Seçimler yapıldı, sonuçlandı vesselam!

***

Peki, delege seçimleri nasıl yapılması lazım?

Muhtarlar, genel seçimlerde kullanılan sandıkları, köylerine kurmak zorundalar.

Sandık kurulunu belirleyip, seçimlere katılmak isteyen köylülere, sabah 08.00 ile 17.00 saatleri arasında oylarını kullandırmak durumundalar.

Oy kullanma işlemi neticelendikten sonra sandık kurulu, oy sayımına geçer, kullanılan oyların tasnifi yapıldıktan sonra sonuçlar tutanakla kayıt altına alınır, kullanılan reyler ile birlikte kaymakamlığa teslim edilir. Kaymakamlıklar veya valilikler itirazlar olması veya başka durumlarda, oyların tekrar sayılabilmesi için 3 ay boyunca muhafaza etmeleri gerekmektedir. 3 ayın sonunda tutanakla oylar imha edilir.

Yukarıda bahsettiğimiz seçim kuralları yasalarla belirlenmiştir.

***

Şimdi şu sorulara cevap aramak gerekiyor?

-Ülkemizde bulunan valiler ve kaymakamların ne kadarı, bu kuralları işletiyor?

-Bu işlerin bu şekilde yapılması gerektiğini bilmiyorlar mı?

-5 milyon üyesi bulunan Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi veya birincisi olan TZOB, bu kanunsuzluğa göz mü yummaktadır?

-Ziraat oda başkanları veya adayları, devletin organları alet edilerek yapılan bu kanunsuzluğu kullanarak, her köyde delegelere nüfus ediyorlar mı?

-Köylülerimizin bilhassa beş milyon üyenin, iradesinin bu şekilde çalınması suç değil midir? Bu konuda suç duyurusu yapılmış mıdır?

-Yasayla, çerçeveleri net belirlenmiş bu seçimlerde, yasalar çiğnenerek yapılan delege seçimleri, delegelerin seçtiği ziraat oda başkanları ve birlik yöneticileri seçimleri legal midir? Geçerli midir?

***

Eyyy oda başkanları, TZOB yöneticileri!

İtiraz olmamış ve seçim sonuçları geçerli.

Seçimlerde her yol mubah mı? Vicdanlarınız rahat mı?


Yorumlar

Toplam 10 Adet Yorum Yapılmış.
01 Aralık 2016, 09:59
Hasan

ziraat odası

Bu büyük örgütün yönetimini delege değil, üyelerin direk seçmesi gerekir.Yani üyeler sandıkta hem başkanını hem yönetim kurulunu hem merkez delegesini devlet güvencesi ve kontrolünde olması lazım. yoksa fasa fiso.
01 Aralık 2016, 09:54
Ali ihsan

ziraat odaları

Değerli kardeşim,yazınızda çok güzel belirtmişsiniz fakat en önemlisi ise bu kadar devasa bir örgütün seçimleri adli kontrol altında olmuyorsa hükümet temsilciliği altında yapılması gerekir.Çok seçimlerinde oy kullandım sizin belirttiğiniz hafifi kalır yaşadıklarımızın yanında.
21 Kasım 2016, 14:03
EKREM AKGÜL

Möhim bir kurum

Sözde çiftçi kuruluşu olan bu örgütler maalesef çiftçinin en önemli sorunu haline geldi.Yönetenler ve onların yalakaları ranttan faydalanırken gariban çiftçimiz Bakanlığımızın sağladığı imkanla(Çiftçi Belgesi zorunluluğu) ki bir işlevi olmamasına rağmen aidat adı altında soyulmakta, ben yiyemiyorum buyrun siz yiyin durumuna getirilmiştir.Bir başka eziyet de bu yıl başladı;farklı ilçelerde arazisi olanlar oralarada kayıt olacak gidecek gelecek zaman ve para harcayacak ne için?Ziraat odalarının öneminden ötürü!!!!!!!Olmazsa olmazmı?Yani o belge alınmazsa çiftçi ne kaybeder çiftçiliğinden yahut memleket ne kazanır bu uygulamadan,Ahh bir yemek karşılığı irade belirleyen sevgili delege kardeşler her şey sizin sayenizde.
21 Kasım 2016, 09:40
ömer

le ramazan rumuzlu

vay sen uzaydamı yaşıyon bu yazılanların hangisi olmuyo az bile yazmış adam saçma saçma yalakalık için yorum yapma
21 Kasım 2016, 09:04
AHMET

DELEGE SEÇİMİ

Her İl ve İlçe Kendi Seçiminden Sorumludur Bilmeden ön yargıya gerek yok ben kendi ilçemde 4 tane mahallenin seçimini 3 defa yaptım hatalardan dolayı gerçekleri bilmeden konuşmak ve yargılamak yanlış.
20 Kasım 2016, 19:55
Mehmet

Denetleme yokmu

Bu odaları denetleyen yokmu Ne ararsan var adaletsizlik delege adaletsizliği velhasıl her şey var
20 Kasım 2016, 17:59
Duyun

Sesimizi

Şehir merkezlerinde durum daha vahim.Köylerde üye sayısı çok olmasına rağmen 1 delege,merkez mahallelerde yerleştirme bir veya birkaç üye ile de 1 delege seçiliyor.Esas delege seçimlerinde şehir merkezlerine dikkat edilmesi gerekir naylon delegelerin çoğu merkez mahallelerden çıkarılıyor.Dikkatlice inceleyip araştırın görürsünüz.Ziraat Odalarının çiftçinin gerçek temsilcisi olabilmesi için aidat borcu olmayan tüm üyeler tarafından il ilçe oda Başkan'larının seçilmesi gerekiyor.Bu durum çiftçi birliğinin gücüne etkisine zarar vermekten öteye geçmiyor.Mesele Başkan delege üye değil,mesele ziraat odaları tüzüğündeki delege,yönetim,kurulu Başkan seçilme maddelerinde;acilen değiştirilmeli.İş kısaca siyasilerimizde bir an önce müdahale etmeliler
20 Kasım 2016, 17:52
İzmitli bayram kolaylık

Çok sorun

Arkadaşlar izmit nekadar mücadele ettik ama kimseye anlatamadım benim çok söyleyeceğim şeyler var yazmakla bitmez en çok için Jan ağlıyor çok zorsatlarda İzmit cifcisi için sırtımızla tas taşıyıp çokguzel odalar aldı ve onardik yok pahasına sattılar genel başkanı aradım ve yalvardı sattirma dedim ama maalesef senin adamın benim adamım meselesi benim ulusalda konuşmam lazım İzmit icin
20 Kasım 2016, 13:32
Ramazan

Şimdi bu kadar kaymakam Vali işi bilmiyor her şeye göz yumuyor onlar görevi kötüye mi kullaniyorlar bir tek siz her şeyi biliyorsunuz
20 Kasım 2016, 12:51
birisi

seçim

Seçimlerde muhtarlar bütün oyları kullanıyor, üye çiftçilerin oy kullanması gerektiğini burdan okudum

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.