01 Ağustos 2017 12:12

Tarımsal ürünlerde ithalat ve spekülatör meselesi!

Tarımcı
iletisim@tarimdanhaber.com

Tarım Bakanlığı'na FAKIBABA'nın gelmesi yetiştiriciler ve üreticiler için yeni bir umut kaynağı oldu. Kendisi her ne kadar alanın dışından olsa da 'niyeti', 'çabası' ve 'beytül mal hassasiyeti' ile 'vizyoner tutumu' bu alanda açığını fazlasıyla kapatacak gibi görünüyor.

Kendisinin alandan olmaması ve kısa sürede büyük bir birikim oluşturması mümkün olamadığı için yapması gereken en önemli ve ilk adım kendisine sağlıklı bilgi ve yön verecek hem mesleki birikimi hem de 'karakteri düzgün kadroları' iş başına getirmesi en acil zaruret görünmektedir.

Aksi takdirde ithalat mevzunda ve hayvancılıkla ilgili 'spekülatör' açıklamasında görüleceği üzre önceki dönemin ülke tarım ve hayvancılığını felakete sürükleyen tavır ve anlayışının devam etmesi gibi tuhaf bir durum yaşandığına şahitlik edilecektir.

Tarımsal ürünlerle ilgili ithalat kararının tamda hasat zamanında alınması hatta ülkenin bir kısmı hasatını tamamladıktan sonra alınması bir yıldır bunu bekleyen çiftçilerimiz açısından büyük bir hayal kırıklığı ve öfke kaynağı olmuştur.

Bir devlet ne kadar öngörü becerisi sergileyebilir ve ne kadar uzun vadeli stratejik planlama yapabiliyorsa o kadar devlettir.

Hayati bir alanda önünü göremeyen, gerekli hesaplamaları yapıp tedbirleri alamayan, alacağı kararlara toplumu hazırlayamayan, aldığı kararları izah edemeyen bir bürokrasi ülkeye hizmet etmek bir yana, yüktür.

Hayvan ithalatı konusuna hiç girmiyoruz ama şu meşhur spekülatör meselesine girmezsek olmaz.

Tipik bir bürokratik kurnazlık olan bu spekülatör meselesinin bürokrasi dilinde meali “efendim, biz bütün planlama ve çalışmalarımızı düzgün bir şekilde yapıyoruz ama şu kahrolası spekülatörler her şeyi mahvediyor" anlamına geliyor.

Durup bakıyoruz uzun yıllara sair özellikle 2008 sonrası sürekli akut bir sorun olarak varlığını devam ettiren hayvancılık alanında gerekli tahliller, projeksiyonlar, projeler ve uygulamalar yapılmış mı?

Yokkk...

Günübirlik yaklaşımlar onu bunu memnun etme çabaları dışında bir şey yok!

Peki ithalatın önüne geçmek için yerli kaynaklar ve hayvansal döngüye yönelik altyapı kurulmuş mu?

Yokkk...

Bol bol lafı güzaf bol bol salon toplantısı dilek ve temenni…

Peki ithalata mecbur kalınınca ithalattan uzun vadeli fayda sağlayacak bir planlama ve uygulama yapılmış mı?

Yokkk...

Geçen yıllar boyunca sıksık değişen ithalat rejimleri ve şekilleri ile karşılaşıyoruz.

Ne bir çerçeve ne de bir hedef var!

Bugün sorun ne ise gündem o, yarın hak getire!

Peki mevcut hayvan varlığı sağlıklı bir şekilde kayıt altına alınmış ve takip edilebilmiş mi?

Yokkk...

Çünkü küpeler hayvanların kulaklarında değil ahırların pencere önlerinde.

Peki et ve hayvan kaçakçılığının önüne geçilebilmiş mi?

Yokkk...

Eskiden şehirlerarası yollarda başıboş eşek ve atlar görürdük şimdi onları cezalı-sakıncalı firmalar listesinde “tırnaklı hayvan" olarak ancak görebiliyoruz.

Hayvancılık meselesinin çözümünde tüketici alışkanlıklarının çok önemli olduğunun farkında mıyız?

Yokkk...

Eeee… Sorun ne?

“Efendim şu spekülatörler var ya…"

Ülkemizde hayvancılık işletmelerin yüzde 90'nın aile tipi işletme olduğunu, hayvan varlığının neredeyse yüzde 90'nın bu işletmelerde bulunduğunu, pazarın kolay manipüle edilecek şekilde sığ değil, derin olduğunu, hayvan beslemede yem malıyetının en onemli (% 70-75) kalem oldugunu, maksimum fayda alınamadıgı (belli bir süreden sonra beslemede) takdirde zarar olacağını, canlı ticari bir malın hastalık, ölüm risklerini ve hayvan bakım maliyetlerini düşündüğümüzde bu alanda kesime gelmiş besi sürecini tamamlamış hayvanı kesmeyerek, spekülasyon yapmak için yetiştiricinin aklını peynir ekmekle yemesi lazım.

Bu buğday, arpa, mısır mı? depoya at dursun!

Her şeye rağmen bu spekülasyonu yapanlar var diyelim, bir ara patateste benzer sorun yaşanmış depolara devletin görevlileri girmişti ve sorun çözülmüştü. Benzer şekilde bu spekülatör meselesini iddia eden bürokratlarda bu işletmelere girsinler ve ifşa etsinler neyi bekliyorlar!

FAKIBABA'nın merkezde salon, otel taşrada büro merkezli çalışmaya alışmış bakanlık işleyişi ve her alanda oluşmuş kemikleşmiş iş döngüsü, ekseriyeti çiftçiyi gündeminden çıkarmış çiftçi örgütleri denkleminde kalıcı köklü değişiklikler yapabilmesi oldukça zor görünmektedir.

Bu sarmalı aşabilmesi ve yol alabilmesi için tuzaklara düşmeden değişimi buradan tedrici bir yöntemle başlatması başarısını kolaylaştıracak ve ülke tarım ve hayvancılığının inkişafı için daha kısa sürede sonuç almasına imkan verecektir.

Bu arada yazıyı yazarken gördüm 15 yıldır esaslı bir eleştiri ve öneri getirmeyen protokol sıralarının en ön sırasının müdavimi TZOB Başkanı meydanlara çıkmaktan bahsetmiş.

Sanırım bir önceki dönemde olduğu gibi yakın ilgi göremeyen 'Başkan' yeni Bakana; 'beni gör, beni unutma, beni önemse, beni sev' mesajı veriyor biline…

Bir sonraki yazımızda 16 Nisan denkleminde Tarım ve Hayvancılığın önemine değineceğiz inşallah.
Yorumlar

Toplam 8 Adet Yorum Yapılmış.
04 Ağustos 2017, 09:08
dosdoğru olmak

torpilsizlerede yer vermek

Herkes liyakattan bahsediyor.Bozuk büro0krat yarışı yapılıyor.Faruk Çelik Bakanımızın bürokratlarının daha iyi olmadığı öncekilerin kaliteli olduğundan bahsediliyor.Kalitesiz olabilir Bu bürokratlar nasıl geldiyse Mehdi döneminin bürokratları da öyle geldi.Değişen nedir? içlerinde iyisi de kötüsü de mevcut.Değişen bürokratların sayısı az olduğunda belki az zarar verdiler.Ama Mehdi dönemi 10 yıl sürdü 80 il bir ile bağlanmış gibi hüküm sürdü.Başka ilin gariplerinin hakkı bile yoktu.Onlar makamlardan makam beğenirken, diğer ildekiler basit bir tayin yaptırmak için kimlerin ayağına gidip yalvarıyordu.Hemşerileri genel müdürün kötülükleri hafızalarda silinmedi hala.Üstelik aynı hükümeti destekleyen insanlardı.Reis bunlar için mi çalışıyor
02 Ağustos 2017, 15:41
omer ozcan

Aynasi istir kisinin

Degerli bakanim halen.kadrolarinizda olan koyden,koyluden,hayvanciliktan anlayan degerli kisiler var,sorumlulugu onlar alsin bakin siz ozaman...veteriner hekimlerimiz ve ziraat muhendisleri yonetim kadrosunda.Saygilar.
02 Ağustos 2017, 10:45
Sn Şahin\'e cevap

Saçma sapan bir dönemdeyiz. Eline fırsat gecen vekil idareciler daha asaletleri gelmeden liyakat sahibi yeterliliği tartışılamayacak personeli alıp atıyo hem de hiç işe yaramaz bir yere. Zamanla da kurum hafızası siliniyo o kişi unutulup gidiyo. Sn. Bakan'dan çok umutluyuz. Taşrayı unutmasın bilgisiz, ilgisiz ve şımarık idarecilerle bu işler yürümüyo. Nitekim denendi görüldü. Ancak evrak üzerinde görüntü ve demeçlerle herşey aklanıyor. Olmadı 2 muhakik olmadı 2 müfettiş. Suçlu da sistem adlediliyor. Sistemi işletmeyen veya kendi lehine yada ekibi lehine işleten idarecilerin suçu yok mu
02 Ağustos 2017, 08:22
şahin

liyakat

İnşallah liyakatli insanlarla yola çıkar
01 Ağustos 2017, 19:25
hakan

Kimsenin yol haritası filan yok, ekonomi yönetimi enflasyonu düşük tutmak için herkesin,en başta da çiftçinin ümüğünü sıkıyo,söylemler arayışlar filan hikaye.
01 Ağustos 2017, 19:07

Ar-Ge

Tarımın kurtulusu bilimdedir, Ar-Ge dedir. Bakanlik bilime, Ar-Ge ye, Ar-Ge calisanlarina daha fazla onem ve destek vermelidir.
01 Ağustos 2017, 17:49
BattalGazi

15 yıllık taktikler

Hükümetin basit taktikleri bunlar,tepki çekecek bir iş yapacakları zaman hemen düşman yaratıp tüm suçu olmayana atıyorlar,EE tabi Koyunlar inanıyor.Halbuki soruluyor mu gardaşım seni ben neden seçtim?Bul kes biletini.Bunlar az bile bize, ekonomi çok kötü,öyle kötü ki hükümetin piyasa dengesini tutabilmek için oynayabileceği hamleler sayılı,tarım ve hayvancılık da o hamlelerden,enflasyonu düşürmek kem küm bişeyler zikrediliyor et açığını,buğdayı vurgularken.15 yılda hükümet uzun vadeli yatırım düşünmedi bile,kısa vadeli göze hoş gelen bir sonraki seçimlere rant sağlayacak işler yapıldı.Çiftçi kahvede tembelleşti,hakkını aramayı unuttu.Okumuşlarda memur masalarında çoktan unuttular bişeyleri,sonuç olarak köyler boş üretim yok İTHALAT VAR.
01 Ağustos 2017, 16:38

İthalat

Hasatta ithalat kararının alınması hükümetin tarım bakanını hiçe saymasıdır , faruk çelik direndi alındı fakıbaba nında sonu aynı olur direnirse

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.